Son Dakika Haberler

“2. Dalga” Mal Varlıklarına Tedbir Koydular

“2. Dalga” Mal Varlıklarına Tedbir Koydular
Okunma : 132 views Yorum Yap

2_dalgaYolsuzluk ve Rüşvet operasyonunda 2.dalga da adı geçen şirketlerin mal varlıklarına tedbir  kondu. Böylece

vagus.tv‘nin haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Muammer Akkaş’ın 25 Aralık 2013′te başlattığı tedbir kararı 3 Ocak 2014 itibariyle geçerlilik kazanarak, tedbir kararı kapsamında 7 ismin ve 2 şirketin tüm mal varlıklarına ihtiyati tedbir kararı konuldu.

Kararda 7 ismin ve 2 şirketin “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, ihaleye fesat karıştırmak, nüfus ticareti, rüşvet, kamu malına zarar verme” kapsamında CMK’nın 128.maddesi gereğince tüm mal varlıklarına ihtiyati tedbir kararı konulduğu belirtildi.

Tedbir kararı çıkan isimler ve o 2 şirket ise şöyle; BİM AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Latif Topbaş, İşadamı Üsame Kutub, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Ömer Faruk Kalyoncu, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Türk Telekom ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Tivnikli, Tekstilci işadamı Cengiz Aktürk, Boshporus 360 Ltd.Şti ve Zirve Holding.

Çok İvedi mahreçli 3 Ocak 2014 tarihli kararda şu ifadelere yer verildi:

“T.C. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan 03.01.2014 tarihinde Birliğimize ulaşan, 22.12.2013 tarih ve 2012/656 Soruşturma No’lu yazısı (Ek.1) ile İstanbul 2 No’lu Hakimlik’in 25.12.2013 tarih ve 2013/729 Değişik İş No’lu kararı ile ile kimlik bilgileri bildirilen şahısların ve ticari unvanları belirtilen tüzel kişilerin tüm malvarlıklarına el konumasına karar verildiği bildirilmiştir. Kayıtlarınızda gerekli tetkiklerin yapılarak kimlik bilgileri bildirilen şahıslara ve ticari unvanları bildirilen tüzel kişilere ait herhangi bir hak ve alacağın tespiti halinde tedbir kararının yerine getirilerek ilgili talimat gereği cevabi yazınızın çok İVEDİ bir şekilde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na (TMK’nın 10. Maddesiyle Görevli Bölümü) gönderilmesi gerekmektedir.”

İşte o kararın belgeleri: