Son Dakika Haberler

PANDORANIN KUTUSU. Mustafa Balcı

PANDORANIN KUTUSU. Mustafa Balcı
Okunma : 96 views Yorum Yap

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün uyguladığı, merkez sağdan ve her kesimden oy alacağız uygulamasını Sarıyer de Şükrü Genç’in göreve (3,5 yıl) geldiğinden itibaren yaptığına tanıklık ediyoruz.

CHP Belediye Başkanı olmasına rağmen, halkı kucaklayan, AKP kadroları değil ama  merkez sağa oy veren bir kesiminde, uygulamış olduğu belediyecilik anlayışında her kesime hitap ederek toplum içinde kabul gören bir lider oldu. Seçimlerden sonra uyguladığı strateji kesin ve katı bir proje olmadığı korkulmaması gerektiğini yapmaya çalıştı ve uygulamada başarılı oldu.

İşte bugün CHP Genel Başkanının yerel seçimlere hazırlanırken açıkladığı siyaseti Sarıyer de Şükrü GENÇ  uyguluyor.

Doğru olan da bu.

        *                          *                        *

“CHP Sarıyer Belediyesi içerisinde farklı beklentiler yüzünden tepkiler gösterildiği Şükrü GENÇ ve beklentileri karşılanan, ufak bir kesim partililerin desteklediği Şükrü GENÇ,”

Bu iki farkı  iyi tespit etmek lazım.

Fazla beklenti içerisinde olup, karşılık bulmayan, partililerin tepkileri ve tepki için zemin kollamaları daha düşündürücü.

Ayrıca 3,5 yıl siyasi olarak yaşanan AKP engellemeleri ve bunun karşısında dik durmaya çalışmak ve bir şeyler yapmaya çalışan kadroların başarısı.

        *                           *                          *

Son günlerde CHP meclis üyeleri içerisinde bazı meclis üyelerinin periyodik zemin yoklama demeçleri ise bir daha aday olamama sıkıntısından kaynaklanmakta, çeşitli ve çelişkili demeçler verilmekte, açıklamalar yapılmaktadır.

Aynı partiden olup toplumu yumuşatma ve siyasi konjektörü idare etmek adına meclise seçilenler, yani meclis üyeleri, maalesef bir kısmı “3,5 yıldır hizmet edemedik Sarıyer halkından özür diliyoruz” açıklamaları sadece “ içsel siyasi tavırdan” kaynaklanmaktadır .

*                           *                        *  

Yerel seçimlerden sonra mahallesinde siyasi ağırlığını koruyamayan bir meclis üyesinin ilk yaptığı iş kendi gurubuna karşı çıkmak ve belediye başkanını eleştirmek olmamalıdır.

Bu durumda olan meclis üyesini, seçimle geldiği halde yapılan siyasi açıklamalar CHP Sarıyer ilçesini “siyasi erk” olarak bağlamıyor mu?

Bugün gelinen nokta, Siyasi çekişmeden kaynaklanan “tavır almaksa” ve açıklamalar partiye ve kendi gibi diğer seçilmiş kişilere yönelikse durum daha vahimdir

*                              *                          *

Aklımıza, CHP Sarıyer Belediyesinin ilk 1.5 yılında kimler tarafından savcılığa gidilip suçlama yapıldığı geliyor.

Sarıyer tarihinde en büyük “Rüşvet Operasyonu” olarak ulusal basında yer almasının sağlanması ve suçlanan kişilerin bugün görevde olmaları, “Bu fiyasko davanın, hangi menfaatler karşılığında, kurgunun yapıldığının meydan çıkması gerekmektedir.”

Bugün bu suçlamalardan eser kalmamış ve CHP Sarıyer eski ilçe Başkanı Serdar Sarıoğlu ve ekibi tecrübe ile bunu siyasi olarak göğüsleyerek kamuoyunun istediği cevapları verebilmiştir. Lakin bedelini siyasi olarak ödemiştir.

“Bu bedeli kimler ne amaçla, neleri hedefleyerek ödetmiştir?”

“Bu hareketle neler hesaplanmış, neler gerçekleştirilmiştir, Kamu operasyonu ile siyasi operasyon arasında ilişki var mı?” ( Zamanı gelince açıklayacağız)

Enteresan olan nedir?

“Operasyonda, yani mahkemeler sonucunda tutukluların serbest bırakılarak davanın sonuç aşamasında bir şey çıkmaması ve devamında ise Aynı siyasi gurubun intikam projesi güderek ilçe teşkilatlarını ve kazanılmış kalelerin zaptedilerek yıkılmasını sağladıkları proje de ve uyguladıkları stratejilerde gecikmiş ve yanlış zamanlama ile başarısız olmaları, hayallerdeki siyasi hedeflerin, rant’ın, yapılan zamanlama hatası ile mesafe kazanılacakken ters tepmesi, bu kişilerin ince hesaplarını alt üst etmiştir.”

CHP’nin kendi içerisinde bir sır olarak kalmadığı halde, kimsenin açıklamadığı bu operasyonun yeni yaşanacak olan 27 Ekim 2012 yerel seçimlerinde “hesabı kadrolaşma ve meclis üyeliği adaylığı sürecinde görülecektir.”

“Bu konuya da ilerde değineceğiz.”

*                                 *                            *

“Bugün CHP meclis üyelerinin bir kısmı seçilememe korkusu ile kendi içsel hesaplarına, kamuoyunda baskı unsuru oluşturarak, siyasi ağırlık göstererek güç avına çıkmış  ve meydanı boş bulduklarını sanarak yine siyasi olarak zamanlama hatalarına düşmüşlerdir.”

“Basına yapılan açıklama siyasidir”

 CHP’ nin siyasi kanadı ve sorumluları gereken açıklamaları ve uyarıları yapmalı, Parti disiplin kaidelerini yerine getirmelidir.

“Bugün Sarıyer CHP Belediye meclis üyesi olan birçok kişi gelecek dönem beklide meclis üyesi sıfatı taşımayacaklar ve mecliste olmayacaklardır. “

Siyaset görevlerine doğal olarak devam edeceklerdir.

Yeni ekipler ve her türlü olumsuz koşullara rağmen ayakta kalıp bu mücadeleyi bugüne taşıyan siyasi duruş, gelecekte meclis üyelerini belirleyecektir.

Hiçbir makam ve mevki kimseye kalıcı değildir.

Tüm olumsuz kişisel çekişmelere rağmen, olumsuzluklara alet olanlar siyasi sahneden silineceklerdir.

 Başarılı bir Belediye Başkanı ve Yanında CHP ilçesi ve ekibi vardır. 20 yıl sonra alınmış bir seçim kolay bırakılmayacaktır, CHP içerisindeki AKP lilere ve cemaatçilere rağmen büyük mücadele verilmekte ve tüm engellemelere rağmen Sarıyer’e fedakarca hizmet verilmektedir.

 Kale duvarları lafla yıkılmaz.

   *                               *                             *

Bugün parti içerisinde kutuplaşma yaratarak siyasi mücadele yapanlar, Kendi partilerinden seçilen Şükrü GENÇ hakkında son “Kurultayda”  gazete basarak CHP Sarıyer ilçesini ve belediyesini siyasi olarak başarısız göstermeye çalışanlar CHP siyasetinde nasıl var olacaklardır.

Küçük bir hikaye ile bitirelim!

Üniversitenin birinde restauranta, Bir gurup dost yemeğe gitmişler, yenilmiş içilmiş iş hesap ödenecek, adamın biri masadan kalkmış diğer arkadaşıyla konuşmaya başlamış, sen demiş 500 iste 100 benim, sana 400 yeter demiş. Pazarlığı duyunca masadan bir diğeri kalkmış. Beyler hesabı ben ödeyeceğim siz neyin pazarlığını yapıyorsunuz.

Herifçioğlu kendi derdinde, ben müşteri getirdim komisyonumu alırım kardeşim! Hesabı ödeyecek olan bunu duyunca, hassiktir demiş. Bu kadar hesap olur mu?

Yemek yedik oğlum, Üniversiteden arazimi alıyoruz demiş.

Şu örgencilerin boykotlarına bayılıyorum ve hak veriyorum. Harçlar, yemek paraları off,off,

Pandoranın kutusunu açtık, teker, teker çıkaralım!

Mustafa BALCI