Son Dakika Haberler

César Akademisi’nin tüm üyeleri istifa etti

César Akademisi’nin tüm üyeleri istifa etti
Okunma : 784 views Yorum Yap

Fransa’nın Oscar’ları olarak bilinen César Akademisi, Polonyalı yönetmen Roman Polanski’nin yeni filmi “An Officer and a Spy”ın (J’Accuse) 12 dalda aday göstermesinin ardından gelen eleştirilerin üzerine istifa etti. Akademinin üyeleri bu ay düzenlenecek olan törenin ardından yenilenecek.

“An Officer and a Spy” (J’Accuse), César Akademisi tarafından en çok aday gösterilen yapımlardan biri oldu. Bunun üzerine Fransa’da akademiyi ve ödülleri boykot çağrıları yapıldı ve yüzlerce sinemacı akademinin reforma gitmesi gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Fransız sinemacılar tarafından Le Monde’da yayımlanan bir açık mektupta César Akademisi’nin artık işlemez hale geldiği ve yönetiminin şeffaflık taleplerine uyması gerektiği belirtildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Perşembe gecesi akademi tarafından yapılan açıklamada, akademinin oy çokluğuyla, “2019 yılında sinemanın gerçekleşmesini sağlayan kadın ve erkekleri onore etmek ve film festivalinin sadece bir festival olarak kalması için” istifa kararı aldığı belirtildi. Bu ay düzenlenecek törenin ardından yeni bir kurul seçilecek, bu kurul da akademinin nasıl reforme edilmesi gerektiğine karar verecek.

Fransa Kültür Bakanı Franck Riester yaptığı açıklamada, akademinin demokratik bir şekilde davranması gerektiğini, şeffaflığa ve çeşitliliğe önem vermesi gerektiğini aktardı.