Son Dakika Haberler

38’i de gördü… “AKP için yıkım olur”… Bahçeli’ye kötü haber

38’i de gördü… “AKP için yıkım olur”… Bahçeli’ye kötü haber
Okunma : 37 views Yorum Yap

sonanket

Keyfiliklerine, dayatmalarına, baskı yönetimine karşı çıkmayarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’nin başına saran; 13 yıllık iktidarı sonunda ekonomiyi krize saplayan, ülkeyi terör cehennemine atan, siyasal istikrarsızlığa sürükleyen AKP’nin oylarındaki erime sürüyor. AKP’nin oyları bir ankette daha yüzde 39’un da altını görürken Erdoğan’ın AKP’yle birlikte bir kaşık suda boğmaya çalıştığı HDP’nin oyları da artıyor. HDP bir de sürpriz yaparak MHP’yi de geçti. AKP seçmenlerinde ümitsizliğin arttığı bunun AKP için yıkım olabileceği kaydedildi.

7 Haziran Seçimleri’nin sonuçlarını en doğruya yakın bile araştırma şirketi olan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) 24 il 60 ilçede bin 214 seçmenle yapılan, 22 Eylül tarihli anketin sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre; halkın yüzde 47.4’ü AKP’nin 1 Kasım’da tek başına iktidara gelemeyeceğini söylerken gelebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 35.2’de kaldı.

OYLARINI EN ÇOK ARTIRAN CHP

Araştırmayla AKP’nin 1 Kasım Seçimleri’ndeki oy oranı yüzde 38.88, CHP’ninki yüzde 27.74, MHP’ninki yüzde 14.46, HDP’ninki ise 14.58 olarak belirlendi. Bu sonuçlarla AKP’nin oyları 7 Haziran’a göre 1.99 puan gerilerken CHP’nin oyları 2.79 arttı. MHP’nin oyları sürpriz bir biçimde 1.83 puan azalırken AKP’nin baraj altına itmeye çalıştığı HDP’nin oyları 1.46 puan yükseldi. Böylece HDP, MHP’yi geçerek üçüncü parti haline geldi.

“KUTUPLAŞMA O KADAR KESKİN Kİ…”

Ankette ortaya çıkan sonuçlarla AKP’nin çıkarabileceği milletvekili sayısı 243 inerken CHP’nin sayısı 149’a yükseldi. MHP’nin milletvekili sayısı 72’ye inerken HDP’ninki 86’ya yükseldi.

AKAM, araştırma sonuçlarına ilişkin şu saptamaları yaptı:

“Milletvekili aday listelerinin herhangi bir partiye olumlu olumsuz herhangi bir etkisi gözlenmiyor. Kutuplaşma o kadar keskin bir noktadaki insanlar oylarını adaylara göre değil, ideoloji ve karşıtlıklarına, siyasi gelişmelere göre belirliyor.

“HDP ÇOK DAHA YÜKSEK OYA ULAŞABİLİR”

“Ak Parti tek başına iktidar olacaktır, diyenlerin oranında bir önceki aya göre yaklaşık 3 puanlık bir azalma var. Bu oranın düşüşte olması AKP seçmenlerinin dahi ümitsiz olduğunu gösterir. Hatta bu ümitsizlik artar ise AKP seçmeninin, seçime katılma oranı düşebilir ve bu AKP için yıkım olur.


“HDP’ye yapılan saldırılar, Kürt seçmenin HDP’ye iyice bağlanmasına sebep oluyor. Özellikle batı metropollerinde yaşayan ve daha önce HDP’ye oy vermemiş Kürt seçmenlerin de HDP’ye geçişi sağlanabilirse çok daha yüksek bir oy oranına ulaşabilir.”

BAHÇELİ’NİN İŞİ SAKAT

AKAM tarafından yapılan değerlendirmede, seçimlerin anketteki gibi sonuçlanması halinde neler olabileceğinin yanıtları da şöyle verildi:

“1. Seçimlerde 4. parti konumuna gelen MHP’de genel başkan değişikliği yaşanabilir. Bahçeli açısından bunun alternatifi ise iktidarda olmanın gücüyle koltuğunu korumak ve AKP-MHP hükümetini bir an önce kurmak olabilir.

2. MHP’de lider değişikliği olursa yeni lider CHP+MHP+HDP hükümetini kabul etmese bile hiç olmazsa HDP destekli CHP+MHP azınlık hükümetine evet diyebilir.

3. AKP’de lider değişikliği olursa bu durumda daha ılımlı görünen Abdullah Gül veya onun desteklediği bir kişi genel başkan olur, ya AKP+CHP hükümeti kurulur ya da yeni bir seçim hükümetiyle Mart ayında yeni seçime gidilir.

4. Cumhurbaşkanı etkisiyle AKP yine koalisyon konusunda isteksiz davranır ise AKP içinden yeni bir grup ve parti çıkar, CHP+MHP+Yeni Parti bir koalisyon kurabilir. Yeni partinin lideri kim olur sorusunun cevabını sizlere bırakıyoruz. 

5. Ahmet Davutoğlu cumhurbaşkanının etkisinden kurtulmak ister ve ona rağmen bir AKP+CHP koalisyonu kurulur.

6. Hiçbir şey değişmez ve Mart ayında yeniden seçime gideriz.”