Son Dakika Haberler

23 NİSAN EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 NİSAN EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
Okunma : 66 views Yorum Yap

ibalci_99Çocuk doğar, büyük ve ölür. Bazen büyüdüğünü bile fark etmeden göçer dünyadan. Biz yaşayanları ele alacağız. Annenin sancıları, babanın kalp çırpıntılarıdır çocuğun doğuşu. Gün batımıdır gözlerini kapaması, gün açımıdır gözlerini mahmur mahmur açması… çipil çipildir kirpikleri, fıldır fıldır döner göz bebekleri… Aradığını bulduğunda diliyle, damağıyla asılır durur biteviye ta ki doyuncaya kadar… Bebeğe o an en büyük hediyedir verilen ana SÜT’Ü… Bebeklikten kurtulamadan kaybeder bazen ana sütünü, olur ya doğal yaşamda her şey vardır…. Sekmeye, tek ayak üzerine kalkmaya, koltuğa tutup ayağa kalkmaya çalışır ve zor da olsa ayakta durur… Doğum günü olur çıngıraklı oyuncaklar alınır, her biri cicili bicili… Tek mum yanar, bir iki üç derken mumlar çoğalır… Her mum yanacağı gün hediyeler gelir kendisine… Elbise, patik, ayakkabı, önlük, pijama, kaban… Pastası eksik olmaz masada yiyebileceği kadar yer ve uyur gider…

Öyle zaman gelir ki annesi, babası, halası, dayısı, amcası, dedesi, nenesi ve arkadaşları hediyeleri getirip dururlar, üst üste yığılır çocuk odasında… Büyüdükçe hediyelerin rengi de, şekli de fiyatı da değişir… Son zamanlara cep telefonu ile dijital fotoğraf makinesi popüler oldu. Şimdiler de ise tabletler…

Büyür dedik ya oda ister… Ayrılır odası bu kez değişik marke televizyon gelir yaş gününde armağan olarak, bir başka yıl dört dörtlük bilgisayar ve radyonun çeşitleri… Meraklısından kitap getirenler de olur…

En önemlisi de eğer zenginse babası, o da annesinin tazyiki ile olacak ya da kendisinin müthiş ısrarı ile bir özel araba armağan edilecektir kendisine son model! Yok eğer hali vakti yerinde değilse babasının, anasının avucunu yalayacaktır… Okula gidemeyecek, çocuk yaşta bedenini takım tezgahı altına sokacak, arabaların altına girerek jant sökecek, karbüratör, ekzoz tamir edecektir sanayi de… Ya da ayakkabı boyacılığı yapacaktır sokak başlarında, olmaz simit satarak ailesine mali katkı sağlayacaktır. Bu çocuklar da diğer çocuklarda bizim çocuklarımızdır.

Bizim çocuklarımız yarınlarımızın teminatıdır. Okuyan da okuyamayan da bizim ve aslolan ülkemizin teminatıdır. Onlara çok şeyler vermeliyiz ki çok şeyler olardan isteyebilmeliyiz. Ne yazık ki asırlarca çocuklarımıza verdiğimiz armağanlar hep kandırıcı, uyutucu ve uyuşturucu oldu… Vakti geldi kaybedildi, zamanı doldu terk edildi, yırtıldı, atıldı, yok sayıldı ya da yenisi alındı.

Bugün 23 Nisan…. Dünya tarihinin kaydettiği en büyük asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün, sadece Türk çocuklarına değil dünya çocuklarına armağan ettiği bir gündür. Bu günü 23 NİSAN ÇOCUK VE EGEMENLİK BAYRAMI olarak isimlendirerek çocuklara armağan etmiştir. Hiçbir dünya ülkesinde, çocuklara bu kadar büyük armağan verilmemiştir. Dünyanın hiçbir ülkesinde çocuklar adına tahsis edilen, kutlanılan bir bayram yoktur… Allah’ın seçilmiş kullarından Mustafa Kemal Atatürk’e nasip olmuştur bu… Çocuklar adına yasalaştırdığı bayrama bir de EGEMENLİK kaydını düşerek, Egemenliğin bugünün çocuğu, yarının delikanlısı ve büyüğü olarak ülkenin egemenliğini koruması düşüncesini kendilerine ilke edinmelerini istemiştir.

Bir çocuğa verilecek bundan büyük doğum günü armağanı olabilir mi? Her Türk çocuğu doğmadan bu bayrama sahip kılınmıştır.

Ne mutlu Türk’üm diyene, ne mutlu ulusal bilinçle yoğrulacak çocuklarımıza. Çocuklar 23 NİSAN ÇOCUK VE EGEMENLİK BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.