Son Dakika Haberler

Yaz aylarının derdi böcek ısırıklarından nasıl korunulabilir

Yaz aylarının derdi böcek ısırıklarından nasıl korunulabilir
Okunma : 75 views Yorum Yap

imageOkulların tatil olması ile sokakta oyun saatleri uzayan çocukların başı böcek ve sinek ısırıklarıyla dertte. Özellikle tatil beldelerinde ve yazlıklarda sabahtan akşama kadar özgürce doğayla iç içe olan çocukları böcek ve sinek ısırıklarından korumak için önerilerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Kokulu kozmetikler ve parlak giysiler böcekleri çektiği için bunlardan uzak durulmalı” dedi.

Uzun yaz tatilinin başlaması ebeveyinler için çocukların sokakta çok daha fazla zaman geçirdiği bir dönemi simgeliyor. Kış aylarında evde bilgisayar başında vakit geçiren çocuklar bu dönemde doya doya sokakta oynuyor bu da böcek ve sinek ısırıkları gibi sorunları beraberinde getiriyor. Isırıklardan korunmak için bahçede, kumsalda ve ormanlık alanda oynayacak çocuklara hava durumuna göre seçilecek incelikte bir pantolon ve uzun kollu tişört giydirilmesini öneren Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, ebeveyinlere tatlı ve kokulu gıdaları ve çöpleri açıkta bırakılmaması konusunda uyarıda bulundu Çocukların cildine sürülen kimyasal kökenli koruyuculardan kaçınılması gerektiğine değinen Dr. Sokullu, bitkisel kökenli, emilmeyen koruyucuların tercih edilmesini önerdi. Dr. Sokullu özellikle oyun oynama dönemindeki çocukların kovanlar ve karınca yuvaları konusunda uyarılması gerektiğine dikkat çekti.

Isırılan bölgenin su ve sabunla yıkanması gerektiğini belirten Dr. Sokullu sonrasında buz uygulaması yapılması ve antihistaminik kremlerden sürülmesi gerektiğini anlattı. Dr. Sokullu, “Özellikle sinek ısırıklarının kaşıntılı olabildiğinden tırnakları kısa kesmek ve elleri temiz tutmak enfeksiyon kontrolü açısından önemlidir” diye konuştu.

Bunlara dikkat!

Isırıklar konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Dr. Sokullu, “Şişlik alanı büyükse ve bu girişimlere rağmen artmaya devam ediyorsa, özellikle yüzde, dudaklarda ani şişme, solunum zorluğu gibi belirtiler eşlik ediyorsa en yakın hastaneye başvurmak uygun olur” dedi. Böcek /arı sokmasına karşı aşırı duyarlılığı olanlar için acil müdahale ilaçlarını yanlarında bulundurma önerisinde bulunan Dr. Sokullu, “Aşırı duyarlılık reaksiyonları ani tansiyon düşmesi ve nabızların alınamaması ile hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilir” diye konuştu.