Son Dakika Haberler

ŞEKER ÇOCUKLARDAN MODERN DANS VE MÜZİK ŞÖLENİ

ŞEKER ÇOCUKLARDAN MODERN DANS VE MÜZİK ŞÖLENİ
Okunma : 156 views Yorum Yap

seker_12Aygaz’ın desteğiyle, İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından düzenlenen Diyabetik Çocuklar Kampı, Türkiye’nin şeker çocuklarını bu yıl 22. kez bir araya getirdi. Yaklaşık 2.000 çocuğun konuk olduğu kamp, bu yıl 100’den fazla “şeker çocuğu” ağırladı. Kampın sürpriz etkinliği ise çocukların sergilediği dans gösterisi oldu.

İstanbul, 14 Temmuz 2014 – Aygaz’ın 10 yıldır destek verdiği ve Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından bu sene 22’incisi düzenlenen Diyabetik Çocuklar Kampı, çocukların sergilediği dans gösterisi ile sona erdi. 8–18 yaş arasındaki diyabetik çocuklara diyabetle mutlu yaşamanın mümkün olduğunu göstermek amacıyla düzenlenen kampın beşinci gününde Mavi Dans Bale ve Dans Kursu’nun kurucusu Ayda Zorlu’nun eğitmenliğinde aldıkları dans eğitimin ardından sergiledikleri gösteri ile unutulmaz anlar yaşadılar.

8-18 yaş arasındaki diyabetik çocukları buluşturan kamp, diyabetik çocuklar arasında güçlü bir bağ kurmak ve kendilerine güven duymalarını sağlamak amacıyla gerçekleştiriliyor. Kampta çocuklara, hipo ve hiperglisemi nedenleri, klinik bulguları, alınacak önlemler, kan ve idrarda glikoz keton bakılması, insülin tipleri, etki özellikleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz yapma alışkanlığı, diyabette beslenme özellikleri ve düzeni, diyabetin komplikasyonları anlatıldı.

Bundak : “Türkiye’nin en eski sağlık kamplarından biri olma özelliğini taşıyor”

İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Rüveyde Bundak, 10 yıldır projeye destek veren Aygaz’ın Türkiye’nin en eski sağlık kamplarından biri olan Diyabetik Çocuklar Kampı’nın bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduklarını bildirdi.
Aynı zamanda kampın 22 yıllık müdürü olan Prof. Dr. Rüveyde Bundak, bu tarz kampların çocukların psikososyal gelişimlerinin yanı sıra diyabetli olarak yaşam konusundaki bilgi eksikliklerini de giderdiğini aktardı. Kampın en büyük ihtiyacının finansman olduğunu vurgulayan Bundak, Aygaz sayesinde hareket özgürlüğü kazandıklarına değinerek, Türkiye’deki diğer kuruluşlara da bu tür projelere destek vermesi çağrısında bulundu.

Rakamlarla Şeker Çocuklar Kampı

22 yıldır aynı uzman ekibin görev yaptığı ve herkesin gönüllü olarak çalıştığı kampta çocuk diyabetinde uzman üç profesör, bir uzman doktor, iki asistan doktor, dört hemşire, üç diyet uzmanı, bir psikolog, bir psikiyatrist ve iki spor eğitmeni görev aldı. Diyabetik Çocuklar Kampı’nda insülin enjeksiyonu ve kan şekeri ölçme eğitimleri verilirken; çocuklar, beslenme-insülin-spor arasındaki denge konusunda da bilgilendirildi.

Hastalıkla ilgili deneyimlerini paylaşan grup rehberi ağabey ve ablaları, çocuklara kamp boyunca her konuda yardımcı oldu. Birçok sağlık kampı için örnek teşkil eden Diyabetik Çocuklar Kampı, 22 yılda yaklaşık 2.000 çocuğu konuk etti. Kampa Antalya, Diyarbakır ve Edirne gibi Türkiye’nin başka şehirlerinden ve Azerbaycan’dan katılan doktor, hemşire ve diyetisyenler kendi bölgelerinde ve ülkelerinde benzer kamplar kurdular.