Son Dakika Haberler

OKULLAR KAPANIYOR ÇOCUKLAR VE GENÇLER ESKRİM YAPIYOR

OKULLAR KAPANIYOR ÇOCUKLAR VE GENÇLER ESKRİM YAPIYOR
Okunma : 150 views Yorum Yap

Okulların kapanmasının ardından Beyoğlu’nda eskrim yaz okulu faaliyete başlıyor.

Eskrim Okulu, Galata’da Serdar-ı Ekrem sokaktaki salonda farklı eskrim atölyeleri düzenliyordu şimdi de çocuklar ve gençler için yaz okulu düzenleniyor.

Eskrim Okulu, çocukların fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimine katkı sağlamayı hedeflerken, araç olarak  eskrim sporunu kullanıyor. Atölyelerde farklı yaş ve sosyal gruplara yönelik farklı hedefler gözetiliyor.

Eskrim Yaz Okulu  12 Haziran tarihinde başlayacak ve Temmuz boyunca devam edecek

Çocuklar için eskrim:

Bir eskrimci sportif olarak çevik, hızlı, güçlü, dayanıklı ve esnek olmalıdır. Eskrime başlayan çocuk  100 metre koşucusu kadar hızlı, maraton koşucusu kadar dayanıklı, masa tenisçisi kadar çevik, jimnastikçi kadar esnek ve bir boksör kadar güçlü olmak için eğitilir. Bu sportif özellikler yine de eskrim için yeterli olmayacaktır, üstün konsantrasyon yeteneği, dikkat kontrolü ve maksimizasyonu, mükemmel refleksler geliştirilmesi gereken özelliklerdir. Ancak analitik düşünme hızlı çözümleme ve karar verme yeteneğinin geliştirildiği eskrimci bir satranç ustasının kıvrak zekasına da sahip olacaktır. İşte bu yüzden bütün savaş pilotları eskrim eğitimi alır.

Eskrimin çocuğa kazandırdığı disiplin ve konsantrasyon yeteneğinden sonra derslerde de başarının arttığını gözlemlenmektedir. Ayrıca eskrimin çocuğa öz güven duygusu kazandıran ve çocuğun sosyalleşmesine katkı sağlayan bir etkinlik ortamı sağlamaktadır.

 

Eskrim dünyadaki en güvenli spor dallarının başında gelir bu yüzden de başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde sigorta şirketleri eskrim için diğer spor dallarında olduğu gibi ekstra prim ödemesi almamaktadır.

 

Yetişkinler için eskrim:

Eskrim zihin ve beden sağlığı için her yaşta yapılabilecek ideal bir spor olma özelliğindedir. Bu gün artık dünyanın her yerinde 40 – 50 yaş arası, 50 – 60 yaş arası, 60 – 70 yaş arası ve 70 yaş üzeri veteran müsabakaları düzenlenmektedir. Eskrim aşırı kilolardan kurtulmak ve fit bir vücut yapısına sahip olmak için de ideal bir spordur. Günümüz yaşamında stres, yüksek Tansiyon, yüksek kolesterol gibi bir çok hastalığın tetikleyicisi faktörlerden korunmak sağlıklı yaşamın ön şartı gibidir. Çoğu zaman bunun farkında olarak spor salonlarına koşan kişiler hayal kırıklığıyla karşılaşmakta çünkü kendilerini spor yapmak zorunda hissetmeleri ayrı bir stres kaynağı oluşturmaktadır. Oysa Eskrim insanların keyifle yapmak istedikleri, ders saatlerini dört gözle bekledikleri farklı bir etkinlik. Eskrimle tanışan yetişkinler belirli bir düzeye geldikten sonra turnuvalara katılarak, turnuvaların büyülü atmosferini ve heyecanını yaşayabilmekte.

 

Ateş Yaylıoğlu

0 533 503 68 32    ates.yaylioglu@gmail.com