Son Dakika Haberler

CEMRE ATMACA KİMDİR?

CEMRE ATMACA KİMDİR?
Okunma : 216 views Yorum Yap

Yazının başlığını okuyanlar, Cemre Atmaca’nın hayat hikâyesini yazacağım zehabına kapılabilir. Hatta özgeçmişini yazacağım anlamını çıkarabilir. Hayır! Böyle bir şey olmayacak. Ben sadece futbol yaşamına değineceğim.

Cemre Atmaca Sarıyer Spor Kulübü futbolcusudur. Büyük ümitlerle transfer edildi. Kaos ortamında bulunan Sarıyer’e gelen en yetenekli futbolculardan biri olarak transferi gerçekleştirildi. Kendisinden çok şeyler beklendi! Acaba beklenen randıman alınabildi mi?

Cemre Kimdir?

Cemre hangi kulüplerde oynadı? Neler yaptı? Neler yapabilir? Neler yapmalı?

Cemre Atmaca 1985 Trabzon doğumludur. Yani futbolun en iyi oynanan ve futbolun beşiği kabul edilen şehirlerden birinde doğmuştur. Çocuk yaşta meşin yuvarlağa sevdalanmış ve Trabzon Telekom’da 1999 lisansyer olarak kendini yeşil sahalara atmıştır.  Meşin yuvarlak ayağına yakışıyordu. Emin adımlarla sahada dolaşıyor ve 18 yaşında U- 18 milli maçını iki kez Mısır milli takımına karşı giyiyordu.  Başarılı olduğu ve göz doldurduğu için Trabzonspor A.Ş. transfer ediyor ve bu kulübün alt yapısında forma giyiyordu.

Cemre Trabzon alt yapısında oynarken 1’i kafa ile olmak üzere 12 gol atarak gol adamı olarak kendisine ümit bağlanmasını sağlıyordu. Cemre Trabzonspor’da kalıcı olmadı. Arsin Spor’a transfer etti. Bu kulüpte oynarken 1’i kafa, 12’si ayakla 3’ ü penaltıdan olmak üzere 16 gole imza attı. Arsin Sporda  da   kalıcı olamadı ve Giresun Spor’a geçti ve  bu takımda oynarken 5 gol attı. Bura da da kalıcı olamadı ve Eyüp’e trans fer etti . Eyüp’te oynarken 1 gol atabildi. Tekrar Trabzon’a döndü 1461 de oynadı. Bu kulübün forması altında 17’si ayakla, 1’i kafa ile 1’i de penaltıdan olmak üzere 19 gole adını yazdırdı. 1461 Trabzon’daki  ikinci sezonunda 2’ si ayakla, 1’i kafa ile olmak üzere üç gol attı. Burada kalıcı olsaydı daha çok gol atardı ama Adana Spor’a kiralandı. Adana Spor’da 4’ü ayakla ve 1’i kafa ile oynamak üzere 5 gol kaydetti. Ya Allah deyip bu kez Balıkesir Spor’a yolcu oldu. Maşallah dur durak bilmedi. Ama gol atmaktan da geri kalmadı. Balıkesir forması altında 8’i ayakla 1’i penaltıdan olmak üzere 9 golün sahibi oldu. Balıkesir’de de dikiş tutturamadı ve Gebze Spor’a geçti ama gol sesi vermedi,İstanbul’a Kartal’a aktarma yaptı. Bu takım kadrosunda oynarken 4 gole adını yazdırdı. Ve sonra Sarıyer’e geldi. Sarıyer takımında da gol adamı olarak sahneye çıktı ve henüz lig maçları bitmeden attığı gol sayısını 8’e çıkardı.

Cemre’yi Sarıyer forması altında seyredenler çok memnundu.  Zira ligin başlarında oynadığı futbol göz doldurucu idi. Hem iyi oynuyor ve hem de attığı gollerle dikkatleri üzerinde topluyordu. Ama devam etmedi. Üç beş haftadan sonra sık sık sorunlarla karşılaştı. İstenilen randımanı vermediği inancı ile yedek soyundurulmaya başlandı. Yedek soyunduğu hemen her maçta son 15 dakikada oyuna alındı, ya da ilk on birde yer aldığı maçlarda son 15 dakikada oyundan alındı.

Cemre oyundan alınmasına, son dakikalarda oyuna sokulmasına alışamadı. Isınamadı bu bariz olarak görüldü. Ama yine de gol adamı olarak sahneye çıkmayı bildi ve rakip alanda Çankırıspor’a attığı golle takımını zafere götürdü. Çankırı Spor maçında üç puan getiren golden sonra kadro harici bırakıldı. Neler oldu? Neden böyle oldu? Bunu sorgulamak işimiz değil? Mutlak bir şey olmuştur. Bizim bildiğimiz yerel basından öğrendiklerimizdir. Antrenmanda istenilenleri yapmamış, hırçınlaşmış ve kendisini soyunma odasına göndermişlerdir. Sakinleştikten sonra da “Hata yaptım, kulübümü seviyorum” diyerek olgunluğunu, kulübüne karşı bir tavır içinde olmadığını göstermiştir.

Buraya kadar anlattıklarımızdan anlaşıldığına göre Cemre yetenekli bir futbolcu ve gol adamıdır. Ama oynadığı kulüplere adapte olabilme noksanlığı vardır. Nitekim 27 yaşındaki bir futbolcunun bu süre içinde 11 ayrı kulüpte oynaması bunu açık olarak göstermektedir. Bu aslında şu demektir:  Hangi kulüpte forma giyiyorsa, üç beş ay sonra bıkıyor ve o kulüpten sorunlu ya da sorunsuz ayrılarak bir başka kulübe kiralanıyor. Böyle olunca da Cemre sorun olarak ortaya çıkıyor!

Kötü bir sezonu arkada bırakan Sarıyer için vazgeçilemeyen bir futbolcudur Cemre. Yeter ki iddialı olsun ve “Ben futbol oynamak istiyorum” diyerek kendisini yeni sezona hazırlasın.

Cemre Atmaca çok kulüp dolaştı. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim hiçbir kulüpte Sarıyer’deki havayı bulmamıştır, bulamaz. O halde futbol oynamaya devam edecekse, edecek! Çünkü işi futbol oynamaktır. Kendisine tavsiyem; işi ciddiye alması, mevsim başı kendisini en iyi şekilde hazırlaması, güçlenmesi, arkadaşlarını, kulübünü sevmeli ve sorumluluk almalıdır.

Cemre Atmaca’nın aile sorumluluğu da var. Eşi ve çocuğu ve diğerleri… O halde daha dikkatli olmalı, daha ciddi, inançlı ve azimli olmalıdır. Kendisini iyi hazırlamış, arkadaşlarına küsmeyen bir Cemre çok maçı kurtaracak gol adamlarından biri olarak ortaya çıkabilir.

Kanım o dur ki; Sarıyer Spor Kulübü teknik sorumluları ve yöneticileri Cemre Atmaca’yı en iyi şekilde değerlendireceklerdir.

Yazan; İbrahim BALCI