Son Dakika Haberler

8. ULUSLARARASI BARIŞA ÇAĞRI FESTİVALİ

8. ULUSLARARASI BARIŞA ÇAĞRI FESTİVALİ
Okunma : 108 views Yorum Yap

8.barisfestivali
Sarıyer Belediyesinin düzenlemiş olduğu “Uluslararası Barış’a Çağrı” festivali muhteşem gösteriler,Barış şarkıları şiirleri ile çoşkulu bir kutlama ile gerçekleşti.
Maslak Tim gösteri merkezinde düzenlenen geleneksel Uluslararası Barışa Çağrı Festivali 2 bin kişinin katılımı ile büyük ilgi odağı olurken sahnede devleşen Işın Karaca, Nuket Duru,Rojin, Zülfü Lüvaneli, sunuculuğunu yapan Altan Erkekli’nin okuduğu barış şiirleri güne damgasını vurdu.
Sarıyer Belediyesi Barış Fesfivali etkinliğinde Konsoloslar,farklı din ve mezheplerin temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ile Sarıyer halkını biraraya getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Milletvekilleri Gülay Yedekçi Arslan ve Selina Doğan, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç, DSP İlçe Başkanı Reyhani Orhan, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri geceye renk kattılar.
BARIŞ ŞARKILARI SÖYLEDİLER
Sevilen sanatçılardan Nükhet Duru, Işın Karaca, Grup İmera, Cem Belevi, Buray, Rojin, Yunan Sanatçı Natalia, Tarık Sezer Orkestrası’nın sahne aldığı Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’nde Şef Zafer Gündoğdu yönetiminde, Sarıyer Belediyesi Korosu ve Sarıyer Oda Orkestrası, Ceren Gündoğdu ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Sarıyerlilere unutulmaz bir akşam yaşattılar.
“BARIŞ ÇIĞLIĞI ATTILAR
Belediye Başkanı Şükrü Genç, coşkulu bir kalabalığın katıldığı etkinlikte söze, “Biz her yıl 1 Eylül’de burada siz dostlarla bir araya geliyor, Dünya Barış Günü’nü kutluyor, Boğaz’dan Barış çağrısı yapıp Barış çığlığı atıyoruz. Bu sene 8’inci senemiz.. Ancak hala savaş var ve hala tüm acımasızlığıyla devam ediyor. Her gün bir başka evde ağıtların yakıldığı, anaların evlat acısıyla yandığı, yıkıldığı bir ülkenin çocukları olarak bugün barış çağrımızı daha bir gür sesle yapmalıyız, ıslığımızı, çığlığımızı daha kuvvetli atmalıyız. Kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya, insanı insana vurdurmaya çalışanlara inat birlik ve beraberlik türküleri söylemeye devam edelim” dedi
BEKLE BİZİ İSTANBUL
Vedat Türkali’nin “Bekle Bizi İstanbul” dizeleriyle Zülfü Livaneli’yi sahneye davet eden Başkan Genç konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu sene 8’inci senemiz ancak hala savaş var ve hala tüm acımasızlığıyla devam ediyor. Her gün bir başka evde ağıtların yakıldığı, anaların evlat acısıyla yandığı, yıkıldığı bir ülkenin çocukları olarak bugün Barış çağrımızı daha bir gür sesle yapmalıyız, ıslığımızı, çığlığımızı daha kuvvetli atmalıyız. Kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya, insanı insana vurdurmaya çalışanlara inat birlik ve beraberlik türküleri söylemeye devam edelim.”
Şarkıların, şiirlerin barış ve kardeşlik için hep bir ağızdan, alkışlar eşliğinde seslendirildiği gece, Zülfü Livaneli’nin Ey Özgürlük şarkısının katılımcıların büyük bir coşkuyla söylenmesiyle son buldu.