Son Dakika Haberler

OPERASYONUN FATİH AYAĞI. İbrahim Balcı

OPERASYONUN FATİH AYAĞI. İbrahim Balcı
Okunma : 163 views Yorum Yap


mustafdemir_fatihİSMET İNÖNÜ döneminde CHP si cami kapattı, ahır yaptı denildi yıllarca… Oysa böyle hiç bir şey olmadı. Olan sadece II. Dünya Savaşı sırasında, ordunun tayakkuzda olması nedeni ile mekân ihtiyaçlarının giderilmesi için bazı camiler karargâh olarak kullanıldı… Ayrıca savaş çıkabilir diye kutsal emanetlerin bulunduğu tarihi ve kıymeti paha ile ölçülemeyecek eserler, sandıklara konularak bin bir itina ile Kayseri gibi Anadolu’nun iç kısımlarındaki illere götürülmüş ve buradaki camilere konularak koruma altına alınmış ve bu nedenle bir kaç tanesi kullanılmamıştır. Hal böyle iken siyaseti ahlak ölçüleri içinde değil, çıkar amaçlı ve hasmane yapanlar bunu devamlı olarak CHP cami kapattı, camileri depo yaptı diye söyler dururlar. Bunu 1950’li yıllarda yapanların çocukları, torunları ya da o yolu benimsemiş partilerin mensupları ateşte kaynatıp dururlar. Bu bugün de aynen devam etmektedir.

AMA BİR DE ŞUNA BAKALIM: En fazla ödül alan başkanlar listesinin başında olan Mustafa Demir (Fatih Belediye Başkanı) rant için yüzlerce tarihi camiyi planlardan çıkardı. Üstelik eski ve yeni imar planları sitesinde yer aldı” (Sözcü Gaz.). Fatih Belediyesi sınırları içinde olan ve talan edilen Camilerin listesi şöyle: Ali Poğoça Camii, Arpa emini Camii, Ayvansaray Mescidi. A’zebler Mescidi, Baba Hasan Mescidi, Bıyıklı Hüsrev Mescidi, Bitlice Mescidi, Bostan Camii, Bıcakbağı Mescidi, Çıkrıkçı Mescidi, Çınarlı Çeşme Mescidi, Çırakçı Mescidi, Demirciler Mescidi, Deniz Abdal Camii, Ebe Kadın Camii, Yamaklar Mescidi, Yedikule Camii, Yeni Bahçe Camii, Yolgeçen Mescidi, Eğri Kapı Mescidi, Firuzağa Mescidi, Hacı İlyas Camii, Halil Paşa Camii, Hasan Halife Camii, Kazasker Camii, Macuncu Camii, Molla Gürani  Camii, Sultan Camii, Şehremini Camii, Hasırcı Mescidi, Haydar Efendi Camii, Hoca Üveyis Camii, İlyas Efendi Meclisi,  İvaz Kasap Mescidi, İyine Bey Mescidi, Kadı Sadi Mescidi, Karabağlı Mescidi, Karabaş Mescidi, Kasapbaşı Mescidi, Kovacı Mescidi, Kürkçübaşı Mescidi, Lalezar Mescidi, Leylek Yuvası Mescidi, Manastır Mescidi, Mihrinaz Hatun Mescidi, İmrahor Mescidi, Muameleci Mescidi, Mustafa Bay Mescidi, Münadi Mescidi, Müneccip Sadi Mescidi, Nazmi Tekkesi Mescidi, Nevbahar Mescidi, Nuri Dede Mescidi, Odalar Mescidi, Odunyazıcızade Mescidi, Oruç Gazi Mescidi, Oymakapı Mescidi, Öksüzce Mescidi, Öksüzce Hatip Mescidi, Ördek Kasap Mescidi, Pazar Tekkesi Mescidi, Perkapı Mescidi, Peyk Dede Mescidi, Resmi Mescidi, Samatya Mescidi, Saraçhanebaşı Mescidi, Sarıgüzel Mescidi, Sarı Musa Mescidi, Uzun Yusuf Mescidi ve Ümmi Sinan Tekkesi, ve Gülşeni Tekkesi  (Sözcü Gaz. 3.4.2013)

FATİH BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DEMİR! Bütün yukarıda sayılanlar Mustafa Demir tarafından yapıldı. Mustafa Demir’in soyadını değiştirerek Demir yaptığı söyleniyor. Aslında Soyadı Baydemir’miş. Yani Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in akrabası… Neyse burası bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren şey Fatih Belediye Başkanının bu sabah erken saatte başlayan operasyonla gözaltına alınmış olması. Acaba Cumhuriyet Savcıları bu konular üzerinde duracaklar mı? Bunları merak etmek hakkımız değil mi?