Son Dakika Haberler

DÜNYA ROMAN KAHRAMANLARI 21 ARALIK’TA MALTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE ..

DÜNYA ROMAN KAHRAMANLARI 21 ARALIK’TA  MALTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE ..
Okunma : 230 views Yorum Yap

Don KiotMaya takvimine göre 21 Aralık 2012’de dünyanın sonunun geleceği iddia ediliyor. Oysa Maltepe Üniversitesi 21 Aralık 2012’de yepyeni başlangıçlara ev sahipliği yapacak.

 

Koordinatörlüğünü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları Dergisi’nin yaptığı proje ile artık 21 Aralık günü tüm dünyada “Dünya Roman Kahramanları Günü”, aynı hafta da “Dünya Roman Kahramanları Edebiyat Festivali” olarak kutlanacak, UNESCO’nun da onayıyla dünyaya mal olacaktır.

 

Dünya Roman Kahramanları Günü Edebiyat Festivali’nin ilki 21 Aralık 2012 tarihinde Maltepe Üniversitesi’nde gerçekleşecektir. İlk yılın konusu; Balkan Savaşı’nın 100. yılı olması sebebiyle “Balkan Barışı” olarak belirlenmiştir. Bu anlamda; Bulgaristan, Romanya, Kosova, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Yunanistan, Arnavutluk ve Hırvatistan’ın Kültür Bakanları, bu ülkelerin ünlü romancıları, eleştirmenleri ve gazetecileri Türkiye’ye davet edildi.

 

Festivalimize katılarak kendi ülke edebiyatlarını ve kendi roman kahramanlarını anlatacak olan konuk yazarlar arasında; Arnavutluk’tan Entela Kasi ve Sadık Bejko, Bulgaristan’dan Theodora Dimitrova Dimova, Karadağ’dan Olivera Kujundžić ve Slobodan Vukanović, Kosova’dan Defrim Gashi, Adem Demaçi, ibrahim Kadriu ve Bınak Kelmendi, Makedonya’dan Paskal Gilevski, Eftim Kletnikov ve Blazhe Minevski, Romanya’dan Gabriela Florica Adamesteanu ve Ion Bogdan Lefter, Sırbistan’dan Ljiljana Šop, Ljubica Arsić ve Gordana Cirjanic, Yunanistan’dan Dimitrios Mamaloukas, Athanasios Cheimonas ve Sebnem Hristakopulos bulunmaktadır.

 

Türk edebiyatının en önemli romancılarından Adalet Ağaoğlu, festivalimize onur konuğu olarak katılacaktır.

 

Projeyle; dünyanın çeşitli dillerinde yazılan romanların yazarları etkinliklere konuk edilip edebiyat aracılığı ile uzun vadede kültürler arası işbirliğinin sağlanması hedefleniyor. Ayrıca dünyanın ve ülkemizin çeşitli yazar ve yazar örgütleri bir araya gelerek edebiyat sosyolojisi ve edebiyat tarihine ölçülemeyecek katkılar sunacağı düşünülmektedir.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ve 9 Balkan ülkesinin kültür bakanlarının da katılımının beklendiği açılış töreni ve basın toplantısı 21 Aralık 2012 Cuma günü saat 10:00’da Maltepe Üniversitesi Dr. Reşit Galip Salonu’nda gerçekleşecektir.