Son Dakika Haberler

CUMHURİYETİ SAVUNMAK İZNE TABİİ..

CUMHURİYETİ SAVUNMAK İZNE TABİİ..
Okunma : 225 views Yorum Yap

www-balci
Keşke bir halk meclisi olsaydı’da, kimsenin tesiri, etkisi altında kalmadan, izin almadan, özgür irademle, Belediye’yi ilgilendirmeyen ama halkı ilgilendiren  Cumhuriyeti savunabilseydim.
Konuşabilseydim…
93. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin Sarıyer’de bayramını kutlarken ilçemiz tarihinde ilk defa bir kilometre uzunluğunda bayrağımızı, halkımızın her kesiminden insanların, çocukların. Anne ve babaların, dedelerin ve ananelerin taşıdığı görkemli fener alayı bizler onur ve gurur vermiştir.
Sarıyer Belediyesi öncülüğünde gerçekleşen toplum kesimlerimizde hiçbir ayrım gözetmeksizin özellikle kutlamalar sırasında ayrımcılık yapılmamasına özen gösteren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Başkan Yardımcımız İsmail Erdem ve ekibinde Sarıyer kamuoyu adına teşekkür ederiz.
Sarıyer halkı Cumhuriyet Bayramından 2 gün sonra Olağan Üstü Halin almış olduğu kararla operasyon haberleri karşısında büyük hüsrana uğramış ve bayramını kutladığı Cumhuriyetin dönemindeki yayın organının yazarlarının gözaltına alınmasının şokunu yaşamıştır.
Cumhuriyet tarihimizle aynı yaşta olan, Adını Atatürk’ün verdiği Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırının amacı çok açıktır.
Bir rejim değişikliği sürecindeyiz,
Bu sadece basit bir otoriterleşme yada baskıcı yönetim meselesi değil. Şartların olgunlaştığına inanan siyasal islamcı iradenin, soğuk savaş yıllarında hayallerini kurduğu düzeni oluşturmaya çalışmasıdır,.
Bu sebeple Cumhuriyet’e yönelik bu saldırı yeni rejimin ne ilk nede son hamlesi olacak.
Cumhuriyet gazetesi daha önce yazarları, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Uçok, Ahmet Taner Kışlalıyı şehit vermiş, Sözde Ergenekon davasından İlhan Selçuk büyük yaralar alarak vefat etmiştir.
Bugün gazetenin yazarları yıllarca ortaya çıkarılması için mücadele verdiği Fetö örgütü yüzünden destek suçlaması ile karşı karşıya bırakılmış, Ergenekon senaryosunun aynı benzerini bugün islamcı hükümet yeniden uygulamaya koymuştur.
Cumhuriyet gazetesi yazar ve yönetim kadrosundan Murat Sabuncu, Musa Kart, Hakan Kara, Kadri Gürsel, Güray Öz, Turhan Güray, Önder Çelik, Bülent Utku, Kemal Güngör tutuklu olarak yargılanmaktadırlar.
Cumhuriyete Hem FETÖ/PYD hem PKK/KCK örgütlerinin propagandasını yapma suçlamasını yönelten savcının Fetö terör Örgütü üyeliğinden sanık olmasıda ne bir raslantı, nede talihsizliktir, iktidarın hırsından kaynaklanan telaşı ve nefretin köreltiği aklın eseridir. Ancak böyle bir hata yapılabilirdi.
Şüphe ediyoruz. Acaba Cumhuriyet gazetesinin kapatılması koşulu ile mi Bu hakim ve savcıların davaları affedilecektir.
Aklımıza yıllarca destanlar yazılan halk kahramanı olarak kabul edilen, yandaş basının ve hükümet yetkililerinin makam araçları verdiği Ergenekon savcısı Zekeriya Öz gibi, Suçluların hangi ülkeye kaçacaklarını bugünden kestirmenin zor olmayacağını tahmin ediyoruz.
İslamcı ve Faşist kesim yıllardır Cumhuriyetle hesaplaşmaya gitmiş, tüm değerleri yok etmeye çalışmış ve bugün rejim değişikliğine gitmek istemektedir.
Bu davaya inanarak ilk etapta Cumhuriyetin kalelerinden olan Cumhuriyet gazetesini kapatarak önlerindeki engeli kaldırmak istemektedirler.
Çok partili hayata geçtiğimiz 1950 Menderes hükümeti dahil olmak üzere, bütün darbelerde ve faşist hükümetlerin iktidarlarında mutlaka Cumhuriyet gazetesine soruşturma açılmakta, yazarları tutuklanmakta ve öldürülmektedir.
Cumhuriyetimizi yaşatmak için bir çok şehit verdik.
Tehlikenin farkındayız.
Tehlikenin içindeyiz.
Mısır’da Filistin’de, Ürdün’de, Lübnan’da, Pakistan’da, Irak’ta, Libya’da, Suriye’de biz bu örgütü tanıyoruz, neler yapabileceğini biliyoruz,
Gündem Bir Ağaç Değil. Cumhuriyettir.
Sokaklara çıkmak,15 Temmuza ve Gezi’de türkü söylemeye benzemez karıştırmayınız.
Cumhuriyetin ayarları ile oynamayın, yıkamazsınız…
Mustafa Balcı