Son Dakika Haberler

30 TOMA için gizli ihale AKP liye.

30 TOMA için gizli ihale AKP liye.
Okunma : 21 views Yorum Yap

Ismail_Katmerci_AKPHükümetin, Gezi Parkı olayları başlamadan önce yeni TOMA’lar (toplumsal olaylara müdahale aracı) almak için gizli ihale yaptığı, ihaleyi de eski AKP milletvekiline verdiği ortaya çıktı.

İhale, 16 Mayıs’ta yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün elindeki 128 TOMA’nın yetersiz olduğunu söyleyerek, 30 yeni TOMA istemesi üzerine Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) harekete geçti. SSM, ihtiyacın yine yurtiçindeki firmalardan karşılanması için ihale açtı. Daha önce Nurol Makine’nin ürettiği TOMA’ların ihalesi 9 milyon 960 bin lira üzerinden bu kez AKP İzmir eski Milletvekili İsmail Katmercin’in şirketine verildi. 

İhale şartnamesi uyarınca, eski ANAP’ın dinci kanadından olan, o dönem de aldığı ihaleler ve işler büyük tartışma yaratan Katmerci’nin sahibi olduğu, İzmir Çiğli’deki Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi A.Ş., 30 yeni TOMA’yı bir yıl içinde üreterek, polise teslim edecek.

Bu arada, polisin, Katmerci’den, Gezi Parkı olayları sırasında vatandaşlara devlet terörü estirmekte kullanılan, birçok vatandaşın yaralanmasına neden olan TOMA’ların üretimini hızlandırmasını ve bir an önce teslim etmesini istediği belirtilirken, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Gezi Parkı eylemlerinin ardından gündeme gelen TOMA ihalesiyle ilgili soru işaretlerini Meclis gündemine taşıdı. 

Gizli yapılan 9 milyon 960 bin liralık ihalenin hangi usulle verildiğini, başka hangi teklifler alındığını soran Yeniçeri, eski AK Parti Milletvekili İsmail Katmerci’nin şirketinin 2002-2013 arasında İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı tüm işlerin açıklanmasını istedi. 

Radikal’den Bülent Sağıroğlu’nun haberine göre; Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Yeniçeri’nin sorularına verdiği yanıtta, TOMA ve zırhlı müdahale aracı (Akrep) alımının,“Savunma, güvenlik veya istihbarat alanları ile ilişkili ve gizlilik içinde yürütülmesi gerektiğine karar verilen alımlar” olduğundan, Kamu İhale Kanunu’na (KİK) tabi olmadığını bildirdi. 

Şimşek, Katmerciler Araçüstü Ekipman AŞ’nin aldığı ihalede, gizlilik kararı nedeniyle diğer teklif bilgilerinin de Elektronik Kamu Alımları Platformlarında tutulmadığını bildirdi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci’yle ilgili soruya karşılık da Şimşek, “Katmerciler A.Ş.’nin hissedar ve yönetim kurulu üyelerinin kimler olduğu ile anılan şirketin yönetim kurulu başkanının eski vazifelerinin ne olduğu hususlarında da sistemde bilgi bulunmamaktadır” diye konuştu.

İhale bilgilerindeki perdelemeye tepki gösteren MHP’li Özcan Yeniçeri şunları söyledi: 

“Bakanlar soru önergelerini geçiştirerek, yuvarlak cevaplar vererek denetimden kaçıyorlar. Biz kamu adına parayı takip ederken, onlar şeffaflıktan uzaklaşıyorlar. Hele hele Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gibi İngiliz ekolüne sahip bir bakanın bu tür cevap vermesi bana ilginç geldi.”