Son Dakika Haberler

Neden Şükrü Genç Olmalı (3) Mustafa Balcı

Neden Şükrü  Genç Olmalı (3) Mustafa Balcı
Okunma : 148 views Yorum Yap

Mustafa Balci2000’li yıllarda rüzğar gibi esen çağın, yaşam platformlarının,  halkın kazanımları ve sosyal belediyeciliğin olmazsa olmaz koşullarından biri Sivil Toplumlara ulaşabilmektir.

Halk yıllar süren resmi baskı sonucu yaptırımlar ekseninde kendini resmi idareye karşı zorunlu ibadet ve sebat etmesi için koşullanmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşları 2000’li yıllarda farklı bir formasyon geçirmiş, devrim sayılabilecek etkinlikler de rol almış ve bu rüzgardan yararlanabilen STK ’lar meydana çıkmıştır.

Burada cemaat yapılanmasının Sivil Toplum içerinde dernekleşmeden de oluşabileceği ve örgütlenebileceği planlanmıştır.

2000’li yıllardan önce Türkiye’de dernekler STK olarak kabul edilmemektedir..

Toplum kitle yönlendirme ve algı yönetimini STK bazlı kullanmamaktadır.

2000’li yıllardan sonra Cemaat’ın rahat çalışabilmesi için dernekler STK olarak kabul edilmiş ve bu sebepten yararlanabilecek yeni STK’ lar oluşmuş ve bu STK ‘lar Paltform adında toplanmış ve “Platform Dernekleri “olmuştur.

STK_sariyerYerel Yönetimler ( Belediyeler, Kaymakamlıklar) bu tarz toplumsal ahlaka uygun ve çalışmaları toplumun gelişimine katkı sağlayacak Platform ve Derneklere yerel yönetimlere  katkı ve destek vermektedirler.

” Devlet Bütçe Vermektedir”

“AB Uyum Yasaları”  gereği ilk anlaşma “Sivil Toplum Kuruluşları Bütçesi “ kabulüdür

( yasal olarak, kamusal dernek statüsünde olmasa da  STK olarak kabul edilen Derneklerde Devlet, toplum hizmetleri adında bir bütçe ayırmış ve kullanıma sunmuştur.)

Sarıyer’de Dernekler ve Platformlar faaliyettedirler. Her türlü destekleri kurum ve kuruluşlardan görmektedirler.

Esas olan çalışmaların esaslar bazında değerlendirilmesidir.

+++++

Sarıyer Kaymakamlığının resmi olarak STK bütçesi olduğu halde bunu kullanmaması manidardır.

Sarıyer Belediyesi’nin (Şükrü Genç Belediyesi) ise bunu en makul düzeyde paylaşarak, kendi reel bütçelerine yansımadan kullandığı kabul edilmektedir.

Sarıyer Belediyesi ( Aktif ve Pasifize olmamış ve yürürlükte olan tüm derneklere yeterli desteği vermiştir.)

“Çalışmaların ve aktif değerleri değerlendirildiği, yıllık çalışma raporlarında bahsedildiği üzere gerçek değerler baz alınarak, Toplum menfaatine dayalı projelere destekler verilmektedir.”

Sarıyer’de faaliyet gösteren ve etkin olduğu toplum tarafından kabul edilen ve Sivil Topluma artı değerler katan tüm dernekler Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından desteklenmiştir.

++++

Bugün 2014 yerel seçimlerine az günler kala maalesef Dernekler aday adaylarının etkileşiminde farklı kulvarlara yönelmektedir. Dernekler siyasetin aracı olmuş ve amaç araçlıktan çıkmış durumdadır..

++++

Bende merak ediyorum!!!

Sarıyer de yüzlerde dernek vardır. Pasif olarak dernek sayısı 357.. Aktif dernek sayısı 64, profesyonel çalışma yapan  aktif dernek sayısı ise 12 dir…

357 dernek içinde kahve olarak işletme için faaliyet gösteren sayısı 112, köy derneği adıyla faaliyet gösteren ve aynı ili temsilen faaliyet gösteren köy dernek sayısı 57 dir. Ayrıca dernek adında olup dernek özelliğini yitirmiş kahve olarak çalışan işletme sayısı 118 dir..

Profesyonel çalışma yapmayan yarı dernek sayısı ise 65 tir..,

Spor kulüpleri dışında tutulan bu rakamlar farklı bir bütçe yaratmaktadır.

Kaymakamlık ise toplam rakamları bildiğinden. Devlet bütçesini göz ardı etmekte ve resmi tavır almaktadır.

Bu durumda yerel yönetimler içinde ( Belediyeler) hayali bütçe ile STK’ ların çalışmalarına destek vermektedirler..

++++

İlginç!!

Gelin birlikte çözümleyelim!!!!

Sarıyer Belediyesi “ RP ve AKP döneminde toplan (12) derneğe faaliyet katkıları sunmuştur..” (Bu derneklerden (8) Cemaat olarak algılanmaktadır) ( Bir dernek sonradan okul ve yurt olarak faaliyet göstermiştir, Arazi belediye tarafında verilmiştir. Şuan devam etmektedir)

Şükrü Genç Belediyesi olarak mevcut faal olan dernekler +26 İlave olarak  ( Cemaat dahil) belirli bir kazanım beklenmeden karşılıksız olarak desteklenmiş ve yardımlar yapılmıştır.

Belediyenin bütçesinin sınırlı ölçüde olması ile varsayılan kazanımlar ve katkılar sürmüş, taraf göstermeksizin desteklenmişlerdir.

“Burada ölçü, Derneklerin faal oluşu, projeleri, katkı ve kazanımları baz alınmış ve karşılıksız yardım yapılmıştır..”

Bütçe aşımında ise İBB ve Kaymakamlık devreye sokularak alan kullanımı ve faaliyetlerin kamusal destekleri sağlanmış faaliyetler desteklenmiştir.

++++

Sonra ne oldu dersiniz!!!

Birlikte inceleyelim..

Sarıyer Belediyesinin tüm çalışma faaliyetleri içinde olan derneklere yardımı ve yaptırımı “çözüm ortaklığı”  nisbetinde olmuş ve karşılıksız değerlendirmeye alınmıştır. Yani destek sağlanmıştır.

Bazı Dernekler ve Platformlar ise destek ve yardımını farklı koşullarda kullanmıştır!

( Burada açıklık getirmek istiyorum)

Sarıyer Belediyesi tüm zamanları döneminde en fazla derneklere katkı payı ve destek olarak Şükrü Genç dönemine denk gelmektedir.

“Burada Başkan Şükrü Genç, Başkan yardımcıları Adnan Ayber, Sevgi Atalay, Recep Yel, Mehmet Metilli, Hüseyin Çoşkun, Gökhan Zeybek, Erdal Sarıgöl’ün  profesyonelce destekleri unutulmamalıdır”

++++

Karşılıksız yapılan bu desteklerde, siyasi güncel kararlar, AKP yönetiminin uyguladığı  gibi zorunluluk içerisinde etkileşim ve yaptırımlar kullanılmamaktadır.

Dernekler ve Platformlar siyasi kararlarında özgürdürler.

+++
Ben Sonra Ne Oldu?  İle İlgileniyorum!

Ne oldu!!!

Bir yandan destek alacaksınız, bir yandan gecelerinizi yapacaksınız!

Bir yandan kulis yapacaksınız, Bir yandan muhalif olacaksınız.

Siyasi tercihleriniz toplumsal olarak doğal hakkınız, Muhalif elbette olabilirsiniz!

Biraz düşünce ve cesaret.

Biraz cesaret ve adam olmakta yatıyor.

Soruyorum….

“Devletin STK’lara verdiği bütçe Kaymakamlıklarda mevcut iken bunu sorgulamayan STK’lar nasıl olurda dar bütçe ile ve bütçesinde bu seçenek yokken bin bir zorlukla karşıladıkları kazanımları derneklerin yaşaması için kullanan bir belediyenin muhalif unsurları olurlar..”

++++

Bir Dernek veya Platform düşünün, Sarıyer’de başarılı işler yapmışsınız, Biletinizden yemeğinize kadar tüm giderleri göğüslemiş bir Belediye Başkanına karşı,  nasıl olurda farklı sosyal paylaşım sitelerinde, farklı isim ve nüfuzlarda (Utanç Duyulacak) muhalif oluşumlar örgütlersiniz..

İktidarınızda ağam paşam, eve dönünce nasıl tu kaka organize edilebilir..

Ar damarı çatlamış dernek yöneticileri kurumsal saygıyı unutmuş ve gizli kalacağını ve de belli olmayacağını sandıkları eylemleri neticesinde, hangi yüzle ve yüzsüzlükle  siyasi yaptırım ve pazarlıklara tutulmuşlardır.

Sarıyer kamuoyu adına utanç duyuyorum…

++++

Tüm insani kazanım ve “Sosyal Devlet” anlayışı disiplininden taviz vermeyen. CHP Sarıyer Belediyesini Kutluyorum.

Soruyorsunuz Neden Şükrü Genç…

İşte Bunun İçin….

Mustafa Balcı