Son Dakika Haberler

CHP’nin İki Kitabına Yasak Geldi

CHP’nin İki Kitabına Yasak Geldi
Okunma : 6.660 views Yorum Yap

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bugün başlattığı soruşturma kapsamında Nevşehir Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuru kabul edildi. Mahkeme, CHP’nin “Arpalık Aile Şirketi” ve “10 Maddede Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası” iki kitapçığına “basım, dağıtım ve satış yasağı” getirerek basılı kitapçıklara el konularak toplatılmasına karar verdi. Mahkeme kararı üzerine CHP Nevşehir İl Başkanlığı’na gelen polisler parti binasındaki kitapçıklara el koydu.

Mahkeme, Nevşehir CHP İl Başkanı Kamil Gülmez’e kitapların yasaklandığına ilişkin tebligat da gönderdi.

İL BAŞKANINDAN TEPKİ

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Nevşehir Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla CHP kitapçıklarının basım, dağıtım ve satışının yasaklanmasına tepki göstererek, “Tek adam rejiminin uygulaması sonucu bu karar verilmiştir” dedi.

ANKA’nın konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gülmez, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı ’17 Maddelik Esnaf Sorunları ve Çözüm Önerileri’ni broşür haline getirdiklerini ve kitapçıklarla birlikte esnafa dağıtmak istediklerini söyledi.

“EMNİYETE DAĞITIM İÇİN BAŞVURDUK”

CHP Nevşehir Gençlik Kolları’nın kitapçığın dağıtacağını anlatan Gülmez, “Gençlik kollarımıza herhangi bir nahoş olay olmaması düşüncesiyle emniyet müdürlüğüne başvuruda bulunduk. Emniyet müdürlüğü, dağıtacağımız kitapçıkları ve broşürleri bizden istedi. Biz de bunları kendilerine gönderdik” dedi.

“İL BİNAMIZDAKİ KİTAPÇIKLAR TUTANAKLA ALINDI”

Polislerin il binasına geldiğini aktaran Gülmez, “İl binamızda bulunan bu kitapçıklar emniyet yetkilileri tarafından tutanak dahilinde alınmıştır” ifadelerini kullandı.

“KARARIN DURDURULMASI İÇİN DAVA AÇILDI”

CHP Nevşehir İl Başkanı Gülmez, karara itiraz edeceklerini de şu şekilde açıkladı:

“Tek adam rejiminin uygulaması sonucunda bu karar verilmiştir. Biz bu kararın geçersiz olması için CHP Genel Merkezi’mize, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’ya ve CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Muharrem Erkek’e bilgi verdik. Parti avukatımız Çağlar Bey de hemen gerekli evrakları bizden istediler. Bugün itibariyle kararın durdurulması için dava açıldı.”

ANKARA’DAN DA TOPLATMA KARARI ÇIKMIŞTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki konuşmasının yer aldığı “FETÖ’nün Siyasi Ayağı” kitapçığı için de 24 Ekim’de benzeri karar alınmıştı.

Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, “21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı” başlıklı kitapçığa basım, dağıtım ve satış yasağı getirdi. Sulh Ceza Hakimliği, kitaplara el konulması ve toplanılmasına karar vermişti. Mahkemenin yasak kararının gerekçesinde, CHP’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirileri suç sayıldı. CHP’nin resmi internet sitesinde halka açık olarak yer almasına karşın hakim ve savcılığın kitapçığın dijital halinin bulamasının gerekçede yer alması dikkat çekti.