Son Dakika Haberler

Salvador Dalí sergisi online erişime açıldı

Salvador Dalí sergisi online erişime açıldı
Okunma : 3.454 views Yorum Yap

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 20 Eylül 2008 – 1 Şubat 2009 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirdiği “İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí” sergisini online erişime açtı.

İspanya’da bulunan Gala-Salvador Dalí Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğine sahip “İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí”, sanatçının yağlıboya tablo, çizim ve grafiklerinden oluşan geniş bir seçki sunmuştu.

“İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí” çevrimiçi sergisinde; Dalí’nin oluşturduğu eserlerinin yanı sıra, el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlar yer alıyor. Sanatçının 20. yüzyıl başında farklı sanatsal akımların etkisi altında gerçekleştirdiği çalışmalar, sürrealizme dahil olduğu yıllara ait eserler, bu akıma getirdiği geniş açılımın örnekleri ve yaşamının sonunda tekrar klasisizme döndüğü süreç, bilgilendirici metinler eşliğinde sunuluyor.

İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí sergi kataloğundan, Dalí’nin 20. yüzyıl sanat tarihindeki yerinin, ikonografisinin ve özgün duruşunun incelendiği makaleler de çevrimiçi sergi kapsamında erişime açıldı. Aynı zamanda sergi için hazırlanan resimli çocuk kitabı Ben Dalí de çevrimiçi sergi kapsamında paylaşılıyor.

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan “İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí” sergisine, SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ile Youtube kanalından erişilebiliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi, ilk olarak “Picasso İstanbul’da” sergisini ziyarete açmıştı Picasso İstanbul’da sergisine de SSM’nin web sitesinden ve Youtube kanalından erişilebilir. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)