Son Dakika Haberler

KÜRESEL BİR HOLDİNG MEDYAYI SATIN ALABİLİR Mİ? ‘Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit’

KÜRESEL BİR HOLDİNG MEDYAYI SATIN ALABİLİR Mİ? ‘Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit’
Okunma : 142 views Yorum Yap

Beşiktaş Belediyesi’nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile düzenlediği “Bir
Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinin 4. sezonu, 21 Kasım 2012 Çarşamba günü, yönetmenliğini İsveçli yönetmen Fredrik Gertten’in üstlendiği “Koca Çocuklar Muza Gitti” belgeseliyle devam ediyor. Belgeselin ardından düzenlenecek söyleşi bölümüne gazeteci Ertuğrul Mavioğlu katılacak.

“Koca Çocuklar Muza Gitti” aslında bir belgeselin belgeseli… Fredrik Gertten’in çektiği “Bananas” belgeselinin ardından meyve devi Dole’un belgeselinin gösteriminin durdurulması için medyayı
da kullanarak giriştiği mücadeleyi anlatıyor. Yönetmen Fredrik Gertten bir yıl boyunca süren bu engelleme çabalarını “Koca Çocuklar Muza Gitti” ismiyle gözler önüne seriyor. İsveçli küçük bir yapım şirketi hem Dole firmasına hem de Dole’un medyadaki uzantılarına karşı mücadele ediyor ve kazanıyor. 

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliği, 28 Kasım 2012’de Bingöl Elmas’ın yönettiği çocuk gelinleri konu alan “Evcilik” isimli belgeselle devam edecek. 

21 Kasım 2012, Çarşamba, 19:00

“KOCA ÇOCUKLAR MUZA GİTTİ”

 

BIG BOYS GONE BANANAS!

İsveç / 2011 / 88’ / HD / 16:9 / İngilizce-İsveççe-İspanyolca / Türkçe altyazılı

Yönetmen: Fredrik Gertten

Konuk: Ertuğrul Mavioğlu

 

Belgesel hakkında

Belgesel, “Bananas” adlı filmin yapım sürecinde meyve devi Dole tarafından her ne pahasına olursa olsun
durdurulmaya çalışılan küçük bir film yapım şirketini anlatıyor. Dava süreçlerinde korkutma taktiklerine ve medya baskısına kadar, markasını korumak için, her türlü yolu deneyen dev bir şirketin dikkat çekici öyküsüdür.

 

Yönetmen hakkında

 

Fredrik Gertten İsveç, Malmö’de görev yapan bir gazeteci ve aynı zamanda ödüllü bir yönetmendir. 1994
yılında WG Film’i kurdu. Afrika, Latin Amerika, Asya ve Avrupa’daki TV, basın ve radyolar için köşe yazarlığı ve dış muhabirlik yaptı. Yapımcı olarak birçok filmde yaratıcılığını kullandı. Yaşadığı yerin kimliğini ve kentsel dönüşümünü ele aldığı, global bakış açısına sahip yerli hikâyeleriyle ünlüdür. Futbolcu
Zlatan Ibrahimovic ve Mimar Santiago Calatrava gibi uluslararası yıldızların işlendiği filmler bunlar arasında sayılabilir.