Son Dakika Haberler

SARIYER ANSİKLOPEDİSİ-48

SARIYER ANSİKLOPEDİSİ-48
Okunma : 664 views Yorum Yap

HATEMOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU: Çamlıktepe (Derbent) mahallesinde 1974’de Çamlıtepe İlkokulu adıyla eğitim ve öğretime başladı. 1984’de yeni derslikler ilavesi ile büyütüldü ve ismi de Hatemoğlu İlköğretim Okulu olarak değiştirildi.

HATİCE HATUN ÇEŞMESİ  (NALBANT ÇEŞME): Maden mahallesinin üst kısmında, Nalbant Çeşme mevkiinde Zekeriyaköy yolu üzerinde basit bir köşe başı çeşmesidir (H.1212-M.1797). İzzet Baba Restaurantın bahçe duvarı yapılırken, çeşmenin bahçe duvarının içine alınması sonucunda sadece ayna taşı ile kitabe meydanda bırakılmıştır. Kitabesi okunacak gibi değil. Çeşmeyi Hadice oğlu Nalbant Mehmet Ağa yaptırdığı için, çeşmenin bir diğer ismi de Nalbant Çeşmedir. Kitabesinde şöyle yazıyordu: “Sahib-ül hayret vel-hasenat/ Hadice Hatun binti/  Nalbant Mehmet Ağa” Sene 1212.

HATTAT HÜSEYİN EFENDİ TEKKESİ: Emirgan’da bulunan bir Kadiri tekkesi idi.

HAVANTEPE: Yenimahalle, Rumelikavak, Maden ve Sarıyer’in üst kısmında yer alır. Yüksek gerilim hattı buradan geçer. Denizden yüksekliği 175 metre civarındadır. Denize bakan cephesinde korunma amacı ile yapılan büyük bir korgan ve askeri birlik bulunuyordu. Havantepe’nin en tepesi büyük bir düzlük alandı. Burada Yenimahalle ve Rumelikavaklı gençlerin oynadığı bir futbol alanı bulunuyordu. Gecekondulaşmanın yoğunlaştığı bir dönemde Havantepe aynı ismi taşıyan bir yerleşim bölgesi meydana geldi.  

HAVANTEPE CAMİİ: Yenimahalle’nin Havantepe yerleşik bölgesindedir. Osmanlı mimarı tarzında yapılmış olmasına karşın tarihi bir özelliği yoktur. Cami 1990’da ibadete açıldı.

HAVANTEPE KÜÇÜK PARK: Yenimahalle’nin Havantepe yerleşim bölgesinde ve Havantepe Camiini, geçtikten sonra sağ tarafta yer alan küçük parktır.

HAYAT SOKAK: Merkez Sarıyer’deKocataş dağ silsilesinin eteğinde ve eski Sarıyer Kaymakamlık binasının arkasında (Şimdi Sarıyer Müftülüğü) bulunmaktadır. Sokağın üst kısmı ağaçlıktır. Buradan “Kumsal suyu” çıkar. Suyun kum dökme özelliği olması nedeni ile sokağa Hayat Sokak denilmiştir. 

HAYDAR ALİYEV PARKI: Kireçburnu Mahallesindedir. Restaurantların yanından Çayırbaşına doğru uzanan ve benzin İstasyonuna kadar ulaşan büyük bir alanı kapsamaktadır. Kireçburnu’nda liman yanındaki Nadir Nadi Parkının 2005’de adı Haydar Aliyev olarak değiştirilirken park da eski özelliğinden uzaklaştırıldı. Bu büyük park Azerbaycan Hükümetinin de destek vermesi ile yeniden yapılmış ve parka vefat eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in ismi verilmiştir. Parkta bir adet Haydar Aliyev Heykeli ve bir de Atatürk büstü bulunmaktadır. Park çok amaçlı olarak kullanılmakta ve her yıl Mayıs ayında Sarıyer Belediyesi tarafından tertiplenen “Sarıyer Edebiyat Günleri” yapılmaktadır.

HAYDAR DOĞ KÖŞKÜ: Yenimahalle Pazarbaşı’nda Jandarma Karakolunun batısında ve Haydar Efendi sokaktadır. 20.yy. başlarında yapılan bu muhteşem köşk ve bakımlı bahçesi zamanla harap oldu ise de el değiştirince yıktırılarak aslına sadık kalınarak yeniden yapıldı.

HAYDAR DOĞ SOKAĞI VE HAYDAR EFENDİ SOKAK: Yenimahalle’nin Pazarbaşı bölgesinde yer alan iki sokaktır. Burada ikamet Eden İğneadalı Haydar Doğ’un beyin Milli Mücadele sırasında verdiği büyük mücadele nedeni ile iki sokaktan birine “Haydar Doğ Sokağı”, diğerine de “HaydarEfendi Sokağı” adı verildi. Haydar Bey, Milli Müacedele sırasında Trakya Paşaeli Müdafaa-1 Hukuk Cemiyeti mensubu idi. Bu Cemiyet Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile birleşti. Haydar Doğ bu kuruluşların içinde M.M: Grubuda dahil Anadolu’ya silah ve cephane kaçırılması işlerinde görev yaptı. Sarıyer’de pek çok derneğin kurulmasına öncülük yaptı kurucu oldu. Bir kadirbilirlik örneği olarak Yenimahalle/Pazarbaşında iki sokağa adı verildi.

HAZERFEN AHMET ÇELEBİ PARKI: Reşitpaşa Mahallesindedir. 4.541,75 m²’lik bir alanı kapsamakta olup, 3.663,83 m²’lik yeşil alanı bulunmaktadır.

HEKİMYAN YALISI: Büyükdere, Çayırbaşı üzerinde olup aynı zamanda deniz cephelidir. Balkan şatosuna bitişiktir. 19.yy. başlarında inşa edilen binanın sahibi Kirkor Hekimyan ile Josef Hekimyan olduğu için bu ailenin soyadı ile anılmaktadır.

HEKİMYAN’IN BAĞI: Yenimahalle’de Pazarbaşı mevkiinin üst kısımlarında bulunan büyük bir bağdır.

HEMİŞ, Fahri: Yenimahalle muhtarı olarak görev yaptı. Sarıyer Yoksulları Koruma Derneğinin kurucularından biri ve yönetiminde bulundu. 

HEPANIL, Mustafa (Sarıyer, İstinye 1960): Sarıyerli işadamı. Büyükdere Mehmet İpgin İlkokulunu ve Levent Lisesini bitirdi. Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Bir yıl süre ile Londra’da dil eğitimi aldıktan sora iş hayatına atıldı. Bir süre Türkiye’nin ilk denizcilik gemi yakıtları ticareti şirketinde (Tekfen&Sodescan) çalıştı. Askerliğini takiben Gemi yakıtları sektöründe üç şirkette müdür ve yöneticilik yaptığı ve kar ortaklığı pozisyonlarında bulundu. Lukoil Şirketinde Satış & Pazarlama Koordinatörü olarak görev yaptı. Bazı ticari şirketler ortaklıkları devam ediyor. Beyaz Martı Şirketi’nin sahibidir. Sarıyer Spor Kulübü üyesi olup, üyesi olduğu kulüpte önce yönetim kurulunda görev aldı, olağanüstü genel kurulda da kulüp başkanlığına seçildi (2008/2009). Bilahare 2011/12 sezonun da bir kez daha yönetim kurulunda İkinci Başkan olarak görev yaptı.

HERGÜNSEL, Cafer (Düzce, 1956): İlk, orta, lise öğrenimini Hendek’te tamamladı. Ortaköy Eğitim Enstitüsü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Yüksek Lisansını İ.Ü. Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalında yaptı. Öyküleri Yazko Edebiyat, Varlık, Gösteri Broy, Edebiyat-Kop. Dergileriyle Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde yayımlandı. Kalfa, Yaşam Sürgünleri, Verirken, Ara Beni Sesini Duyayım öykü kitapları ve Hamit Nasıl Okuma Yazma Öğrendi çocuk romanı yayınlandı. 2010 İstanbul Kültür Başkenti Programı çerçevesinde “Geçmişten Günümüze Esintilerle Emirgan” kitabıyla yer aldı. Sarıyer Edebiyat Günlerinde Sarıyer Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü (2016) alan yazarın son eseri “Sarı Zarf” isimli romanı (2018).

HERMES ADAK YERİ: Hermaion (Rumelihisarı) antik çağda kutsal sayılan yerlerden biriydi. Nedeni ise burada Hermes adak yerinin bulunmasıydı.

HIRÇIN, İbrahim: Sarıyer, 1992): Rumelikavağı Spor Kulübü altyapısından yetişti, Rumelikavağı, Beykoz 1908, Turgutluspor, Fatih Karagümrük, Fethiyespor ve Tarsus İdman Yurdu kulüplerinde futbol oynadı.

HIZAL, Prof. Dr. Ahmet (Düzce, 1946-2010): İlk ve orta öjğrenimini Düzce’de yaptı. Bir süre Akçakoca’nın Göktepe köyünde öğretmenlik yaptı. 1969’da İ.Ü. Orman Fakültesinden mezun oldu. 1969-1973 yılları arasında İ.Ü. Orman Fakültesi Ormancılık Coğrafyası ve Yakınşark Ormancılığı Kürsüsünde Teknik Asistan olarak görev yaptı. 1979’da İ.Ü. Orman Fakültesi Havza Yönetimi Anabilim dalına araştırma görevlisi olarak atandı. “Hava Fotoğrafları Yorumlamasının Havza Amenajmanı (Ova Deresi havzası Kocaeli) Çalışmalarında Uygulama Olanaklarının Araştırılması” adlı tezi ile 1982’de “Ormancılık Bilimleri Doktoru” ünvanını aldı. 1986’da Doçent, 1993 yılında Profesör olarak atandı. Fakülte bünyesinde birçok idari görevler aldı. 2006-2007 yıllarında İ.Ü. Or. Fakültesi Yayın Kurulu Başkanlığı yaptı, 2010 yılında S.O.S. İstanbul Çevre Gönüllüleri Platformu adlı sivil toplum örgütü tarafından “Yılın Bilim Adamı” olarak seçildi. 2005 yılından 2010 tarihine kadar Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm Başkanlığını yürüttü. 08.06.2010 tarihinde meydana gelen kazada hayatını kaybetti.Kitapları: “Hava Fotoğraflarının Yorumlanmasının Havza Amenajmanı (Ova Deresi Havzası, Kocaeli) 1984, doktora tezi”, “İzmit Yuvacık Barajı Su Toplama Havzasının Yenilenebilr Doğal Kaynaklarının Bu Üretimi (Kalite, Miktar ve Rejim) Amacıyla Planlanması, 2005”.  Ayrı4ca çok sayıda bilimsel makalesi var.

HİDAYETİN BAĞI: Sarıyer’in en eski mesiresidir. Ortaçeşme caddesi üzerinde çok büyük bir alanı kaplayan bir bağdı. Bağın arkadaki büyük kısmı 1947’de imara açıldı ve bahçe içinde yapılan tek katlı villalarla Zümrütevler yerleşim bölgesi kuruldu. Ön kısım, yani asırlık ağaçların bulunduğu alan Hidayet’in bağı olarak devam etti. Burası da imara açılmak istendi ama başarılamadı. Belediye tarafından kamulaştırılarak park haline getirildi.

HİLAL SİNEMASI:  Bilinen Sarıyer’in en eski sinemalarından biridir. Dereboyu Caddesi üzerinde sağda ve halen Sarıyer Kliniği olarak kullanılan binada Büyükdereli Sinemacı lakaplı Osman Bey tarafından 1925 yılında açıldı. Yaz kış faaliyet gösteren bu sinema II. Dünya Savaşının çıkması üzerine kapılarını kapattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)