Son Dakika Haberler

İDSO'da Mükemmel Konser

İDSO'da Mükemmel Konser
Okunma : 187 views Yorum Yap

Bahar Biricik
Bahar Biricik

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki konseri, Şef Orhun Orhon yönetiminde 8 Şubat Cuma günü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda saat 20.00’de gerçekleşecek. Solist Bahar Biricik’in seslendireceği U. C. Erkin’in Keman Konçertosuyla başlayacak olan konser, L.v Beethoven’in 8 No’lu senfonisiyle devam edecek.
Şeflik alanındaki doktora çalışmalarını Gürer Aykal ile tamamlayan Şef Orhun Orhon, birçok büyük orkestrayı yönetmenin yanı sıra, oda müziği gruplarıyla da başarılı konserler verdi. Barok döneminden 20. yüzyıl eserlerine kadar geniş bir repertuara sahip olan Orhon, çağdaş Türk eserlerine verdiği önem ile de birçok olumlu eleştiri almıştır. Hasan Uçarsu, İlhan Usmanbaş, Özkan Manav ve Turgut Pöğün gibi çağdaş Türk bestecilerinin eserlerini yönetmiş, pek çoğunun ilk kez seslendirilişini gerçekleştirmiştir.
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın (İDSO) 8 Şubat Cuma günü gerçekleşecek konserinde, Solist Bahar Biricik ( Keman) U. C. Erkin ‘in Keman Konçertosu’nu seslendirecek. Devlet sanatçısı Ayla Erduran ile Master Class çalışmaları yapan Biricik, yurt içi ve yurt dışında birçok konser verdi. Bunlar arasında, 25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivalinde, Vivaldi’nin Üç Keman Konçertosu’nu Türkiye’nin en önemli Devlet sanatçılarından Suna Kan ve Ayla Erduran ile gerçekleştirdi. İDSO Konser programının ilk eseri olan Keman Konçertosu U. C. Erkin’in en başarılı eserleri arasında yer alır. Erkin’in hem halk müziğinden hem de klasik Türk müziğinden esinlenerek oluşturduğu bu konçerto, ünlü Rus Kemancı David Oystrah tarafından olağanüstü parlak bir eser olarak kabul edilmiştir.
İDSO konseri Beethoven’ın “Benim küçük senfonim” adını taktığı 8 No’lu senfonisiyle devam edecek. Beethoven’ın bu eseri, bestecinin dokuz senfonisinin arasında baştan sona neşeli olan tek senfonidir ve hiç kimseye ithaf etmemiştir. Dört bölümden oluşan eser, diğer senfonilerine kıyasla daha kısa sürede bestelenmiştir.
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, gelecek konserini Şef Antonio Pirolli yönetiminde 15 Şubat Cuma Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda saat 20.00’de gerçekleştirecek. Muhiddin Dürrüoğlu’nun solist olarak sahne alacağı bu konserde, L.v. Beethoven’ın Piyano Konçertosu No.4 Sol Majör ve P. I. Çaykovski’nin Senfoni No.5 eserleri seslendirilecektir.
 
Yer: Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı
Tarih: 8 Şubat 2013 Cuma
Saat:20.00