Son Dakika Haberler

SARIYER’DE SEÇİMİ KİM KAZANIR? İbrahim Balcı

SARIYER’DE SEÇİMİ KİM KAZANIR? İbrahim Balcı
Okunma : 91 views Yorum Yap

  ibalci_99Sarıyer’de seçim yarışı bütün hızı ile devam ediyor. CHP, AKP yarışına MHP de yeni bir isimle katıldı. Her biri harıl harıl bir çalışmanın içinde! Mitinglere katılma, semt toplantıları, mahalle gezileri ve evlerde sohbetler. Her yol ve yöntem deneniyor. Hemşeri dernekleri, diğer sosyal içerikli dernekler ve spor kulüpleri ile olan dayanışma toplantı ve yemekleri duraksama bilmiyor. Caddeler, sokaklar, apartmanlar flama ve bayraklarla donatılmış halde.  AKP yine imkânlarını kullanarak fakirlere yardım adı altında ev ev dolaşarak potansiyel seçmenlerine iaşe yardımı yapmaya, paketlerle kahve dağıtmaya devam ediyor. Bu yarışta CHP de iaşe yardımı ile değilse de rozet, kalem ve diğer hediyelik eşyalarla var!

            Belediye Başkan adayları birbirleri ile karşılaşmamak için sanki köşe bucak kaçıyorlar. Keza Belediye Meclis üye adayları da aynı şekilde! Meclis Üyesi adaylar da başkan adaylarından ayrı olarak ekipler halinde köşe bucak dolaşarak dertlerini anlatıyor ve oy istiyorlar. Bunlar her seçimde olağan şeyler. Fakat partilerin ilçe başkanları centilmenlik anlaşması yapmalarına rağmen, buna uyulduğu pek söylenemez. Israrla CHP nin flamaları kesilip atılıyor. Duvarlara üzücü sloganların yazılması da ayrı bir seviye düşüklüğü! Yine de Sarıyer’de bel altı vurmak, kafaya taş atmak yok. Buna dikkat ediliyor gibi… Aksi bir şey duymadım. Ancak CHP Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’in uzaktan da olsa peşinde görevli bir karşı parti arabası var ve devamlı takipte!

            CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstinye’ye geldi ve görkemli bir kalabalığa hitap ederek çok iyi bir izlenim bıraktı. Partisinin adayı Şükrü Genç için oy istedi.  AKP Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın da İstinye’ye gelerek halka hitap edeceği anonsu yapıldı… Başbakan da Sarıyerlilere hitap ederek Sedat Özsoy için oy isteyecek.

            Anlaşılan odur ki Sarıyer’de yarış CHP ile AKP arasında geçecek. MHP de en üst seviyede oy alabilmek için bütün gücü ile yarışa asılacak. Belediye Başkanı olması hesabıyla Şükrü Genç yarışta önde görünüyor. Bugüne kadar edinilen intiba bu! Çünkü geçen beş yıllık dönem içinde iyi intiba bıraktığı, bilhassa birebir görüşmelerle halkın nabzını iyi tuttuğu ve çok olumlu tepkiler aldığı, bunun da oya çevirebileceği kanaati hasıl olmuş durumda. AKP yi temsil eden Sedat Özsoy da iddialı… Sedat Özsoy deneyimli bir siyasetçi ama son birkaç yıl içinde birkaç parti ile dirsek temasında bulunması, adaylık istemesi, kabul görmeyince MHP den aday olması, bu sefer de daha önce seçim kaybettirdiği AKP den aday olması müthiş tepki çekti. Öyle böyle değil MHP den aday olduğu zaman MHP ye bugüne kadar Sarıyer’de en büyük oyu kazandırdı (26.748 oy ve %20). Sedat Özsoy bu oyları AKP ye çekebilir mi? Çekebilirse AKP nin seçimi kazanması büyük olasılık. Buna bir de Ayazağa eklenirse o zaman kesin gözü ile bakılabilir.

            Tabii ki kazın ayağı öyle değil, Ayazağa’dan gelecek oyların tamamı elbette ki AKP nin değil. Ayazağa’da hatırı sayılır hemşeri oyu ve Mustafa Sarıgül sevdası var.  Sarıgül’ün büyük oy potansiyelinin Şükrü Genç’e kayması halinde Şükrü Genç’in farka gitmesi büyük ihtimaldir. Zira bu seçimde Sarıyer köyleri de Belediye Başkanlığı ve Meclis üyelikleri için oy kullanacak… Sarıyer köyleri deyip geçmemek gerekir. Zekirkaköy, Uskumruköy, Demirciköy, Kilyos büyük oy deposu olan yerler…  Bu köylerden 2011 genel seçimlerinde AKP 4687 oy alırken, CHP 9712, MHP 1842 oy almışlardı. Köy nüfusları alabildiğine arttı, eğer oy dağılımı 2011 seçimi gibi olursa Şükrü Genç farka koşabilir.

            AKP iktidarı 2011 seçimlerinden sonra alabildiğine hata yaparak tepkileri üzerine çekti. PKK ile Osla pazarlıkları, özelleştirme adı altında devlet mallarının su fiyatına yandaşlara verilmesi, dış politikada komşularla olan düşmanlıklar, karşı devrimlerin desteklenmesi, İmralı ile olan görüşmeler, üst üste gelen zamlar, balıkçılara uygulanan anormal yasaklar,  TOKİ nin acımasızca vatandaşın üzerine gitmesi ve arazileri ellerinden alarak onların mağduriyetine neden olması, basının susturulması, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi uyduruk davalarla ordunun budanması, aydınların ve üst dereceli subayların hapse atılmaları, AVM sevdası ile şehrin en  iyi yerlerinin zenginlere/yandaşlara peşkeş çekilmesi, Gezi Direnişine insafsızca müdahale edilmesi 7 kişinin öldürülmesi, 11 kişinin gözlerinin kör olması 8 binden fazla kişinin yaralanması, vuranların, öldürenlerin cezalandırılacak yerde taltif edilmelerdi, fikirlerinden ötürü gazetecilerin hapsedilmeleri, cemaatle kucak kucağa devleti ele geçirme çabalarının doruğa çıkması, gizli d inlemeler, tapeler ve besleme basının, belli odakların servis ettikleri bilgileri halka aktarması ve halkın kafasının karışması, Cumhurbaşkanının her yasayı, antidemokratik olsa bile onaması, 17 Aralık olayının patlak vermesi, rüşvetin, yolsuzluğun ve suistimal olaylarının ortaya çıkması, dört bakanın rüşvet olayları ile ilgili olmaları nedeni ile istifa etmeleri, çocuklarının tutuklanmaları, başbakanın oğlunun evinden milyonlarca avronun çıkması ve kaynağı belirsiz paraların sıfırlanma çalışmaları, evdeki ayakkabı kutularından çıkan milyon dolarlar, yatak odalarından çıkan para kasaları. Binlerce insanın emniyetçe veya bir başka örgütçe dinlenmesi, suçlularının bulunmaması, dinleme tapelerinin basına sızdırılması, 17 Aralık olaylarını sorgulayan hâkim ve savcıların dağıtılması, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması, hâkim ve savcıların arka arkaya değişik yerlere sürülmesi, Emniyet mensuplarından binlercesinin cemaatin adamlarıdır anlayışı ve inancı ile sağa sola sürülerek darmadağın edilmesi olayları ile AKP iktidarının hayli yıprandığı ortada. Eğer bu olaylar toplumun belili kesimini etkilerse, yine aynı şekilde oy kullanmayan 9 milyon kişinin belirli bir kısmı oy kullanmaya koşarsa AKP nin eski gücünü koruyamayacağını da ortaya koyar. Tabii aksi de olur.

            Tabii bu nedenler Sarıyer seçimlerine de etki yapar ve seçmen bu olayları dikkate alarak oy kullanacak olursa, seçimi Şükrü Genç’in yüzde üç/beş puan farkı ile kazanması zor olmaz. Bu oy yüzdesi daha fazla da olabilir… Sedat Özsoy’un yani AKP nin Sarıyer’de seçim kazanması da sürpriz sayılmaz. Çünkü bu demektir ki geçen seçimde MHP ye kazandırdığı oyları bu kez AKP ye çektiği anlaşılır. Bu da onun başarısı olur.

            Bu değerlendirmeyi yaparken her iki partinin içine de bakmak gerekir. AKP Meclis üyeliği listesine büyük itirazlar var… AKP seçmeni memnun değil… Hatta tepkili… Her ne kadar başkan adayı olup da aradığını bulamayanlar, Meclis üyeliğine aday olup da istediklerini elde edemeyenler sessiz ve destek verir görünüyorsa da öyle olmadığı, pek çok kişinin tepkili olduğu, sırf bu nedenle karşı oy kullanacakları ya da oy kullanmayacakları söylenmektedir. Bu semt gezilerinde de izlenmektedir. Hemen hemen Sedat Özsoy eski dava arkadaşları ile baş başa bırakılmış gibidir. Sedat Bey’e partisi içinde tepki olsa da, bilhassa başkan adayları olup da aradığını bulamayanlar, renk vermemekte, tepkili oldukları intibaını vermemektedirler… Bu durum CHP de var… Hala bazı kişilerin dargınlığı, küskünlüğü devam ediyor. Bu durum karşı tarafa oy getirecek şekle dönüşürse Şükrü Genç de seçimi kazanmakta zorlanır.

            Zor bir seçim olacak… Sarıyer’de hiçbir parti ya da kişi arka arkaya iki seçim kazanmadı. Yine aynı şey mi olacak? Bekleyeceğiz göreceğiz. Şükrü Genç seçimi kazanırsa bir ilki de gerçekleştirmiş olacaktır. Yaptığımız inceleme ve araştırmalarda, partilerden aldığımız bilgiler ve elde edilen anket sonuçlarına göre Sarıyer’de Seçimi üç-beş puan farkla Şükrü Genç kazanır. MHP nin, seçime asılması AKP ye değil, CHP yani Şükrü Genç’e yarayacaktır.

            Seçimlerin dostça ve centilmence geçmesi dileğiyle!