Son Dakika Haberler

İSYANLAR NEDEN BASTIRILDI. İbrahim Balcı

İSYANLAR NEDEN BASTIRILDI. İbrahim Balcı
Okunma : 209 views Yorum Yap

Şeyh Sait İsyanı malum,

 

Cumhuriyetin ilk yıllarında patlak verdi ve Güney Doğu’da devleti yok saydılar. Şehirleri ele geçirdiler, askeri sivili kırdılar ve nerede ise devletlerini ilan edeceklerdi. İsyancıların arkalarında İngilizler vardı, Fransızlar vardı, vahşi batı vardı. Cumhuriyeti kuranların ise yüreklerin vatan sevgisi vardı, onur vardı, gurur vardı, insanlık vardı, saydamlık vardı, kurdukları Cumhuriyet’i bütün kurumları ile korumak vardı.

 

Bu hızla işe koyuldular ve kısa sürede isyan bastırıldı, suçlular yakalanıp yargılandı, suçlu olmayanlar beraat etti, suçu sabit görülenler de idam edildi. Bu büyük isyanı Dersim İsyanı takip etti.

Yine Cumhuriyet’in ilk yılları idi. Genç bir cumhuriyetti. Kalkınmaya, halkına özyurdunda, insanca yaşaması için her türlü uğraşı vermeye çabalarken patladı Dersim  isyanı. Ulaşımın sağlanması, ticaretin canlandırılması için yapılan köprünün açılışını Mustafa Kemal Atatürk yapacaktı. Yola çıkmak üzereydi ki asiler köprüyü korumakta olan karakolu gece vakti bastılar ve başlarında üsteğmen komutan olmak üzere 33 askeri şehit ettiler.

 

Dersim isyanı böyle başladı.

 

Ne yapacaktı Cumhuriyeti kuranlar. Duracak mıydı?

 

Elbetteki müdahale edecekti. Hem de öyle edeceklerdi ki kısa bir sürede her tarafı yatıştıracak huzuru geri getireceklerdi. O günün yetkilileri Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Celal Bayar, Maraşal Fevzi Paşa idi… Onlar  isyanında ne demek olduğunu biliyorlardı. Hışımla suçluların üzerine gidildi. İsyan bastırıldı, yakalananlar yargılandı, suçlu bulunanlar idam edildi.

 

Yıllar sonra aynı duruma geldik. Doğu’da, Güneydoğu da bu defa Amerikanın, yine vahşi Avrupanın desteği ile isyan başlatıldı.

 

Bir ara olay önlenir oldu, 2002 de sıfıra yakın bir bastırma gösterildi ama AKP iktidarı işbaşı yapınca verdiği tavizlerle Doğu Güney Doğu yine azdı.

 

Her gün şehit haberleri geliyor.

 

Katiller gruplar halinde geliyor, ayaklarına mahkeme gönderiliyor ve yargılanıp serbest bırakılıyorlar.

 

Olayların üzerine gidenler ise tukaka ediliyor. İşte gelinen nokta.

 

AKP iktidarında 1112  şehit verildi (belki de daha fazla). Dün gece yine bir karakol basıldı 8 şehit 20 den fazla yaralı. Allah belalarını versin bunu yapanların bu ortamı yaratanların.

 

Biz hala Suriye’nin iç işleri ile uğraşalım. Yahu önce gözündeki çöpü çıkar sonra merteği almaya baksana olmaz!

 

Amerika ne istiyorsa öyle yapılıyor. CHP, PKK nın avukatı Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu bu adamın CHP de ne işi var. Hiç tepki koyduğunu gördünüz mü? Genel Başkan Kılıçdaroğlu hangi tavrı koydu. İki sene önce Dersim İsyanı ile yüzleşmeli demedi mi?

 

Hüseyin Aygün CHP Milletvekili Dersimin hesabı sorulsun demedi mi?

 

AKP nin içinde 70 dolayında PKK yanlısı milletvekili olduğu söyleniyor, doğru mu?

 

Doğru ise PKK nın üzerine nasıl gidecek? Gidemez.

 

Oysa kolayı var. Dersim isyanı nasıl bastırıldı ise, Şeyh Sait İsyanı nasıl bastırıldı ise öyle olayların üzerine gidilecek ve bu bir büyük isyandır bastırılacak!

 

Her gün şehit haberleri gelmeye devam edilecek olursa, bu halk çocuklarını askere de göndermez. Hiç milletvekillerinin, üst rütbeli subayların, diplomatların ve zenginlerin, siyasilerin adamları doğu ve güney doğuya asker olarak gidiyorlar mı?

 

Onları kim koruyorsa bu yangını da onların söndürmesi gerekir.

 

İbrahim BALCI

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)