Son Dakika Haberler

SARIYER ANSİKLOPEDİSİ-119

SARIYER ANSİKLOPEDİSİ-119
Okunma : Yorum Yap
SARIYER ANSİKLOPEDİSİ ÇALIŞMAM VE YAYINLAMA İŞİ BU SON İLAVELERLE TAMAMLANMIŞ OLDU. TABİİ YAYINLANMAMIŞ VEYA BİLGİSİNE ULAŞAMADIĞIMIZ PEK ÇOK YER, İNSAN VE SAİR BİLGİLERDEN MAHRUMUZ. AMA BU ÇALIŞMA SARIYERİMİZ İÇİN BİR İLKTİR. O NEDENLE MERAKLI OLANLARIN ANSİKLOPEDİYİ DEVAM ETTİRMELERİ EN BÜYÜK DİLEĞİMDİR. BU 119. BÖLÜM SON BÖLÜM, YANİ SONRADAN GÖNDERİLENLERİN YER ALDIĞI BÖLÜMDÜR. 
NOT: Bu çalışmama yardımcı olanlara elbetteki teşekkür ederim. Her halde gönül koyanlarda olacaktır. Çünkü herkes bu gibi olaylarda biraz da kendisini görmek ister. Bu olmayınca gönül koyanlar olabilir. Üzdüklerimiz varsa onlardan da özür dilerim.  Ben de yıllardan beri devam ettirdiğim bir yükü tamamlayıp yayınladıktan sonra sırtımdan attığım için çok mutluyum. Her şey Sarıyer için diyoruz ya, işte öyle…
Haz: İbrahim BALCI
 ÖZTÜRK, Necati (Einönü, 1922-1981). Orman Mühendisi. İlk ve ortaokulu Emirgan’da, liseyi Kabataş Lisesinde okudu ve 1942 de Bursa Orman Okulundan mezun oldu. Askerliğini müteakip Gazipaşa, Gökyazı, Adapazarı, Doğançay, Lüleburgaz, Mudurnu, Göynük ve Demirköy’den sonra 1964 de İstanbul Fatih Ormanı Ağaçlandırma Grup Müdürlüğünde görev aldı. Ağaçlandırma Mühendisi olarak olarak Ayazağa, Fatih Ormanı, Hacıosman, Atatürk Ormanı, Şeytanderesi, Demirciköy, Rumelifener gibi yerlerin ağaçlandırmalarını yaptı. 1973 de emekli oldu. Lakabı “Kara Şefti”.
AKDEMİR, Şükran Arife (İst. 2003): Tekvando ve Kick Boks sporcusu, milli.. Rumeli kavak Spor Kulübü lisanslı sporcusudur. 8 yaşında, babasının antrenörlüğünde tekvandoya başladı. Katıldığı turnuvalarda hayli başarılı neticeler aldı. Türkiye’de düzenlenen Europen Tekvando turnuvasında üçüncü oldu (2017). Bosna Hersek’teki düzenlenen Open G1 turnuvasında  kilosunda ikinci (2017) oldu. Spor yaşamını kinck boksla devam ettirdi ve: Edirne’de Türkiye Birinciliği yarışmalarında altın madalya (2019), Antalya’da düzenlenen 6. Türkish Open Şampiyonasında 55 kiloda altın (2021), Ordu’da yapılan şampiyonada altın (2022), İstanbul’da düzenlenen 7. Europen Cup da 55 kiloda altın ve Dünya Şampiyonasında ikinci olarak gümüş madalya kazandı.
KINAY, Ahmet (Bahçeköy, 1948): Turizmci. Bbüyükdere Spor Kulübünde futbol oynadı. Bahçeköy Spor Kulübünün kuruluşunda kurucu üye olarak görev yaptı. 1972-1980 yılları arasında CHP de Bahçeköy temsilcisi ve 1984-1989 yıllarında da CHP den İl Genel Meclisine seçildi.
KELEŞ, PROF. DR. VEDAT (Sarıyer, 1970): Üniversite Öğretim Üyesi. İlköğrenimini Sarıyer Pertevniyal İlkokulunda, orta öğrenimini Sarıyer Ortaokulunda, lise öğrenimini de Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Lisesinde tamamladı. Bilahare Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi lisans öğrenimine başladı ve 1995 de mezun oldu. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans öğrenimine dğvam etti ve 1997 de yüksek lisans öğrenimini tamamladı. 1998 de Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler.  Enstitüsünde başladığı doktorasını 2003 de tamamladı. 2004 yılında Yrd. Doçent, 2010 de ise Doçent unvanını aldı. 2013 de Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümüne geçti ve 2015 de Profesör unvanını aldı. 2013 den beri Arkeoloji Bölüm Başkanlığını yürüten Vedat Keleş aynı zamanda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilimsel Etik Komisyonu Başkanlığını da yürütmektedir. Prof. V. Keleş 2007 yılından 2013 yılına kadar Çanakkale Biga İlçesi Kemer Köyünde yer alan Parion Antik Kent’inde kazı başkanı yardımcılığı 2015 yılından beri de Kazı Başkanlığı görevini yürütmektedir. Klasik Arkeoloji alanında ulusal ve uluslararası çok sayıda kitap ve makalesi var. Ayrıca pek çok konferans ve seminere katılmıştır.
SANCAK BÜYÜKDURMUŞ, Asu (Sarıyer, 1976). Emekli Kd. Alb. Sarıyerlidir. İlk ve orta öğrenimini Şair Mehmet Emin Yurdakul ortaokulunda, liseyi Atatürk Kız Lisesinde okudu. 1994 de Deniz Harp Okulu sınavlarını kazanarak askerlik mesleğine adımını attı. 1998 de Deniz Harp Okulundan Teğmen Rütbesi ile mezun oldu. Oruç Reis, Ege ve Karadeniz fırkateylerinde branş subaylığı, kıyı birliklerinde ise çeşitli karargâh görevlerinde bulundu ve 2021 Ağustos ayında Kd. Alb. Rütbesi ile emekli oldu. Eğitime devam etti Selçuk Üniversitesi Halkla İlişkiler Tanıtım ve Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Tanıtım dallarında yüksek lisans yaptı. Ayrıca deniz muharebe ortamından esinlenerek tasarlanmış, beş ayrı parkurdan olUşan kombine bir spor branşı olan Deniz Pentatlonu ilk kadın milli  sporcusu olarak 1996 dan 2007 yılına kadar uluslararası seviyede çok başarılı oldu. 1999 da Zagrep/Hırvatistan da düzenlenen Dünya Askeri Olimpiyatlarında Deniz Pentatlonu, Çeviklik Parkurunda Olimpiyat ikinciliği elde ederek uluslararası seviyede madalya kazandı. Kürek dalında iki kez Dünya Şampiyonluğu, Çeviklik parkurunda Avrupa Şampiyonluğu,  dünya ikinciliği ve dünya üçüncülüğü, Faydalı yüzme parkurunda Avrupa İkinciliği derecelerini elde etti. Deniz Pentatlon pek çok Türkiye rekorunun sahibi olmayı bildi. Aynı zamanda 2004 de  Eckenöirak/Almanya’da düzenlenen Ordulararası Deniz Pentatlonu  Avrupa Şampiyonasında kadın takımı olarak kazanmış oldukları şampiyonluk ülkemiz ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına büyük bir onur ve gurur kaynağı, bu büyük başarı Bahriye tarihine altın harflerle yazılmış çok büyük bir başarıdır. Emekli olmasına karşın hobi olarak yüzme, kürek sporlarına sürdürmekte ayrıca karakalem çalışmalını devam ettirmektedir.
TERZİ, Burhan Can (İst. 1991): Rumelikavaklı,  Gazeteci, spor yazarı. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe Fotospor’da başladı. Güneş Gazetesinde editörlük ve spor müdür yardımcılığı yaptı. Akşam Gazetesinde spor, kültür, sanat, tarih ve magazini kapsayan önemli röportajlara imza attı.  TGRT ve Bengü Türk Tv ekranlarında futbol içerikli televizyon programlarında yer aldı. Türkiye Gazetesinde Galatasaray muhabiri olarak dört yıl görev yaptı. Ardından Saran Grup bünyesine katıldı. Ajanspor’da haber ve yazılarıyla, Radyosporda programa yapıyor, Aynı zamanda Spor-Haber Platformu Sportcell’in kurucu ortağıdır. Türkiye Spor Gazetecileri Derneği (TSYD) ve TÜFAT üyesidir. Aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu C antrenör lisansına sahiptir.
KILIÇ, Mehmet (Turhal, Orman Özü Köyü, 1961). Şair. Değişik işlerde çalıştı. Sivil Toplum Kuruluşlarında değişik görevler üstlendi. SADER (Sarıyerliler Derneği)   ve Atatürkçü Düşünce Derneği gibi derneklerde yönetim kurulu üyesi olarak görevler üstlendi. Dramatizasyon ağırlıklı sahne sanatı eğimi aldı.  “Çocuktunuz, Çoktunuz “ ve Anaç isimli iki şiir kitabı var.
KARTAL, Nadiye Sönmez (Sarıyer,1971).Bahçeköylü,  Arkeolog, şair. Sarıyer Pertevniyal İlkokulunu (1985),  Sarıyer Ortaokulunu (1988) de ve Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Lisesini  (1988) bitirdi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden mezun oldu. Bir süre arkeolog olarak çalıştıktan sonra sözleşmeli olarak öğretmenlik yaptı. Edebiyat çalışmalarına devam ediyor.
KARAMAN, İbrahim (Elazığ/Ağın, 1915-2007): Büyükderelidir. İlkokulu Ağın’da okuduktan sonra askeri okula girdi ve astsubay olarak mezun oldu. Uzun süre askerlik mesleğini devam ettirdi. Bilahare Büyükdere’deki Kibrit Fabrikasına memur olarak girdi ve 1971 yılında emekli oldu. “Başefendi! Lakabı ile tanınır. Yıllarca CHP teşkilatında ve pek çok sosyal hizmet veren dernekte yönetim kurulu üyesi, ve başkan olarak görev yaptı.
KARAMAN, Ahmet Sedat (Büyükdere, 1946): Büyükdereli’dir. Emekli bankacı. İlkokulu Büyükdere, ortaokulu Sarıyer ve liseyi Kabataş Erkek Lisesinde okudu. Askerliğini takiben İş İş bankasına memur olarak girdi ve buradan emekli oldu. Pek çok dernekte üye oyarak görev yaptı. Büyükdere Spor Kulübü (Borankay)’da 15 yılı aşkın Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Yıllarca kulübün futbol sorumluluğunu üstlendi. Sarıyer Spor Kulübü üyesi aynı zamanda Divan Kurulu üyesidir.
KARAMAN, Dz. Kur. Alb. Vedat (Büyükdere, 1951-2000): Büyükderelidir. Büyükdere ilkokulu, Sarıyer ortaokulunu okuduktan sonra Askeri okula gitti, Deniz Lisesi ve  Deniz Harp Okulundan mezun oldu (1970). Su üstü gemilerinde Stajlarını tamamladıktan sonra çeşitli  dernizaltı gemilerde de branş subaylığı ve bölüm amirliği görevlerinde bulundu. 1982 de Deniz Harp Akademisindeki öğrenimini tamamlayarak TCG Murat Reis, TCGDUMLUPINAR VE TCGÇANAKKALE denizaltılarında komutanlık görevinde bulundu. Kıbrıs Barış Harekatına katıldı ve “Gazi” unvanı aldı.1986-1988 yılları arasında Çanakkale Boğaz Komutanlığı Hareket Muhabere İstihbarat Şube Müdürlüğü, 1988-1992 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel plan yönetim şube hareket başkanlığı, şube, plan prensipler Başkanlığı Şube Müdürlükleri görevini yürüttü. 1992-1994 yılları arasında 2. Denizaltı Filosu Komodorluğu görevini yaptı. 1996-1999 yıllarında Erdal Deniz Komutanlığı, 12 Ağustos 1999 tarihini takiben Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı görevini yürüten Deniz Kurmay Albay Ekim 2000 de görevi başında vefat etti.
 CİNİK, Süreyya (Kars, 1961): Fatih Kız Lisesinden mezun oldu. Avusturya Goethe Estitüsü-Ober Stuffe, Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Yüksük Lisans (Tez aşaması), 1988 Sosyal Demokrat Halkçı Parti Sarıyer İlçe Başkanlığında siyasete atıldı. Sarıyer Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesinde Danışman olarak görev yaptı.  9 Eylül 1992 de Sarıyer CHP kurucu yönetim kurulu ilçe sekreteri oldu.1994 seçimlerinde Sarıyer Belediye Başkanlığına aday oldu.  Pek çok sosyal içerikli dernekte görev aldı. Kars-Ardahan-Iğdır Kültür ve Dayanışma Derneği, Kars-Ardahan-Iğdır Sanayici ve İşadamları Derneği (KAISİAD) Kurucu Başkanlığı görevini beş yıl süre ile yürüttü. Reşitpaşa Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanlığını yapmakta olup. İngilizce ve Almanca bilmektedir.
SARIYER MUHTARLAR DERNEĞİ:.  2005 yılında Ferahevler Muhtarı Bekir Ekiz, Maden Muhtarı Mehmet Gümüş ve Poligon Muhtarı Hasan Kılıç’ın gayretleri ile kuruldu. Kurucu Başkanlığını Bekir Ekiz yaptı. Uzun yıllardan beri dernek başkanlığın görevini Hüseyin Sarıuçak Yürütmektedir.
SEÇEN, Mesut (Büyükdere, 1923-1988): Büyükdereli’dir. Büyükdere İlkokulu ve Ortaokulu bitirdi, Kabataş lisesini takiben Eskişehir Gedikli  Uçuş Okulu pilotluk eğitimi aldı C Brove sahibi oldu. Ordu görevine devam etmedi, sivil hayata döndü. Tutkunu olduğu futbolu devam ettirdi. Eskişehir Havagücünden sonra uzun yıllar Sarıyer Spor Kulübünde oynadı. Sarıyer’in ilk futbol takımı futbolcularından biridir.1955 yılına kadar futbola devam etti. Takım kaptanı olarak pek çok sporcunun yetişmesine vesile oldu.”Baba Mesut” lakabı ile tanınır. Kibrit Fabrikasına girdi. Sendikacı olarak görev yaptı ve buradan 1974 yılında emekli oldu. Sarıyer Spor Kulübü üyesiydi ve aynı zamanda Divan Kurulu üyesiydi.
GENÇ, Av. İsmail Hakkı (Divriği (1945—2002): İlkokulu Sivas, Ortaokulu Sarıyer, Liseyi Sivas’ta okudu.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Bir süre İngilizce öğretmeni olarak çalıştıktan sonra avukatlığa yöneldi. Askerliğini Yedek Subay olarak Mersin’de yaptı.  SHP Sarıyer İlçe Başkanı olarak görev yaptı.
ANGI, Serkan (İst.   ): Üniversite öğretim görevlisidir.  İstanbul Teknik Üniversitesinden Jeoloji bölümünden mezun oldu. Üniversitede kaldı. Lisansını 2002, Yüksek Lisansını 2007 tamamladı ve 2016 Üniversite doktoru unvanını aldı.
SOYLU, Sadrettin (Sadri) Büyükdere (1955): İlk öğretimini Büyükdere, orta ve liseyi Sarıyer’de tamamladı. İDGSA MYD gece bölümüne başladı 1974), İDGSA YM bölümüne geçti (1975), Mimar Sinan Üniversitesi  Mimarlık Fakültesinde Yüksek Lisansını bitirdi (1982). İngilizce, Fransızca, Yunanca ve okur düzeyinde de Osmanlıca bilmektedir. Mezuniyet sonrası Konuralp Mimarlık Ofisinde çalıştı. Çizge İnşaat Müşavirlik Bürosu (Ortak) (1983-1089), Apaz Denizcilik A.Ş. (1987-2000),Ekomed Sağlık Hizmetleri A.Ş. Ortak (1999-2022, Pale Mimarlık İnş. Ltd. Şti. Ortaklığı devam etmektedir. Mimarlık alanında çeşitli proje ve uygulamalarda kontrollüklerde bulundu. Sarıyer Adliyesinde Bilirkişi olarak görev aldı. Mesleğine paralel olarak denizcilik sektöründe tekne dizayn üretim ve işletmeciliğinde Apaz DenizcilikA.Ş. olarak yer aldı. Suphi Soylu ile birlikte peyzaj ve uygulamalarına katkı verdi.  Fransız Lape Hastanesinde Koruma Kuralları nezdinde rölöve ve tadilat işlerinde danışman mimar-koordinatör olarak yürütülen  çalışmalara katkı vermektedir. Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve İç Mimarlık bölümlerinde, Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümünde, Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık BÖLÜMÜNDE, Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık ve iç Mimarlık Bölümlerinde öğretim görevlisi olarak eğitim sürecine katkı verdi. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin öğrencilere yönelik Kent Düşleri Atölyesi’nde grup yürütücüsü olarak yer almaktadır. B Sınıfı sürücü ehliyeti, Amatör denizci ehliyeti, 2 Yıllık Balıkadam sertifikası, İlk Yardım ve Kurtarma sertifikası sahibidir. Sarıyer Spor Kulübünde yaş gruplarında ve amatör takımda futbol oynadı. Dalış, yelken, yüzme sporları yapmakta, fotoğraf ve müzikle ilgilenmektedir. Aktif Balık Adamlar Kulübü, Sarıyer Lisesi Mazunları Derneği, Sarıyerliler Derneği ile Lozan Mübadilleri Vakfı ve Lozan Mübadilleri korosu üyesidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)