Son Dakika Haberler

33 MİLYONDAN 370 MİLYONA KİM NE KAZANDI

33 MİLYONDAN 370 MİLYONA KİM NE KAZANDI
Okunma : 75 views Yorum Yap

CHP Grup Başkan Vekili Gökan Zeybek Meclis oturumunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş için Sarıyer halkının İmar İslah kararlarını Büyükşehir meclisinde görüşürken “ Haram’ı da Helal’i de iyi değerlendirmesini istiyorum dedi.

Gökan Zeybek kürsüden yapmış oluğu açıklamada : Kadir Topbaş Sarıyer’i ziyaret etti, kendisinden Sarıyer’i ziyaret etmelerinden dolayı bilgimiz oldu, birkaç gündür bütün Türkiye bir olayı tartışıyor, 2011 yılında 33 milyon tl satın alınan bir arazinin 370 Milyon tl Büyükşehir tarafından satın alınması, 370 milyona İBB’ye İmar planlarında değişiklik yapıldıktan sonra geri alınan bu arsanın sahipleri kim, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadının ortağı dır bunu meclisimizin bilgisine sunuyorum.

Sarıyer sınırlarında olduğu için bilgilendirmek istiyorum,

Sarıyer sınırlarında Şişli Belediyesi döneminde ruhsatı verilmiş olan Ayazağa bölgesinde sayın İBB başkanı’nın damadının da ortağı olduğu inşaat şirketleri vardı, İlgin olan bunların bütün mallarına şuanda devlet el koysu, ancak bu el koyma işleminden çok kısa süre önce bu mülkler el değiştirdi, bu mülkler üçüncü şahıslara satıldı, bütün mülklerin transferleri gerçekleştirildikten sonra bu işlem gerçekleştirildi.

Gündeme gelecek olan mahalle ve derneklerle ilgili mesele Kadir beyin önüne geldiğinde biz sıradan insanların yaşadığı mahallerin Büyükşehir de yakın akraba, enişte, dost, damatların meselesi kadar gündemi teşkil etmesini isteyeceğim.

İmar planı geçen yerlerde 18 uygulamaları yapılıyor, 18 uygulaması ile siz imar parselinizin olduğu yeri alamayabilirisiniz, eğer sizin imar parseliniz konut alanında olmamışsa, okul alanında, yolda, yeşil alanda, sosyal belediye tesis alanında kalmışsa yasa gereği sizin arazinizin yüzde kırkı yüzde altmışı size uygun imarlı parsellerden verilir, bu imarlı parsellerden yer aldığınız zaman imar planları onaylanmışsa, ruhsat denklerine göre yaparsınız, eğer bu hisseli ise ortak ruhsat alırsınız, yada kat karşılığı müteahite verisiniz.

Siyasetle uğraşan insanlar bu işlere çok önem verecekler, eğer siz siyasetle uğraşıyorsanız ve sizin binanız 18 uygulaması ile okul alanında kalmışsa size verilen yerlerde Türkiye’nin en büyük müteahitlerinden birine kat karşılığı vermişseniz ordan daireleriniz ve dükkanlarınızı almışsanız o kullandığınız size eskiden ait olan binalardan aldığınız kiraların tamamı haramdır. Çünkü orası bu plan onaylandıkdan sonra Milli Eğitim Bakanlığına geçmiştir. Haram’ı da helal’i de çok iyi değerlendirmesini istiyorum.