Son Dakika Haberler

BÜYÜK ŞÜKRAN ÖDÜLÜ PROF. DR. METİN SÖZEN’E VERİLECEK

BÜYÜK ŞÜKRAN ÖDÜLÜ PROF. DR. METİN SÖZEN’E VERİLECEK
Okunma : 137 views Yorum Yap

Kültür ve sanat alanında yetkin kişilere verilen Anadolu’dan Büyük Şükran Ödülü’nün bu yıl ki sahibi ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen olacak. Sarıyer Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşecek ödül töreni, ünlü isimlerin katılımıyla Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Sarıyer Belediyesi, Sonsuz Şükran Sanat Köyü Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapacak. İlki geçtiğimiz yıl “film müzikleri” alanında Cahit Berkay’a  verilen ödül, bu yıl ressam, heykeltıraş, müzisyen, yönetmen, fotoğraf sanatçısı, oyuncu, yazar, sosyolog, sanat tarihçisi Prof. Dr. Metin Sözen’e verilecek. Ahmet Ümit, Cemil İpekçi, Cahit Berkay, Haldun Dormen gibi sanat dünyasından birçok ismin buluşacağı gecenin moderatörlüğünü Elif Dağdeviren yapacak. Ünlü sanatçı Hasan Yükselir konseriyle renklenecek programa katılımınızı bekler, iyi çalışmalar dileriz.

Tarih: 22 Aralık 2018

Saat: 19.00

Yer: Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi / Pınar Mahallesi, Günyüzü Sk. No:2, 34460 Sarıyer/İstanbul Maslak/Ayazağa/Işık Üniversitesi Yanı

Metin Sözen kimdir?

Sanat tarihçisi Prof. Dr. Metin Sözen, 1936 yılında Elazığ’da doğdu. Antalya Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden (1959) mezun oldu. Üniversitede bitirdiği bölümün Türk-İslâm Kürsüsü’ne asistan oldu. Aynı yerde doktorasını verip, doçentliğe ve profesörlüğe yükseldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı.

TRT’de yayınlanan bazı programların hazırlanmasına katkılarda bulundu. 1984 yılında TBMM Başkanlığı Kültür-Sanat Danışmanlığı’na atanarak Millî Saraylar’a bağlı tarihî köşk ve saraylarla ilgili onarım ve tanıtım çalışmalarını yönetti.

Ünlü Türk mimarlar ve mimarlık tarihi üzerine incelemeler yaptı.  İTÜ’de öğretim üyeliği yapan, Türkiye’nin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında vakıf statüsünde kurulan ÇEKÜL’ün başkanlık görevini de üstlenen Sözen, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı bünyesinde olan Bilim ve Değerlendirme Kurulu başkanlığını da yürüttü.

BAŞLICA ESERLERİ: Anadolu Medreseleri (1970), Anadolu’da Kentler (1971), Diyarbakır’da Türk Mimarisi (1971), Türk Mimarlığı’nın Tarihsel Gelişimi (1980), Anadolu’da Akkoyunlu Mimarisi (1981), Tarihsel Gelişimi İçinde Türk Sanatı (1983), Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarlığı (1984), Sanat Kavram ve Terimleri Sözlüğü (Uğur Tanyeli ile 1986), Sinan, Architect of Ages (Yüzyılların Mimarı Sinan, 1988).

BAŞLICA BELGESEL FİLMLERİ: Anadolu’da Konutun Öyküsü (1984), Kültürlerin Yeşerdiği Ülke Türkiye (1984), Bin Türlü Mavi Akar Boğaziçi’nden (1987), Eski Konaklar – Yeni Konaklar (1988), Suyla Gelen Kültür (1988).