Son Dakika Haberler

Yanlışlar ve Doğrular!!! Mustafa Balcı..

Yanlışlar ve Doğrular!!! Mustafa Balcı..
Okunma : 59 views Yorum YapMustafa BALCI
Mustafa BALCI

CHP Sarıyer zor bir dönemeç atlattı.

Zararın kıyısından dönüldü sanıyorum… Umuyorum.

*                       *                         *

Günlerdir ısrarla haber geçmiyorum, Yerel sorunların Ulusal boyuta taşınmasına karşıyım. Problemi kendi içimde nasıl hallederim derdindeyim..

Çalıştım. kovaladım. takip ettim..

Üzüldüm.. bazen yıkıldığım durumlar oldu.

Sabrettim..

Beklide aykırı insan olduğumdan, belki yaşamı farklı yorumladığımdan olacak, günlerdir yazmadığım konuyu, gerçekleri ile yazmak zorundaydım.

Ama üzüldüm….

*                 *                       *

Herşey kayıtlarımda var…binlerce kez izledim ve izlettim..

Küçük unsurların neden bu şekilde büyütüldüğünü analiz ettim.

Beklide, camia ve toplumumuz adına..

*                  *                        *

19 Mayıs yürüyüşünden bahsediyorum!

Mesela ben, Ferahevler de veya Cumhuriyet mahallesinde veya herhangi bir tanımadığım mahallede yürümüş olsam ve aynı durumla karşılaşmış olsam zaten aynı tepkiyi verirdim sanırım, çünkü çevreyi tanımıyoruz..

*                   *                     *

TANIMIYORLARDI

Kortejdeki genç arkadaşlar kimseyi tanımıyordu! Kortej de” kolluk kuvveti, güvenlik yoktu”.

Yürüyenler, yani gençlik kolları Sarıyer gençliğini tanımıyordu..

Tanıyan büyükler, yaşananlar karşısında Şok geçirdiler, videoları tekrar izledim. Utanmışlar ve olaya müdahil olmamak için uzak duruyorlardı, şaşkındılar, Beklemiyorlardı,

Olaylar yaşanıyor! Bazıları kavga yapıyor, sözlü müdahalede bulunuyor, Karışamıyorlardı, beklenmedik şok yaşıyorlardı!

Haklıydılar!!

Ne olduğunun neler yaşandığının farkında değildiler.

İki insan vardı farkına varan. Gerçekten arkadaşlar. Ali İslamoğlu ve Volkan Çelikkol vardı. Soğuk kanlı davrandılar..

Ali İslamoğlu eski gençlik kolu başkanımız ve Kuzey Platformu duayenlerinden, Volkan Çelikkol ise bir dönem partilimiz. Sarıyer Taraftarlar Derneği kurucularından ve uzun dönem yöneticiliğimi yapmış ender rastlanan değerli esnaf olan kişilerdi.

*                 *                   *

BOYUTU BİLMİYORLARDI, SUSTULAR

Sarıyer Belediye Başkan yardımcısı Adnan Ayber’in yerinde uyarısıyla, tüm yerel basını susturmak istedim, Yazın ama dengeli olun, değerlere dikkat edin “Yangına Körükle Gitmeyin “ diyerek engellemeye çalıştım,  Bir dostumuz ise reyting uğruna yayınladı, hatta, Partiler adına açıklamalar. Belediye Başkanı adına açıklamalar yazarak haber yaptılar ve yapılan tüm haberlerden partilerin ve diğer  ilçe başkanlarının açıklamaları nezdinde döndüler, hatta Belediye Başkanı adına yapılan açıklamalarından dahi döndüler, “stratejik hata”  partili olmadıklarından dolayı yanlıştı.

Onlar gazeteciydi!!!

İnanırmısınız, işi Ülkücülere bağladılar, ters döndü. işi AKP ye bağladılar ters döndü. İşi Belediye Başkanına bağladılar ters döndü,

Artık kimse kalmamıştı! Kimlere ve kimselere suç atılacak sebep kalmamıştı.

İşin boyutunu bilmiyorlardı Sustular…….

*                     *                   *

KÖRÜKLEDİLER…

Neler olabileceğinin farkına varmadan körüklediler, zararı kimlerin göreceğinin farkına varmadan, deli dolu ve tutarsız bilgilerlerle doldurdular beyinlerini. Bir zaman kendilerini haklı gördüler, bir dönem ah keşke dediler, bir dönem ah işte…

Demek gelmiyor içimden ama yanlış yapıldı!!!

CHP Sarıyer İlçe Başkanını Mehmet Deniz’i dahi yanlış yönlendirdiler,

İçeriden “provokatörlük olduğunun farkına varmayan davranışlar “ dahi vardı, Gaz verdiler.

Bi Dur işte, Bi Dur!!! DUR DİYEN OLMADI…

*                 *                     *

SAKIN ŞÜPHENİZ OLMASIN

Babası CHP liydi, eski üyemiz. Enteresan olan ise, herkes Atatürkçüydü, Sarıyer Spor kulübü taraftarı ve hepsi Gurup Beyaz Martı üyeleriydi. Bu konuda ama hiç, ama hiç kimse bu arkadaşların Atatürkçü olmadığından bahsetmesi söz konusu dahi olamaz.

Hepsi sapına kadar Sarıyerli ve hepsi sonuna kadar Atatürkçü insanlardı, imkanım olsa Erol Acun’dan Bilgi alabilsem sizlere bu gençlerin tüm yaşantılarını resimli bir şekilde yayınlayabilirim. Onlar Sarıyer Sevdalısı ve yılmaz taraftarıdır..

Hepsi dibine kadar SARIYERLİ VE ATATÜRKÇÜDÜRLER…

*                   *                 *

KORTEJDE KENAR YÖNETİMİ YOKTU

Olayların gelişimi ise, trafik açılması sorunu ile ilgili. Genç arkadaşların, bir işe yetişmeleri söz konusu ve kız kardeşi ile minibüs beklemeleri, sıkıntıdan ve  sabırsızlıklar sözlü dialoglar ve akabinde sataşmalar, nihayetinde kavgalar yaşandı.

CHP Gençlik kollarından dostlarımız “öyle sanıyorum” kimseyi tanımadığından olaylar farklı gelişti!

*                      *                     *

KAVGA YAPANLAR MEYDANDAYDI, KİMSE NEDEN DOKUNMADI?

Mesela; tüm olaylar başlangıcı ve devamında neden, kavga yapanlara kalabalık içinde gezdikleri halde kimse bir şey yapmadı. Hepsi ortadaydı! Olaylar devam ettiğinde dahi kimse dokunmadı..

Yani, 600 kişi 6 kişiden dayak yiyecek durumda değildi! Yemediler.

Ama yanlışlıklar vardı.

*                     *                 *

MEHMET DENİZ DÜKKAN’A GİRMEZDİ

Herkes ilkini soruyor,” ilkinin yanlış oluşu devamında diğer yanlışlıkları getirmemesini gerekir”, bu arada Erol Aydın’ın ve Hüseyin Çoşkun’un çırpınışlarını ve tecrübe ile davranışını taktir etmemek elde değil.

Bir Hasan Ali’yi nasıl unutabiliriz..Mümkün mü!

Yani ilçe başkanının oğlu düşmemiş olsa, Yanlış anlaşılmanın akabinde İlçe Başkanı Mehmet Deniz dükkan’a girermiy di? Mümkün değil, girmezdi. Sadece yanlış anlaşılama hepsi bu..Merak etmeyin tüm yaşanan kaos detayları mevcut. Bin kere seyredin aynı durumu anlayacasınız..

Kendisini çok sevdiğim bayan arkadaşımın düşüşü ise sadece tesadüf…

MÜDAHALE ORGANİZE DEĞİL

Şayet kitlesel ve organize bir eylem olmuş olsa, neden devamı gelmedi?

 Kısaca yanlış anlaşılmaydı?

Lakin, böyle bir durumda kortej duruma müdahil olacak ve gereğini yapacaktı. Yaptı. Ama gene olmadı, kortej güvenliği yoktu.

Çünkü herkes, bir aile heyecanında hiçbir şey olmazmış gibi şen şakrak yürüyordu?

Maalesef korkulan oldu! İstenilmeyen durumlar yaşandı…

*                    *                       *

ONLARDA YÜRÜMÜŞLERDİ

Bu çocuklar, “Sarıyerli ve Atatürkçüdür”. Bunu özellikle belirtiyorum…Bu yaşanılan durum dahi onları Atatürkçü yaşamlarını etkilemeyeceklerdir..Çünkü yaşam anlayışları budur…

“Biraz geriye doğru gittim, Cumhuriyet mitinglerine ve yürüyüşlerine, fener alaylarına, siz biliyormusunuz ki, daha bir yıl önce  ve daha öncesinde bizim kortejlerimizde birlikte ailece yürüdüğümüz insanlardı..”

*                           *                     *

YETER ARTIK…ŞÜKRÜ GENÇ’İ KULLANMAYIN…

Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç yaşanan tüm olaylardan uzak ve olayların yaşanan saatlerinde Giresun’dadır. Kendisi 19 Mayıs günü Emirgan da  motordan inmiş ve Emirgan sokak açılışına katılmış ve hemen THY ile Giresun’a Uçmuştur. Ve ne yazık ki “YAPILAN SİYASİ AÇIKLAMALARI” kendisi yapmamıştır.

 “ Belediye Başkanımız  Sayın Şükrü Genç,  Dil, Din, Irk fark etmeden tüm hizmetlerini  Sarıyer’e özellikle kucaklayarak hizmet etmiş, Ulusal siyasette genel durum gereği zorlansa da Sarıyer’i kucaklamayı kendine hedef edinmiştir,”

Aynı şekilde CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyerlilik ruhunun bilincinde,sorumluluğunda ve olgunluğundadır.

 Sarıyer’i her zaman kucaklamışlar ve nihayetinde ayrım gözetmeden çalışmalarına devam etmektedirler.

*                    *                     *

BİZ SARIYERLİYİZ!!!

“Yaşanan tüm sorunlar, yanlış anlaşılmadan kaynaklanmaktadır. Dileğimiz bu durumun tez elden giderilmesi ve yaraların tedavi edilmesidir.”

Unutulmamalıdır ki!

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Meclis Üyemiz Nasuh Aşantugrul, Hacı Mehmet Bayraktar, Başkan Vekili Hayati Kaptanoğlu, İlçe Başkanımız Mehmet Deniz ve eski CHP yöneticimiz ve Sarıyerli Şişli Belediyesi Müdürlerinden Ali İslamoğlu, Sarıyer Taraftarlar Derneği Kurucularından ve eski Yöneticim Volkan Çelikkol, CHP İl Genel Meclis Üyemiz İzzet Bayraktar, Büyük üstad Sami Canel’e tarihi bir görev düşmektedir,

Sarıyer kısa dönemde faklı anlayışların kurbanı olmuş ve hiç beklemediğimiz olumsuz koşullarda beklenilmeyen ve kabul edemediğimiz dostlarımızı kaybetmiş bulunmaktayız. Bugün böyle bir ciddiyette durum söz konusu değildir.

Taraflar yaşananları karşılayabilecek olgunluktadır!

Lakin!

Mekan sahibi dostumuz, Eski CHP üyesidir! Dostumuzdur, arkadaşımızdır. Eski Sarıyerlidir. Sarıyerliler Derneği üyemizdir.

*                     *                   *

YARALARI SARMALIYIZ

“Hiçbir şeyden haberi olmayan ve konu hakkında “verilen-yazılan” demeçlerden dahi memnun olmayan Sarıyer Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç ve buna mukabil yukarıda isimlerini yazdığım dostlarımın bu işe Sarıyerlilik kavramı ve sorumluluklarında üzerlerine düşen görevi yerine getirmeli ve dostlarımızı en içten duygularla ziyaret etmelidirler,”

“İstenilmeyen durumlar yaşanmış ve nihayetinde farklı durumlar gerçekleşmiştir. Yaralar sarılmalıdır! Bizim üzerimize düşen görev Atatürkçü ve Sarıyerliliğinden hiçbir şüphe duymadığımız bu dostlarımız için gereken ciddiyet ve sorumlulukta gereğinin yapılmasıdır.”

Yanlış anlaşılmalar yaşanmıştır ve bitmiştir.

Zaman her şeyin ilacıdır! İlacı zamanında almak gerekir!

Beklide ben yanlışım…

Mustafa Balcı.