Son Dakika Haberler

GOODY ÇOCUK TİYATROSU ÜNLÜ İSİMLERİN DESTEĞİYLE PERDELERİNİ AÇACAK

GOODY ÇOCUK TİYATROSU ÜNLÜ İSİMLERİN DESTEĞİYLE PERDELERİNİ AÇACAK
Okunma : 128 views Yorum Yap

Evcil hayvanlar için dört dörtlük besin kaynağı olan Goody kedi-köpek mamaları, sahipsiz hayvanlar için yaptığı sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekliyor. Hayvan sevgisini toplumda yaymak için işe çocuklardan başlamanın önemini bilen Goody, Tiyatrokare ile birlikte hazırlanan hayvan sevgisi temalı tiyatro temsilleriyle ilkokullara konuk olacak.

 

Tiyatro oyunun içine yerleştirilmiş sinema gösterimindeki La Fontaine fabllarını ise Ömür Gedik, Reyhan Karaca, Tuna Arman ve Yavuz Seçkin oynadı. Tilki, karga, kurbağa gibi karakterleri canlandıran ünlülerin çekimlerinde eğlenceli anlar yaşandı.
28 Eylül 2012, İstanbul;

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde yapılacak gala ile perdelerini açmaya hazırlanan Goody Çocuk Tiyatrosu “Bir Dostluk Hikayesi” oyunu hayvan sever ünlülerden de tam destek görüyor. İlkokul öğrencilerine hayvan sevgisini aşılamak amacıyla hazırlanan ve ilk etapta 20 okulda ücretsiz temsil verecek oyunda La Fontaine fabllarına da yer veriliyor. Oyun içinde bulunan sinema sahnesinde izlenecek fablları ise Ömür Gedik, Reyhan Karaca, Tuna Arman ve Yavuz Seçkin canlandırdı. Çekimleri bir hayli eğlenceli geçen sahnelerde tilki, kurbağa, öküz ve karga karakterlerini canlandıran ünlüler projenin önemine ilişkin görüşlerini de aktardılar.

 

Oyunda Karga karakterini canlandıran Ömür Gedik “Haçiko kurucusu ve başkanı olarak Goody ile yakın ilişkiler içindeyiz. Derneğin kuruluşundan bu yana Goody hep yanımızda oldu. Sahipsiz hayvanlar için de çok güzel işler yapıyorlar. Nedim Saban ise zaten çok değer verdiğim bir isim. Bu iki isim de bir arada olunca projeye hayır demek mümkün değildi” dedi. Hayvan sevgisinin çocuklar için önemine değinen Ömür Gedik “Elimde bir sihirli değneğim olsa ilk yapacağım iş okullarda hayvan hakları ve hayvan sevgisi dersinin yer almasını sağlamak olurdu. Çünkü hayvan sevgisi çocukken aşılanıyor. Hayvan sevgisi ile büyüyen çocuk ileride hayvanlara nasıl davranması gerektiğini, hayvan haklarını nasıl savunması gerektiğini bilerek büyümüş oluyor. Okullarımızda belki böyle dersler yok ama anne ve babalar çocuklarının hafta sonları bu tip faaliyetlere katılmalarını sağlayarak çocuklarını daha da bilinçli bir hale getirebilirler. Bu yüzden de bu projenin çok önemli olduğunu düşünüyorum” diyerek projeye desteğini belirtti.

 

La Fontaine’in ünlü fablı “öküz olmak isteyen kurbağa”da kurbağa karakterini canlandıran Reyhan Karaca “Tiyatronun hayvan sevgisini çocuklara aşılamak amacıyla hazırlandığını duyunca hiç düşünmeden projede yer almayı kabul ettim. Oyunda hırslı, çalışkan, biraz saf ama iyi yürekli bir kurbağayı canlandırdım. Bu sosyal sorumluluk projesi için Goody’yi ve tüm destekleyenleri tebrik ediyorum. Hayvan sevgisini çocuk yaşta oluşturmak çok önemli ama burada anne-babalara bir uyarıda bulunmak istiyorum. Ailelerin çocuklarına karne hediyesi olarak hayvan almamaları, yaz sonunda bu hayvanları sokağa bırakmamaları gerekiyor. Kendi çocuklarını nasıl kapının önüne bırakmıyorlarsa hayvanları da bu şekilde sokağa bırakmamalılar. Çünkü hayvanlar ilk sahiplerine alışırlar. Ondan sonraki sahiplerine ise çok zor alışırlar. Onların da ruhu var, onların da kalbi var. Bunu bilerek davranmaları gerekiyor” dedi.

 

İlkokuldan üniversitelere kadar birçok söyleşiye katıldığını anlatan Tuna Arman ise “Bizim jenerasyonumuz için hayvan sevgisi konusunda maalesef çok umutlu değilim. Katıldığım söyleşilerde insanlarda farkındalık oluşturmak, hayvanların sorunlarına dikkat çekmeye çalışıyorum. Ebeveynler hâlâ çocuklarını eğitirken, ‘yemeğini yemezsen köpeklere veririm yemeğini’, ‘seni kedilere veririm tırmalarlar’ gibi korkutucu cümleler kurdukları için malesef çocuklar bu bilinçten uzak kalıyorlar. Oysa çocuklar bilmeliler ki insan en güçlü varlık ve o küçük varlıklar bizler sayesinde hayatta kalacaklar. Ve o çocuklar küçücük kaseye bir kap mama, bir kap su koymaya başlandığı an hem vicdan duygusu gelişecek hem de daha iyi bir insan olacak. Bu misyonla hayvanlar için bütün projelerde var olmaya çalışıyorum, arkadaşlarımızla sürekli projelere destek veriyoruz. Bir kişi bile kazansak ve o kişi hayvanların da korunması gerektiğini, onların duyguları olduğunu , acıktığını, üzüldüğünü, acı çektiğini bilse bizim için büyük bir kazanç” dedi.

 

Oyunda bir tilkiyi canlandıran Yavuz Seçkin ise, “Aileler, sokak hayvanlarının zararlı olabileceğini düşünüp, çocuklarını onlardan uzak tutuyor. Aslında birçok öyküde ve hikâyede hayvanlar var. Bunları okuyarak büyüyoruz ama gerçek hayata sokak hayvanlarından arındırılmış bir hayata çekiliyoruz. Bu nedenle projenin çocuklara hitap etmesi, onların bilgilendirilmesi ve bir hayvan sever olarak büyümelerine katkıda bulunması önem taşıyor” dedi.

 

Tiyatro ve ünlülerin oynadığı fabl sinema iç içe…

 

Nedim Saban’ın yazıp yönettiği, yardımcı yönetmenliğini Mürüvvet Kurt’un üstlendiği Goody Çocuk Tiyatrosu’nun “Bir Dostluk Hikayesi” adlı oyununda müzikler Elif Öztürk ve Burak Öksüzoğlu ikilisi tarafından yapıldı. Konservatuar eğitimi almış oyuncuların rol aldığı oyunda Deniz Akkaya, Çiğdem Alben, Semih Okumuş, Begüm Akdoğan, Emrah Düzkaya gibi isimler bulunuyor. Oyunun kostümleri Zeynep Yiğit, dekoru ise Tuğçe Akbulut tarafından hazırlandı. Bir Dostluk Hikâyesi’nin en dikkat çekecek bölümü ise tiyatro içinde fabllardan sinema oluşu… Birbirinden ilginç fablları birbirinden ünlü isimler oynuyor. Ömür Gedik, Reyhan Karaca, Tuna Arman ve Yavuz Seçkin’in oynadığı fabllar gerçek hayatla sinema arasında köprü olacak.