Son Dakika Haberler

Laodikya Antik Kenti’nde 2 bin yıllık rahip başı heykeli

Laodikya Antik Kenti’nde 2 bin yıllık rahip başı heykeli
Okunma : 4.148 views Yorum Yap

Denizli’deki UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Laodikya Antik Kenti’nde Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarında 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen rahip başı heykeli bulundu. Şimşek, yaptığı açıklamada, 15 bin kişilik Batı Tiyatrosu’ndaki heyecan verici bir buluntuyu gün yüzüne çıkardıklarını ifade etti.

Tiyatroyu birebir koruyarak ayağa kaldırmaya çaba gösterdiklerini anlatan Şimşek, “Tiyatronun sahne binasından batıya uzanan ve milattan sonra 5. yüzyıl başında yapılan sur duvarının kuzey yönünde 8 metrelik bir dolgu vardı. Depremlerde yıkılan binaların atıkları diyebileceğimiz dolgunun kaldırılması esnasında 2 bin yıllık olduğunu değerlendirdiğimiz çok güzel bir rahip portresiyle karşılaştık” dedi.

Şimşek, kasım sonu itibarıyla antik kentte kazıların devam ettiğini belirterek “Geç Helenistik erken imparatorluk dönemine, yani günümüzden 2 bin yıl öncesine tarihleyebileceğimiz yaşı, yaptığı meslek ve özellikle çok canlı nitelikli bir portre olması bakımından 2020 yılının en güzel buluntuları içinde yerini alıyor. Bu heykel başı nitelik, portre ve çok üst düzeyde bir eser bakımından önemli. Belki de şehrin baş tanrısı Zeus’a ait tapınağın rahibi olabilir. Ya da dokuma tanrıçası Athena olabilir. Tam net değil. Ama bir tapınağın yöneticisi olduğu net anlaşılabiliyor. Orta yaşın üstünde bir kişiye ait” ifadelerini kullandı. (AA)