Son Dakika Haberler

SARIYER BELEDİYESİ KORONA EYLEM PLANI (KEP-19)

SARIYER BELEDİYESİ KORONA EYLEM PLANI (KEP-19)
Okunma : 60.511 views Yorum Yap

SARIYER BELEDİYESİ KORONA EYLEM PLANI (KEP-19)
“13 Mart-13 Nisan “ 1 AYLIK ÇALIŞMA RAPORU

ALANI BİZ YÖNETİYORUZ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Sarıyer’de 6 hafta süresince yapılan çalışmaları detaylı olarak anlattı.

“Tüm Dünyanın ve insanlığın hiç alışık olmadığı bir süreçten geçiyoruz, yaşamda herhalde hiç kimse böyle bir şey düşünemezdi. Virüs gelecek ve Dünya yaşamını olumsuz etkileyecek, Kullanılan alanları bile kapanacak, yaşam duracak gibi bir düşünemezdik. Zaman geçtikçe ülkemizde yeni yeni önlemler alınmaya başladı.”

SARIYER BELEDİYESİ HERKESİN YÜZ AKI OLDU

“Biz bu günlere daha önceden hazırlık yapmış gibiyiz, bunun temeli planlı, proğramlı çalışmanın sonrasında gerçekleşiyor. Aklınıza ne geliyorsa her alanda eksiksiz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaşamı tutmaya çalışıyoruz. Ayakta tutmaya çalışıyoruz. İnanılmaz fedakarca çalışan arkadaşlarımız var. Bir taraftan kendilerini korumak zorundalar, bir taraftan da yaşamı devam ettirmek zorundalar, herkesin çoluğu çocuğu var, kendileri dışında hiç tanımadığı insanların hayatlarını idame ettirmek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Sağlık personelimiz, Temizlik personelimiz, ilaçlama ekiplerimiz, Şu anda yoğun bir şekilde gıda dağıtıyoruz alanlarda. Eskiden o gün değil sonradan gidebiliyorsak. Bugün ne isteniyorsa, ne söylenirse anında yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte aktif çalışan, ilçe de ve tüm çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

“Burada diğer kurumlara kaymakamlık dahil olmak üzere her türlü lojistik desteği biz sağlıyoruz. Alanı biz yönetiyoruz. Sarıyer Belediyesi herkesin beklentilerini yerine getirmekle herkesin yüz akı oldu.”

SARIYER BELEDİYESİ KORONAVİRÜS EYLEM PLANI

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çoşkun, 10 Mart Korona vakasından görüldüğü ilk günden itibaren 13 Martta Sarıyer Belediyesi Koronavirüsle Eylem Planı hazırlayarak işlerimize başladık.

Sarıyer Kaymakamı Başkanlığında Sarıyer İlçesi Covit kriz masası ve Sarıyer Belediyesi Covit Kriz Masası şeklinde iki kriz masası oluşturuldu.

Sarıyer Belediyesi Covit Kriz Masası Eylemleri

Eylem Planı 15 Başlık Altında Toplandı.

1- Dezenfekten çalışmaları
2- Genel temizlik
3- Huzur güvenlik denetimi
4- Dezavantajlı gruplara verilen destekler
5- Online Eğitim
6- Psikolojik destek
7- Online moral ve motivasyon desteği
8- Sağlık çalışanları için konaklama çalışması
9- Ulaşım desteği sağlanması
10- Sokak hayvanlarının bakım ve hizmetleri ile ilgili çalışma
11- Tanıtım çalışmaları
12- Sahada personelin yaptığı çalışmalar
13- Evde çalışan personel
14- Çağrı merkezine gelen taleplerin yerine getirilmesi
15- Salgın nedeni ile iptal edilen etkinlik ve faaliyetlere yönelik genel
çalışma tablosu

Bu çalışmaları Sarıyer Belediyesi 2381 personeli ile gerçekleştirdi.

“Sahada ve Evde” çalışan 1256 personelimizle bu hizmeti veriyoruz. İlaveten 38 koli dağıtım ekibimiz var. Bunun içinde belediye personeli, meclis üyeleri, ilçe yönetimi. Kadın ve Gençlik kolları ve mahalle başkanlarımızdan oluşuyor. Tam anlamı ile sağlam bir şekilde koordinasyon içinde çalışmaları yürütüyoruz.

Maalesef alanda çalışan 1256 personelimizden 38 Covit-19 vakasına rastlanıldı, 8 personelimiz hastanede tedavi oldu, sağlıklı bir şekilde taburcu oldular.

Kaymakam Başkanlığında oluşturulan Vefa Destek Grubu ile yapılan çalışmalarda Sarıyer Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Sarıyer Sosyal Yardımlaşma Vakfı bünyesinde barındırılan 386 personelle de Covit-19 çalışmaları sürdürülüyor.

COVİT’LE BİRLİKTE YAPILANLAR

Covit-19 ile birlikte aynı alanları ve çalışan ekip sayısını genişlettik, İlaçlama ekibimizle de girilmedik mahalle bırakmadık. Covit-19 öncesi ve sonrası aynı çalışmaları yönetiyoruz.

Dezenfekte ilacının sadece türü değişti. Sokaklar sıcak su ile yıkanırken şimdi ilaçlı su ile yakmaya başladı.

5.262 KİŞİYE SARIYER HALK KART

Eylem planı ile birlikte ilk işimiz 5.262 kişi Sarıyer Halk Kart sahibine 20 Martta hesaplarına nakdi yardım yükleyerek nefes almalarını sağladık.

Yine Sarıyer Halk Kart sahiplerine 2. Yüklemeyi 20 Nisan tarihinde 5.262 kişiye nakdi yardım yükleyerek gerçekleştirdik.

Bir hayırseverimizin kanalı ile Çayırbaşı’nda 400 haneye “kıyma ve kuşbaşı” dağıtımı gerçekleştirdik.

4.800 AİLE’YE KOLİ YARDIMI

Çağrı merkezimize, başkanlarımıza, İlçe başkanlığına, meclis üyelerine gelen koli desteği ve yardım isteyen 4.800 aileye 38 kişilik ekiple” 1 saat en geç bir gün” sonrasında koli desteğimizi vatandaşların adreslerine teslim ettik.

OKULLAR KAPALIDA OLSA 6.500 ÖĞRECİYE BURS DEVAM EDİYOR

Okulların kapanması nedeni ile “Öğrenci Bursları’nı ” verecekmisiniz? mesajları Tv Proğramında Başkan’a iletildi. Başkan Şükrü Genç televizyon proğramlarında cevap verdi, “okullar kapalı olsa dahi burslar devam edecek” dedi.

Nisan ayında 6500 öğrencimize aylık 90 tl. Bu ayki ödememiz 580.bin Tl olarak gerçekleştirilmiştir.

160 YAŞLI BAKIM VE YEMEK DESTEĞİ

SAYTAP Yaşlı Bakım ve Engelli ailelerine düzenli olarak gidiliyor. 160 aileye ilave olarak gıda desteği ve yemek desteği yapıldı. Hasta bezi yardımlarımız devam ediyor. Biz evlerine ulaştırıyoruz.

Asker ailelerine 1 aylık sürede 156 aileye yardımımız devam etti.

İlçemizde 3 hastanenin sağlık personeli “ bulaşıcı hastalığı taşımamaları” için Kilyos Sosyal Tesislerinde ikamet etmeleri sağlandı. Bahçeköy Kız Konuk evinide bu şekilde ayırdık.

Online Türkiye Akademisi

Covit-19 nedeni ile başlatılan ve devam edecek olan Sarıyer Akademi bünyesinde “Online Türkiye Akademi “ 26 İl de, 100 bin öğrenci hedefiyle eğitim vermesi Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e büyük onur ve gurur kazandırdı.

Genel Merkez’in ve katılımcı belediyelerimiz ile online hizmeti, gerek üniversite sınavlarıda, lise hazırlık sınavlarında çok rahat bir şekilde katıldıklarını ve bu eğitimi sağladığımızı bilmenizi istiyorum.

Online Eğitimler

SAGEM öğrencilerine sosyal medya üzerinden eğitimler devam ediyor.

Kreş eğitimleri , Spor eğitimleri,

Kültür Müdürlüğü İptal edilen proğramları online üzerinden devam ediyor.

Online Psikolojik danışmanlık hizmetleri veriliyor.

3.450 NOKTA DEZENFEKTE EDİLDİ

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Nadir Günday ise yapmış olduğu değerlendirme raporunda, Sosyal Medya’da en çok şikayeti olan Ayazağa Mahallesinde 238 kez dezenfekte çalışması yapıldığını belirti.

Dezenfekte çalışmaları 3.450 noktada gerçekleştirildi.

Sarıyer’in 3.450 noktasında dezenfekte ve ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır. Resmi kurumlar, İbadethaneler, Camiler, Kiliseler, Cemevleri, Kuran kursları, Sagem, Semt Evleri. Yaşam Evleri, Muhtarlılar. Emniyet, Sahil Güvenlik, 3 Kolordu Komutanlığı, Spor Salonları. Sağlık Merkezleri Hastaneler, Kahveler, Dernekler, Üniversite yurtları. Tüm okullar. Site içi çocuk parkları, alandaki parklar, Gıda Merkezleri, Tekel baileri, Restaurantlar ilaçlama ve dezenfekte yapıldı.

4.436 ARAÇ DEZENFEKTE EDİLDİ

Sarıyer ilçesinde 4.436 araç dezenfekte edildi. Resmi kurum araçları, Minibüsler, Otobüsler, Taksiler. İlçe müdürlüklerinde bulunan tüm araçlar düzenli olarak ilaçlama ve dezenfekte çalışması devam ediyor.

Covit-19 vakası olmasa bile Sarıyer Belediyesi bu çalışmaları zaten yapıyordu. İlaçlama Ekibi periyodik olarak proğram dahilinde kendi alanı içerisine giren bütün ilaçlama noktalarını ilaçlıyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü sokak yıkamasından pazar yıkamasına, metro birimleri ve bütün cadde ve sokakları, Konteynırların yıkanması, dezenfekte edilmesini zaten rutin yapıyordu.

Sokak hayvanlarının beslenmesi ve beslenme noktalarındaki eksikliklerin giderilmesi noktasında Veteriner İşleri Müdürlüğümüz bu hizmetleri her zaman olduğu gibi yine veriyor.

Veterinerlik Müdürlüğümüz Sokak hayvanları için 60 noktada beslenme yapılmakta olup. Mevcut Rehabilitasyon Merkezi çalışmaları ise Covit-19 öncesinde olduğu gibi aksatmadan devam etmektedir.

13 Nisan – 13 Mayıs KEP-19 Çalışma Raporu

Devam Edecek

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)