Son Dakika Haberler

Sarıyer’de Voleybol’un Geçmişi ve Geleceği.SARI PLATFORM

Sarıyer’de Voleybol’un Geçmişi ve Geleceği.SARI PLATFORM
Okunma : 152 views Yorum Yap

Sarı Platform Derneğinin düzenlemiş olduğu Sarıyer de Voleybolun geçmişi ve geleceği ile ilgili panelde Katılımcılar Selman Adıgüzel,Mehmet Şakir Öğünç,Osman Karakuş,Yalçın Bal, Recep Ergül,Vicdan Diril,Mehmet Badestenli, ve Necdet Esmer panelits olarak katıldılar,
Sarıyer ilçesinin Voleybol olarak sorunları vardır. Okullarımızda bu spor dalı gelişemedi, Sarıyer de geçmişte daha çok rağbet gören Voleybol maalesef Sarıyer de yeterli ilgiyi göremediğini belirten Selman Adıgüzel, Salon yetersizliğinden kaynaklanan gelişimin aynı zamanda okullarda az sayıda katılımda bulunulması ve salon yetersizliğinden dert yandılar.
Mehmet Şakir Ögünç, Sarıyer de geçmiş dönemde açık saha voleybol tesisleri daha çoktu ve gerekli ihtiyaca salon olmadığı halde amatörce mücadele ile devam ediliyordu. Şimdi ise açık hava sahaları da yetersiz kalmaktadır.
Mehmet Badestenli Öncelikle Sarıyer Belediye Başkanımıza Teşekkür ediyorum.diyen Sarıyer Belediye Spor Kulübü antrenörü, Voleybol sorunda öncelikle bu sporu sevdirmekten geçmektedir, eğitim sistemi buna destek olmalıdır, okul çağından başlaması gerekmektedir. Özellikle yurt dışında yapılan bu çalışma ilkokullarda bire bir eğitimle başlamaktadır. Bizde ise eğitim içerisinde spor saatlik ders proğramında haftada 2 saat olarak yapılamaktadır. Bu yetersizdir. Avrupa da ve Dünya ülkelerinde bilakis sportif yetenekleri ile öğrenciler burs almakta ve dersler de başarısını çok öne almadan sportif başarısı ve spor geleceği olarak üniversitelere almaktadırlar. Gerekçe ise geri dönüşü sağlamak için yapılmaktadır, kolej den mezun olmuş bir sporcu başarıların devamında yine kolejine dönmektedir ve bu geri dönüşümdür. hayatın içinden başladığı savaşa yine geri dönerek başlamaktadır.
Vicdan Diril. İlk önce spora başlamak için milli eğitimde, ilköğretimde ana okulundan başlaması gerekmektedir. Oysa bizde spor eğitimi 4. sınıfta başlamaktadır. Ana okulundan başlayarak beden eğitimi öğretmenlerinin girmesi gerekmektedir. İlk önce sporu sevgi ile alıştırabilirsiniz. Önce sevmeyi öğreteceksiniz, Sarıyer de salonlarımızın olmaması eğitim yapmamızı engellemektedir. Alt yapı oluşturursak ailenin çocukları spora göndermesi daha güvenli olacaktır maalesef ailelere bu güven ve heves verilmelidir, Bir an önce daha küçük yaşlarda sporun başlaması lazım, milli eğitimden bunu istiyorum.
Recep Ergül. Sarıyer de voleybol akla gelince Selman hoca gelmektedir. 33 yıldır beraberiz. Sarıyer de bizler salonsuz olarak yetiştik bugün Sarıyer de Vehbi Koç Vakfı lisesinde spor salonu tiyatro salonu yapılmıştır. Sarıyer sadece Behçet Kemal Çağlar lisesinde spor salonu vardır. Eğer spor salonunuz yoksa Sarıyer de başarı beklemek hayaldir. İstanbul da Voleybol olarak 4 küme vardı bugün maalesef tek küme var. geçmiş de Sarıyer de ve tüm İstanbul da 50-60 spor kulübü varken bugün Sarıyer de daha parmakla sayılacak kadar azdır. Mutlaka salon olması gerekmektedir. Voleybol sokak sporu değildir. Belediyenin malzeme desteği vermesi gerekmektedir.
Necdet Esmer. Ülkemizin geneline baktığımızda erkek egemen bir toplumuz. Ana erkil yapı bizde voleybol sporunu bayan sporu olarak görmektedir. Basketbolu ise erkek sporu olarak kabul etmektedir. 30 bin nüfusu barıdan bir üniversite de eğitim vermekteydim Voleybol’a erkek örgenci 15 kişi müracaat etmiş Kız sporcu ise 60 kişi müracaat etmiştir. Ülkemizde voleybol’un gelişmemesi Sarıyer’e bağlamak doğru değil aynı anlamdan bizde burada ayna görevi olarak ülkemizin genel yapısından görmekteyiz.
Osman Karakuş. Bugün futbol’un neden yüksek, Voleybol’un neden daha az talep gördüğünden bahsetseydik. Herşey den önce kulüplerin kurulurken amaçlarının ne olduğuna bakmak lazım. Hiçbir spor kulübü her hangi bir spor branşı için kurulmamıştır. Hepsinin tüzüğünde spor kültürünü yaygınlaştırmak için kurulmuştur. Sarıyer Spor Kulübü de bu amaçla kurulmuştur. Maalesef spor kulüpleri futbol amaçlı hareket etmektedir. Bu tamamen yönetici sorunudur. Yeterli yönetici olmadığından zaaf çekmekteyiz.
Burada Voleybolu tartışıyoruz oysa bizler spor kültürünü yaygınlaştırmayı tartışmalıyız. Spor yapmayan bir gençlik toplumda her türlü kötü diyebileceğimiz alışkanlıkları yapabilmektedir. Mensubu bulunduğum kuruluşta işe alımlarda özellikle spor konusunda düşünceleri ve geçmişte oynayıp bir takımda bulunup bulunmadıklarına özellikle dikkat etmekteyiz. Çünkü ekip çalışması, hızlı ve pratik düşünce katkısı olacağından özellikle dikkat etmekteyiz. Son dönemin Sarıyer Spor Kulübü sporcularındanım ve takımızın bir sezon boyunca maçlarına giderken bir tek dahi yöneticisi yanımızda olmamıştır. Nereye gidiyoruz? ne yapıyoruz soran dahi olmamıştır! Oysaki Sarıyer Spor Kulübünde voleybol şubesi kapatılırken dahi neden ve niçinleri soracak yönetici bulamadık.Sporun en önemli özelliği “ ilgi sevgi ve bilgi”dir..
Sponsor bulunması gerekmektedir.” Sarıyer Spor Kulübünün neden bu branşı kapattığını izah edebilecek kimse var mı? Maalesef tüm eski dergi ve gazetelere bakıyorum lakin nedenini kimse bilmiyor. Sarıyer in en zenginlerinden ve başkanlarından Erdal Aksoy’un neden uzaklaştığını ve Sarıyerle neden ilgilenmediğinin araştırılması gerektiğini soruyorum.”
Selman Adıgüzel. Büyükdere Boronkay şampiyon olmuş ve Avrupa da kupalara katılarak 4. olmuştur maalesef kapanmıştır. Yeniköy 1 lige çıkmış maalesef şube kapanmıştır. Sarıyer Spor Kulübü yılların profesyonel kulübü maalesef şubesini kapatmıştır. Oysa bugün ilköğretim de İstanbul şampiyonu olduk ve Türkiye elemelerine katıldık 4 olduk. Aynı şekilde Belediyenin sultanları Şampiyon olmuş inşallah bu senede şampiyon olarak 1 lige çıkacaktır.
Yalçın Bal. Sarıyer bölgesi Devlet okullarına baktığınızda en az spor salonu olan okullardır. Özel okullarda her okulun spor salonları bulunmaktadır ve Devlet okullarında spor salonların olmayışı, örgencileri eğitim olarak geriletmektedir. Enka olarak Avrupa 3. olduktan sonra kulübünü kapatmıştır. Şimdi ise eğitim olarak Enka okullarında salon sporları devam etmektedir. Bugün alt yapı eksikliğinin oluşu okullarda salonların olmayışından kaynaklanmaktadır.
2.5 saat süren Sarıyer de Voleybol’un geleceği geçmişi panelinde panel saatinin geç olmasına rağmen geniş katılım oldu. Sarıyer CHP Meclis Üyelerinden Erdal Sarıgöl. Gökhan Zeybek ve Hüseyin Çoşkun’un da iştirak ettiği toplantı
Sarıyer Belediye Spor Kulübü Başkanı Ali Ergenç ise Belediye Başkanımız adına söz veriyorum. Her türlü malzeme desteği ve alt yapı sorunları için yardımcı olacağını söz vererek, İlk Öğretim okulu idman sorununun da en kısa sürede maç saatlerinin de dikkate alınarak kapalı spor salonunun değerlendirilmesini sağlayacağız. Sarıyer kapalı spor salonu sadece antreman salonuydu. Bugün orayı Sarıyer Belediyesi olarak maç yapılır duruma getirdik salonu yükselterek nizami ölçülere getirdik, Bugün maçlarımızı burada yapmaktayız.
CHP Meclis üyesi Hüseyin Çoşkun ise Sarıyer de Metin Oktay Spor salonu bulunduğunun İBB nin neden burayı kapattığını Sayın Kadir Topbaş’a sormak lazım. Burası ” İBB nin temizlik işleri olarak kullanılmaktadır”. Bu Sarıyer’ e yapılmış en büyük cezadır. Bunun bir kamuoyu oluşturularak sorulması gerekmektedir. Bir okul yapılıyorsa salon yapılmıyorsa Milli eğitim Bakanlığını bir sorgulayalım! Belediyenin yapması gereken bir şey varsa ve yapılmıyorsa onu da sorgulayalım! Sarıyer de salon diye saydığımız zaman 6 tane salon var. Bahçeköy var. Sarıyer var. İTÜ var.Özel okullarda var. “asıl önemli molan Devletin spor bakış açısına bakmak lazım.” Eskiden bu kadar sorun yoktu. O zaman belediyede yoktu.Sarıyer’e Belediye 84 de geldi.
Katılıcılardan öğrenci velisi e-devlet den iletişime geçilerek Cumhurbaşkanına ulaşılması ve ailelerin mail çekerek sorunlarını anlatması durumunda Cumhurbaşkanının özellikle ilgileneceğini ve bu konulara çok dikkat ettiklerini söyleyerek yol göstermiş. Lakin “kesinlikle çalışanların ve öğretmenlerin Belediyenin ve Mülki amirlerin çözüm alması mümkün değil. Onlar başka kanallardan ulaşıyorlar. böyle bir girişimde bulunmaması uyarında bulunması katılımcıları farklı düşüncelere sevk etmiştir.”
Sarıyer Milli Eğitim, Beden Terbiyesi ve Sarıyer Belediyesi bir araya gelerek Sarıyer de kapalı spor salonu soruna çözüm bulmalıdır.
Sarı Platform yine Sarıyer de gündemi Sarıyer halkının farklı sorunlarına çözüm bulmak için yapmış olduğu etkinlikle temel sorunların çözümüne yardımcı olmak için başarılı bir sivil toplum örneği vermektedir.
Sariyer Times