Son Dakika Haberler

CHP’de M.Ü Adaylarının Siyasi Çalışma Yapması Yasaklanmış..

CHP’de M.Ü Adaylarının Siyasi Çalışma Yapması Yasaklanmış..
Okunma : 106 views Yorum Yap

CHP_YASAKLARCHP ne yapmaya çalışıyor!
2014 yerel seçimleri, Cumuriyet Halk Partisi‘nin 2. Cumhuriyetçilerin karşı devrimine karşı zafer mücadelesi olması gerekirken, CHP İlçeleri Meclis Üyesi aday adaylarının mahallelerde, Kitle örgütlerinde,Sivil Toplum Kuruluşlarında, Etkinliklere katılması, CHP Propagandası yapması ve  siyasi çalışmalarda bulunması yasaklanmış.
CHP Aday adaylarının siyasi çalışmalar yapmasını engelleyen Genel Merkez kararı “Genelge” var mı?
Mustafa Balcı, CHP Genel Merkezine soruyor!
Yolum İl’e Düştü…Mustafa Balcı
Haftada bir İstanbul yoluna düşerim, Eski anılarımı tazelemek için, Bazı dostlara uğrarım inceden, her biri kapağı açılmış şişe gibidirler, ateşle yaklaşma uyarı tabelaları sırtlarında, pimi çekilmiş bomba gibidirler.
Yaşlanmış olacağız ki, geceler, sadece anlam olarak yorgunluk veriyor, anıları hatırlatıyor, ben gündüz’ü tercih ettim.
Yolum İl’e düştü!!
Birkaç  dost gördüm, yüzlerini tanıdığım örgütten, bir çay, bir çay daha, sohbet sohbeti açtı, seçimler adaylıklar, kim kazanır, şanslar, komuoyu yoklamaları, son dedikodular,..
Beynimi kurcalayan sorular.
***
Kendimi tanıttım,Meclis üyesi aday adayı oldum! Aynı zamanda yerel internet gazetesinde yazılar yazıyorum, haber portalım var.
Kafama takılan sorular var.
“ Meclis üyesi aday adayıyım ve aynı zamanda kendi işimle ilgli çalışmalar yapıyorum, Bu çalışmalar genel olarak siyasi çalışmalar ve gazetem siyasi yayın organı. Bu şekilde seçim arefesinde siyasi atmosferi koklamak ve çalışmalar yapmak bu çalışmalar içerisinda aday adaylarını tanıtmak ve onlarında halkın içinde tanıtımlarını ve siyasi çalışma imkanı yaratmaya çalışıyorum.”
-Çok Güzel !
“ CHP Sarıyer Belediye Başkan aday adaylarına çağrı yaptım, 4 aday geldi,  sunum, sözlü anlatım olarak düzenledim, sorular karşısında Sarıyer halkına kendilerini tanıttılar, gazete olarak düzenledim.
-Gayet iyi, Katılım nasıldı?
“ Katılım tüm engellemelere rağmen gayet güzeol du.”
-AKP’mi engelledi!!
Hayır. Engel değilde, katılmayın mesajları insanlara iletildi. Yinede katılım gerçekten güzeldi.
-Mesajı kim çekti.
Bende sormanız için bekledim, göstereyim!
-İlçe mi çekmiş bunu.
Evet. Bende merak ettim, Ben zaten gazete olarak düzenliyorum, CHP ilçesi düzenlemiyor, kendileri Başkan ve Genel Sekreter ilçede yapsaydınız dedi. Bende gazete olarak yapıyorum dedim, Benim işim bu. Ama maalesef karşılaştığımız durumda bu.
***
Ben bu toplantıyı yaptıktan sonra, İlçe başkanı Meclis üyelerini uyararak, İlçemizin yaptığı toplantılara katılacaksınız, sizlere mahalle görevleri vereceğiz, ama partinin dışında yapılan toplantılara, ilçemizin yapmadığı etkinliklere katılmayacaksınız diye uyarılar yapılmış.
Merak ediyorum. Bu aday adayları nasıl seçim çalışmaları yapacak, AKP adayları evleri tek tek dolaşıyor, çalışmalar yapıyorlar, her biri bireysel olarak çalışıyorlar, Ama CHP’nin aday adaylarının çalışma yapmaları yasak. Hatta kendileri için dahi çalışma yapmaları yasak, Ama bazı aday adayları kendi ekipleri ile geziyor. Çalışma yapılıyor, mahalle komiteleri kuruluyor, biz kısmına yasak uygulanıyor. Bu nedir? Meclis Üyeleri bütün bunlara inanıyorlar.
“Sanırım,  İlçe bazı adayları destekliyor ve bu adayların dışında başka çalışma yapılmaması için kendisi yasaklar koyuyor, Doğru olduğuna inanıyorum”
-Herkes istediği gibi çalışır..
“Size göre öyle ama Sarıyer de bu işler böyle değil. Başkanın kendi ekibi her mahallede çalışıyor. Bazı adayların listeleri oluşmuş ve onlar istedikleri gibi çalışmalar yapıyorlar, lakin bizim aday arkadaşlarımız maalesef CHP Sarıyer ilçesi  tarafından, yetkisi olmadığı halde psikolojik baskı olarak hayır çalışmayacaksınız, Adaylığınızı iptal ederim uyarısı yapılıyor,Yani ben parti adına, aday adayı olduğum için kendi adıma çalışma yapamazmıyım? Ön seçim olursa  üyeler seçmeyecek mi? aday olursam halk seçmeyecek mi?”
 İlin almış olduğu bir karar var mı? Veya Genel Merkezin Genelgesi var mı?
-Ne için?
Aday adayları ilçenin proğramı dışında çalışma yapamazlar, yasaklar genelgesi var mı? Meclis üye aday adayları toplantılara veya etkinliklere katılamaz yasak,kendi adına tanıtım ve siyaset yapamaz yasak, Yani ben şimdi CHP’liyim ve tüm sarıyer de mahalle mahalle çalışmalar yapmam ev ev gezerek çalışmalar yapmam, esnafı gezmem, düşüncelerimizi yani parti düşüncelerini ve programını anlatmam yasak mı? veya Partimin propagandasını yapmam yasak mı? CHP’nin adaylarını tanıtmam ve olanak sağlamam yasak mı? Sadece İlçenin bana vereceği görevleri yapmakla mı mükellefim, Genelgeye göre İlçenin verdiği görevi yapamam çünkü görevli değilim, görevli olursam zaten aday adayı olamayacağım ” istifa genelgesi” Genelge ile belirtilmiş. Cumhuriyet Halk Partisini her ortam, şartlarda ve  şekilde propagandasını yapmak isterken ve  benim gibi aday adaylarının nasıl yasaklanabiliyor.
-Cumhuriyet Halk Partisinde böyle şeyler olmaz.
İnanmıyorsanız ben ispat ederim. Ben azda olsa gazeteciyim.Sizden ricam böyle bir genelge varsa veya il’in toplantısında alınmış bir karar veya Genel Merkezin almış olduğu bir karar var mı? Bana verebilirmisiniz.
-Olmayan bir kararı size nerden vereyim.
Peki bu uygulama kurallara uygun mu?
-Böyle şey olmaz.
“ Mesela aday adayı bir kişi ilçe komitelerinde nasıl çalışır. Çalışabilir mi?”
-Siz komitedemisiniz.
“ evet diyelim”
-Meclis Üyesi adayı olduğunuzdan çalışma yapamazsınız, istifa etmek zorundasınız, görevinizi bırakmanız lazım, ilçenin olanaklarını kendinize kullanmış olursunuz, Siz yönetimde veya ilçenin düzenlemiş olduğu komitelerde görev almanız yönetmelik gereği yasak genelge var.
“Yinede devam ediyorsam, ne olacak”
-Göreve devam etmeniz Genelge olarak yasak, ama siz yinede kimseye söylemeden devam edin, Şayet bilinirse aday adaylığınız parti suçu olur. Yaptığınız işten dolayı aday olamazsınız.
“Peki ben yinede kimseye söylemiyeyim, ne diyelim, ama arkadaşların durumu bu, Maalesef CHP Sarıyer de aklı sıra işler böyle yürüyor, bende sizin gibi bir anlam veremiyorum diyemicem, neyi amaçladıklarını bildiğimi sanıyorum. ama birilerine serbest,birilerine yasak,”
“Ne yapmam gerekir, Genel Merkeze ve Millet Vekilerine yazmak istiyorum”
-Bence siz tekrar konuşun, Böyle bir şey olmaz, Cumhuriyet Halk Partisi özgürlükçü ve demokrasiyi savunan bir partidir, Biz dışarıda savaş veriyoruz yasaklar için, CHP’de böyle şeyler olmaz..
Maalesef CHP Sarıyer ilçemizde durum bu ve ben bunu size şikayet olarak değil, sohbet olarak anlattım. Sadece ne yapmam lazım, ne yapayım diye düşünüyorum.
Öylesini uğramıştım.Neyse görüşürüz iyi günler,
Hoşçakalın.
Mustafa Balcı