Son Dakika Haberler

Kış hastalıkları kapınızı çalmadan bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Kış hastalıkları kapınızı çalmadan bağışıklık sisteminizi güçlendirin
Okunma : 116 views Yorum Yap

Kış hastalıklarıMikroplar bilinenin aksine soğukta değil sıcakta daha çok ürerler. Anadolu Sağlık Merkezi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, solunum yolunda enfeksiyona neden olan virüs ve bakterilerin genelde hava ve temas yoluyla bulaştığını, değişen hava koşullarında bağışıklık sistemimizin olumsuz yönde etkilendiğini mevsim geçişlerinde tedavi olmadan önce korunmanın önemli olduğunu vurguluyor.
En yoğun ve hızlı yayılma potansiyeline sahip solunum yolu hastalıklarının “favori” mevsiminin kış olduğunu belirten Prof. Dr. Türkoğlu, “Kışın solunum yolumuz, koşullar ağırlaştıkça normal işleyişini sürdürmekte zorlanır ve soğukla birlikte direnci azalır” dedi.
Soğuk hava kan akımını ve organ işleyişlerini yavaşlatır, hatta sinir felçlerine bile yol açabilir. Çok soğuk havalarda vücudumuzun ilk etkilenen kısmı şüphesiz solunum yollarıdır. Hemen burnumuz kızarır ve akar. Tam bu aşamada karşılaştığımız mikroplar, çoğalmak ve hastalık yapmak için uygun ortamı bulurlar.
Vücudumuzun daha önce karşılaştığı mikroplara karşı direncin daha yüksek olacağını belirten Prof. Dr. Türkoğlu, vücut benzer mikroplarla karşılaştıkça direnç geliştirmeye başlar dedi. Ne olursa olsun herkesin hastalığı geçirme şiddetinin aynı olmayacağını belirten Prof. Dr. Türkoğlu, “Kişinin cinsiyeti, ailesel faktörler, o anki psikolojisi gibi pek çok faktör hastalığın etki alanını belirler” dedi.
Ben hasta oldum dememek için
Griple ve tüm solunum yolu hastalıkları ile ilgili yapmamız gerekenler çok basit:
· Ellerimizi sık sık yıkamalı ve dış ortamlarda dezenfektan jellerden yardım almalıyız.
· Otobüs gibi toplu taşıma araçlarında tutunulan yerlerin “potansiyel” bulaştırıcı olduğunu bilerek davranmalı
· Çok gerekirse, solunum ile mikropları dışarı atmamak ve almamak için maske kullanmalı
· Hastalığımız ağır ve ateşli geçiyorsa ve çok fazla öksürüyorsak topluluğa çıkmamaya çalışmak.
· Sigara içmemek ve başkası ile paylaşmamak.
· Aşı olmak
Kimler grip aşısı olmalı?
· 65 yaş ve üstü kişiler
· Kronik hastalığı olanlar
· Kronik kalp, akciğer, böbrek hastalığı olanlar; kan ve HIV ve organ nakli olmuş kişiler gibi bağışıklık sistemi bozulmuş kişiler; uzun süre aspirin tedavisi alması gereken çocuk ve gençler.
· Sağlık çalışanları
· Yüksek risk altındaki kişilerle aynı evde yaşayanlar
Aşı olmak isteyen herkes aşı olabilir.
Aşı için en uygun zaman nedir?
Grip aşısını kış başlamadan olmakta yarar vardır; kış geçmeye başlayınca aşı mevsimi de geçmiş kabul edilmez, aşı olunabilir.
Aşağıdaki durumlarda derhal bir sağlık kurumu ya da doktora başvurmak gerekir:
· Kendinizi aşırı hasta hissediyorsanız
· Göğüste (akciğerlerinizde) ağrı, nefes alıp verirken daralma hissi, yüzünüzde ya da yutkunurken ağrı olması, kulak ağrısının olması durumunda
· Ciddi öksürükle kanlı ya da mukuslu salgı çıkıyorsa