Son Dakika Haberler

BÜYÜK BAŞKAN NURAN ALSON. İbrahim Balcı

BÜYÜK BAŞKAN NURAN ALSON. İbrahim Balcı
Okunma : 111 views Yorum Yap

ib_222            Yıllar önce tanıdım Nuran Alson Hanımefendi’yi. Yardımsevenler Derneği Sarıyer Şubesi Başkanıydı. Bu dernek Büyükdere’de eski vapur iskelesi karşısındaki binanın birinci katında faaliyetini yürütüyor.

            Dernek Kurulurken Atatürk’e açmışlar konuyu. Derneğin adı olarak “Yardıma Muhtaç Kadınlar Derneği” demişler. “Hayır, olmaz” demiş Atatürk ve “Türk kadına yardıma muhtaç bırakılamaz. Derneğin adı Yardımsevenler Derneği” olsun demiş. Bu istek üzere 1928 de Dernek bu isimle kurulmuş.

            Dernekte başta Handan Öniş Hanım olmak üzere pek çok kişi başkan olarak görev almışlar ama en uzun süreli görev yapan halen başkanlık görevini yürüten Nuran Alson Hanım olmuş. 1973 yılında Yardımsevenler Derneği Sarıyer bu şube’nin yönetim kuruluna giren Nuran Alson Hanımefendi 4 yıl yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptıktan sonra Başkanlığa seçilmiş. O gün bu gündür başkanlık görevini yürütüyor. Derim yerindeyse 40 yıllık bir yönetici. Yani Sarıyer Yardımsevenler Derneğinin yaşlanmayan çınarı.

            Dernek yönetimi daha ziyade hanımlardan teşekkül ediyor. Önceleri erkeklerde vardı ama şimdi yok… Yıllardan beri birlikte hareket eden bir hanım grubu var derneği selametle yürütüyorlar. Her haftaCuma günleri saat 11.00 ile 15.00 arası olağan yönetim kurulu toplantıları var. Çoğu kez eksiksiz toplanıyorlar ve dernek işlerini yürütüyorlar. Ancak dernek yöneticilerinin esas çalışması dernek dışında oluyor. Dernek dışı çalışmalarla derneğe gelir kaynakları yaratıyorlar, buluyorlar ve bunları Cuma günleri toplantıda değerlendirerek nasıl hareket edeceklerine karar veriyorlar.

            Dernek çok önemli bir görev üstlenmiş. Her yıl 100 – 150 öğrenciye burs veriyorlar. Burslar, dernek yöneticilerinin bulduğu insanlardan her ay alınan bağışlarla karşılanıyor. Öğrencinin bizzat kendisine veriyor. Burs verilirken her öğrenciye aynı miktarda verilemiyor. Nedeni bağışçının vereceği para, hangi öğrenci için veriliyorsa o para o öğrenciye ödeniyor.

            Yıllarca önce bir kız öğrenci için rica bulunmuştum. Geri çevirmediler ve bu kız öğrenciye üniversiteden mezun olana kadar burs verdiler. Yine aynı şekilde, buradan burs alarak okuyan öğrenciler var… Allah sayılarını ve derneğinde bağışçılarını arttırsın.

            Başkan Nuran Alson’un yardımcı melekleri olan Yönetim Kurulu üyesi arkadaşları da büyük özveri ile çalışıyorlar. Derneğe gittiğimde Aysel Aksan burs dağıtıyordu. Yılların yöneticisi Leyla Özbay da gelen fakir ve yardıma muhtaç kadınlara giyim eşyası veriyordu. Çaktırmadan da olsa baktım. Hiç de fena değildi dağıtılanlar. Yeni yeni giysiler veriliyordu. Hoş olan dağıtanın da yardımı alanında memnun olmasıydı.

            Bu arada başkan Nuran Alson Hanımefendi ile göz göze gelince de fırçayı yedik tabii. Başkan çok ciddi bir şekilde “Seyrek geliyorsunuz, çok seyrek geliyorsunuz, sık sık gelin” dedi, gülerek. Devam etti “Bakınız hala çalışmaya devam ediyorum” diye ekledi.

            Başkan Nuran Alson’dan izin isteyerek ayrılırken Leyla Özbay (Ben abla derim) yazmış olduğuBEYAZ GÜVERCİN isimli kitabından imzalı bir tane verdi. Çok sevindim. Sarıyer bir yazar daha kazandı. Teşekkür ettim ve elini öperek ayrıldım.

            Gerçekten Türk kadını isterse her şeyi herkesten daha iyi yapar.

 Yazan: İbrahim BALCI