Son Dakika Haberler

ANTALYALI EBELERE KORDON KANI EĞİTİMİ

ANTALYALI EBELERE KORDON KANI EĞİTİMİ
Okunma : 95 views Yorum Yap

Kordon kanının önemini anlatmak için Türkiye’nin her yerinde eğitimler düzenleyen Yaşam Bankası, son toplantısını Antalya’da gerçekleştirdi. Medical Park Antalya Hastanesi kadın doğum hekimleri ve Antalya’nın pek çok yerinden doğum ebesinin katıldığı iftar yemeğinde konuşan Yaşam Bankası FamiCord Group Ürün Müdürü Yeşim Metin, “Saklanmış olması halinde, bebeğinizin kordon kanı kök hücreleri hayat kurtarabilir. Kordon kanı saklama hizmeti konusunda en doğru bilgiye ulaşmada ebelerin büyük desteği olacaktır” dedi

Doğum, insan hayatının en önemli mucizesi. Savunmasız, minicik bir varlığın dünyaya getirilmesi tüm ebeveynler için en büyük sorumluluk. Buna karşın kaçımız bu sorumluluğun bilincinde olarak çocuklarımızın sağlığı için üzerimize düşeni yapıyoruz? Sadece doğum sırasında alınabilen kordon kanının onların sağlığı için hayati önem taşıdığını biliyor muyuz? Günümüzde kanser ve Akdeniz Anemisi başta olmak üzere 80’den fazla kan hastalığının tedavisinde kullanılıyor olsa da, Türkiye’de kordon kanı saklama oranı hâlâ çok düşük seviyelerde. 80 milyonluk nüfusa sahip ülkemizde sadece 30 bin bebeğin kordon kanı saklanıyor.

Amaç farkındalığı artırmak

Avrupa’nın en güçlü aile biyobankası FamiCord Group’un Türkiye’deki iş ortağı Yaşam Kordon Kanı Bankası, bu durumu değiştirmek için 14 yıldır yoğun bir faaliyet gösteriyor. Banka, Türkiye’de kordon kanı saklama oranının artması için her ay İstanbul başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında eğitim düzenliyor. Bu eğitimlerle anne adaylarını ve eşlerini alanında uzman doktorlarla, doğum koçu ve hamile eğitmenleriyle buluşturuyor. Yaşam Bankası, aynı zamanda kök hücre tedavisi yapan doktorlar aracılığıyla da kordon kanının saklanmasının önemini ailelere anlatıyor.

Antalya’nın her yerinden katılım

Yaşam Bankası, kordon kanı farkındalığı için bu kez Antalyalı ebelerle bir araya geldi. 15 Haziran’da Akra Barut Otel’de gerçekleştirilen iftar yemeğine Medical Park Antalya Hastanesi kadın doğum hekimleri, yönetim kurulu üyeleri ve Antalya’nın pek çok yerinden onlarca doğum ebesi katıldı. Yaşam Bankası FamiCord Group Ürün Müdürü Yeşim Metin, kordon kanı kök hücrelerinin önemini vurguladıkları büyük organizasyonda, Antalya’nın dört bir yanından katılan doğum ebeleriyle bir araya gelmekten dolayı gurur duyduklarını söyledi.

En doğru bilgiye ulaşım önemli

“Saklanmış olması halinde bebeğinizin kordon kanı kök hücreleri hayat kurtarabilir. Doğumdan önce konuyla ilgili bilgi edinmek tüm anne-babaların hakkıdır” diyen Yeşim Metin şöyle devam etti: “Anne adaylarından doğum öncesi ve sonrası desteğini esirgemeyen ebelerimizin hakkı ödenmez. Kordon kanı saklama hizmeti konusunda da en doğru bilgiye ulaşmada yine ebelerin büyük desteği olacaktır.”