Son Dakika Haberler

DİKKAT!!! KARNESİ KÖTÜ GELEN ÇOCUĞA KIZMAYIN

DİKKAT!!! KARNESİ KÖTÜ GELEN ÇOCUĞA KIZMAYIN
Okunma : 163 views Yorum Yap

İlk ve orta öğretimde okuyan yaklaşık 17 milyon öğrencinin karnelerini almasına ve 3 aylık tatile çıkmasına sayılı günler kala uzmanlar karneleri zayıf gelen çocuklara kötü davranılmaması konusunda anne-babalara önemli uyarılarda bulundu. Uzmanlar, çocuğa kızmak sorunu çözmez, hatta daha kötü sonuçlar doğurabilir dedi.

Fatih Koleji Uzman Psikolog Danışmanı Hakan Metan, çocuğunun ders çalışmamasının birçok ailenin ortak sorunu olduğunu belirterek, ‘Ebeveynler, karnesi kötü olan çocuklara kızmakla sorunun çözülmeyeceğini daha da kötü sonuçlar doğurabileceğini bilmelidir. Karne sadece bir sonuçtur. Önemli olan çocuğunuzun sağlığı ve mutluluğudur’ dedi. Ebeveynler, çocukların 3 aylık yaz tatilinde hem eğlenmelerini hem de eksiklerini tamamlamalarını sağlamalıdır diyen Metan, ‘ Çocuğumuza kızmak yerine, zayıf gelen derslerin neden zayıf geldiğini araştırmalı ve çocuğa bunları düzeltmek için şevk vermeliyiz aksi takdirde çocuk okuldan soğur’ açıklamasını yaptı.

Önemli olan çocuğun kötü karne getirmesinin altında yatan nedenleri araştırmak ve bulmak diyen Metan, ‘Çocuğa her şeyin karne olduğu imajı verilirse çocuk kendisini büyük bir baskı altında hisseder. Kendine olan güveni azalır. Hiçbir şey başaramayacağı hissine kapılır. Yapabileceği ve başarabileceği işlerden de kaçar. Çünkü sonunda başarısız olacağını ve ailesinin ona kızacağını düşünür. Çocuğunuza onu çocuğunuz olduğu için sevdiğinizi hissettirin. Çocuğunuzu sevginizle cezalandırmayın’ diye konuştu.

BUNLARA DİKKAT!!!

–      Çocuğunuzu başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayın

–      Zayıf karne getirdi diye cezalandırmayın

–      Hem yazın keyfini çıkarmasını sağlayın hem de zayıf notlarını düzeltmesi için çalışma programı yapın.

–      Çocuğunuza sizin için karnesinin değil, kendisinin önemli olduğunu hissettirin

–      Çocuğunuza hep yanında olduğunuzu hissettirin