Son Dakika Haberler

İşgal Yıllarında SARIYER

İşgal Yıllarında SARIYER
Okunma : 165 views Yorum Yap

Sarıyer Vehbi Koç Vakfı izcileri Öğretmenleri Beyhan AKSOP rehberliğinde Bir sunu tiyatro gerçekleştirmektedirler. 04 Mayıs 2011 Çarşamba günü Halk Eğitim merkezinde saat 14.00 gerçekleştirilecek bu oyunu İrfan KABAN Yazan – Yöneten olarak gerçekleştirecek.

Sarıyer Tarihi yazarı İbrahim BALCI’ nın tarih araştırmaları neticesinde oyunlaştırılan tiyatro eserinin konusu “İşgal Yıllarındaki Sarıyer” de geçmektedir.
Birinci dünya savaşı, çok uluslu Osmanlı İmparatorluğunda kaç yüz yıldır bir arada yaşayan halkların da birbirleriyle savaşı haline dönüşmüştür. “ Acı yüklü günlerdir, Korkunun kol gezdiği, umutsuzluğun ayyuka çıktığı yıllardır.”
İşgal yıllarında Sarıyer de neler olmuştu?

İsimsiz insanların, öyle sıradan, kendi halinde yaşayan ama içlerinden vatanını çok seven, ölümüne seven insanların öykülerinden haberiniz olsun istediler,

Öykü, Doğu Karadeniz’den Muhacır olarak gelen genç kızların aralarındaki sohbetle başlıyor, Sohbet aslında Muhacırların öyküsüdür. Muhacırlık öykülerinden başlayan ve içinde yaşadıkları güne gelen anlatımları içeren sohbetlerle devam ediyor.
Sonra, Sarıyer de olaylar gelişiyor, olaylar geliştikçe isimler öne çıkmaya başlıyor,Sarıyerlilerin mutlak bilmesi gereken isimler olduklarını görüyorsunuz.

Ozan Ahmet Arif’in dediği gibi. “ Bir bilseniz. Onar bizi nasıl severdi?”

Oyuncular. Anıl BAŞEREN, Aykut DEĞER, Çağla TUZLA, Damla ÖĞRÜNÇ, Eren ODABAŞ, Ezgi ERKAN; Fırat ERDEM, Kudret ERGUN, Kübra SEVİM, Mert CEYLAN, Meryem DEMİR, M.Raşit MARAŞ, Onurcan ÖZDEMİR, Ömer ÇÖREKÇİ, Sıla KORKMAZ, Sibel ELVEREN, Umut ALBAYRAK ve Işıkta Serkan HABİLOĞLU, Ses Cankut YILMAZER ve Yönetmen İrfan KABAN eşliğinde gerçekleştirilecek bu oyunun mutlaka izlenmesini tüm Sarıyerlilere tavsiye ediyoruz.
Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mezunlar Derneğinin katkıları ile gerçekleştirilen bu oyun ÜCRETSİZDİR..