Son Dakika Haberler

Sahte Çürük Raporu Yazmıyoruz. Mustafa Balcı

Sahte Çürük Raporu Yazmıyoruz. Mustafa Balcı
Okunma : 93 views Yorum Yap

mbalci_1Baştan sona kadar kaos ortamında gelişen Sarıyer 2014 yerel seçim sürecini CHP açısından değerlendirecek olursak, karşımıza profesyonel bir kadro ve süreç içinde kaostan yılmayan ve son dakikaya kadar dik duran bir liderden bahsedebiliriz.

DUYMASINLAR DİYEMEYİZ

Gelişmeler karşısında aman duymasınlar diyemeyiz!

Yazılanlar ve yaşananlar tüm yerel ve ulusal basında yayınlanmış, bugün süreci değerlendirirken sadece belge niteliğinde, Sarıyer siyasi tarihine yazılacak olan binlerce satır belgeler bulmak mevcut.

2014 yerel seçim süreci 2011 de başlamıştır! 2012 de doruğa ulaşmış, 2013 de tüm imkanlar “yok etmek ve yıpratmak” üzerine kurulmuştur.

Bugün geçmişi unutarak değerlendirme ve gerçekçi bir rapor yayınlanamaz. Şayet görüş şahsi düşünceler ise bu sadece yazılmış bir makaleden ibarettir. Gerçek rapor tüm çıplaklığı ile gün ve gün yazılmış ve yayınlanmıştır.

Sadece yerel basında yapılan haberler ve yaşanılan çirkin siyaset tüm partilileri derinden yaralamıştır.

***

Kriz yönetimi başarılı olmuştur!

“Rüşvet ve Yolsuzluk” davası krizlerin sadece ikinci aşamasıdır. Nasıl unutulur!

İlçe ataması ve Kongre sürecinde yaşanan istenilmeyen olaylar, kavgalar, cepheleşmeler değerlendirilmeden gerçekleri anlayamayız.

Adaylık süreçleri ve bu süreçte izlenen yanlış strateji politikaları maalesef siyasetin gerginleşmesine yol açmıştır kanısındayım.

Temayül yoklaması sürecin üye bazında tabanda sertleşmelere sebep olmuştur.

Aday açıklanma süreci. Ankara yolcuları, “istemezük-yan cebime koy” aşamaları yaşanmıştır.

Aday açıklandığında kriz daha büyük boyutlara gelmiş ve süreç meclis üyeliği adaylığında doruğa çıkmış. Partililer ilçe önünde “ateş dansları “ yaparak adayı ve listeyi çoşkuyla kutlamışlardır kanısındayım

Süreç bazı istifalar ile devam etmiş, kısmii istifa açıklamaları ile bütünleşmiştir diyebilirmiyiz.

SON GECE DAHA ÖNEMLİDİR

Siyasette bir gece çok önemlidir! Son gece daha önemlidir.

Tüm yaşanan “kaosları, krizleri nasıl bir ekip önlemiştir”, kimler görüşmelere gitmiştir, “ikna odaları mı? kurulmuştur”, birileri devreye girmişse yıllardır neden devreye girmemişlerdir.

Rapor, gerçekleri yazmadan, görmeden, yaşanmadan Sarıyer siyaseti yönetilmez, Krizin bilinen ama görünmeyen kahramanları vardır, tecrübe bir çok olayı unutturmuş ve bir ekip hareketi Sarıyer’de seçimlere hazırlanmıştır.

GİZLİ KAHRAMANLAR VARDIR

Gerçekten emek sarf eden ve bunu görev kabul eden siyasi emektarlar vardır. Unutulmazlar.

Ayazağa sorunu büyük mücadele sorunu ile değil  “görüşmeler ve iyi niyetle” cepheleşmeden çözülmüştür. Bunları nasıl unutabiliriz.

Merkezi yapı ile bütünleşme nasıl sağlanmıştır. Bu Tecrübeden ibarettir.

Bir tarafta stratejik hatadan dolayı çok büyük kayıplar vermiş ve taraf kalmak zorunda kalanlar, her şeyi göze alarak “isyan” edenler, nasıl bir görüşme ile geri adım attırılarak, seçimler öncesinde bütünlük sağlanarak “KAÇKAR KAHVALTISI”  gerçekleşmiştir.

Yüzlerin  “mosmor” olduğu kahvaltıda “bir lider ve üç yürekli insanın” genel stratejisini yazmadan Sarıyer siyasi tarihini ve raporunu yazamayız.

Serde solcu olanlar “bir adım geri,  iki adım ileri ” taktiği uygulayarak,taraflar birer geri adım atarak, zafer bu yüzden kazanılmış olabilir mi?

SUÇLULAR VE GÜÇLÜLER

Seçim süreci zarfında suçlular sadece siyasi arenada aranmamalıdır.

“İhanet çemberi resmi kurumu kuşatmış” ve bu çember 30 Mart gecesine kadar devam etmişmidir!

“Masa başı çalışmaları, gece ziyaretleri, sabah kahvaltıları, sabah ezanında gün ağarırken ihanetler basında yayınlanmışmıdır”.

“Oy atanlar ihanet’mi etmişlerdir”

ZAFERE İNANMAYAN KAZANAMAZ

Güçlüydüler!

Son üç yılda yaşanan ve tüm olumsuz koşullardan oluşan kaos, kaos’tan beslenmeye çalışanlar, bu kaos’u göğüsleyen ve karşı çıkan bir ekip, Sarıyer siyasi tarihinin en büyük zaferini kazanarak destan yazmıştır. bir daha kaybedilmemek üzere çalışmalara seçimin ertesi günü başlamıştır.

“Cuma Tatile Çıkıyoruz. Pazartesi İş Başı”

 107 Bin kişiye verilmiş en büyük moral, motivasyon, cesaret ve zafer sloganıdır. Gece gündüz çalışarak yılgın ve yorulmuş bir örgütün ayağa kalkışı ve “bir liderin inancı değimlidir”.

Çok büyük parçalanma yaşamış ilçe örgütü, Direnen ilçe başkanı, ayakta kalan birkaç yönetici, eleman kaybetmiş kadınlar kolu, az zarar görmüş gençlik kolları, kaleyi terk etmeyen mahalle başkanları, parçalanmış sandık sorumluları ve yeniden iki yürekli insanın bunları toparlaması, örgütçü bir kadının direnci, bu insanlar nasıl ve neye inanarak şaha kalkmışlardır.

Parti dışında oluşan gönüllü gençlerin mücadelesi, gönüllü kadınlar, fedakar taşeronlar, bilinmeyen kahramanlar.

Örgütçü bir eş, mücadeleci bir baldız, dedeler, amcalar, çocuklar, torunlar nasıl unutulmuşlardır.

Yirmi yaşında elleri nasırlı direklere tırmanan genç kızları, yorgunluktan bayılan kadınları, örgütümüz çok çalıştı denilerek açıklanamaz.

İhaneti, İnancı, Zaferi, gerçekleri ile yazılmayan bir tarih, siyasi bir analiz olmaz….

Mustafa Balcı