Son Dakika Haberler

Aachen ve Sarıyer Belediyesi resmen 'Kardeş Belediye' oldu

Aachen ve Sarıyer Belediyesi resmen 'Kardeş Belediye' oldu
Okunma : 106 views Yorum Yap

image
Uzun bir süredir ikili ilişkiler sürdürülen ve ‘Kardeş Belediye’ olma yolunda büyük adımlar atılan Almanya’nın Aachen kenti ile beklenen protokol imzalandı.
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve beraberindeki heyet, 3 gün süren Almanya ziyareti kapsamında en üst düzeyde ağırlandı. Aachen Belediye Başkanı Marcel Phillip’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarette fahri vatandaşlıkla onurlandırılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e Alman Krallarının taç giydiği Krönungssaal salonunda ödülü takdim edildi. Genç, daha sonra fahri vatandaşlık ödülüyle onurlandırılan önemli şahsiyetlere takdim edilen ‘Altın Defter’e görüşlerini yazarak imza attı.
Dünya kenti olma yolunda bir büyük adım daha…
Göreve geldiği günden itibaren Sarıyer’i bir dünya kenti yapma yolunda çalışmalara başlayan ve bugüne kadar bir çok ülkeyle sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik ilişkiler kuran Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bu bağlamda gittiği dış ülkelerde ortaya koyduğu projelerin ve donanımlı yöneticilik vasıflarının karşılığını, kendisine gösterilen üst düzey konukseverlik ve belediye başkanlığını yaptığı Sarıyer’in yurt dışında tanınması ve kardeş şehir olarak kabul görülmesi olarak alıyor.
image
Fahri vatandaşlık ödül töreninin ardından protokol törenine geçilerek Aachen ve Sarıyer kentleri arasında ortaklık ilişkileri tesis edilmesine yönelik resmi protokol, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Aachen Belediye Başkanı Marcel Phillip arasında imzalanarak resmileşti.
Phillip: İlişkilerimiz Roma dönemine kadar eski ve güçlü
Protokol töreninde yaptığı konuşmasında Sarıyer’i İstanbul’un kuzeyinde bulunan bir bölge başkenti olarak tanımlayan Aachen Belediye Başkanı Marcel Phillip, kardeş şehir olmalarının yeni fakat dostluklarının çok eskiye dayandığına vurgu yaparak; iki şehir arasındaki ilişkilerin Roma dönemine kadar eski olduğunu söyledi. “Bugün ise hiçbir zaman olmadığı kadar güçlü bir ilişkimiz var” diyen Phillip, kurulacak kültürel, ekonomik ve sosyal ilişkilerin önemine değindi.
Başkan Genç; “Ulusal boyutta yaptığımız çalışmaların, uluslararası vizyonda ilerlemesini sağlıyoruz”
Marcel Phillip’in ardından söz alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Aachen’da demokratik, laik ve özgür yerel yöneticiler olarak aynı duyguları paylaşan dostlarla bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu iletti. Genç ayrıca; “Bugün burada herşeyden önce Aachenlı dostlarımızla tekrar beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu. Bir yerel yönetici olarak Türkiye’de özgürlüklerin ve demokrasinin yaşam biçimi olması yönünde öncü olmaya çalıştıklarını belirten Başkan Genç sözlerini şöyle sürdürdü; “ Evet, biliyorsunuz biz Sarıyer ve Aachen arasında bir dostluk köprüsü kurduk. Neden kurduk? Bunun birçok nedeni var… Öncelikle biz yerel yöneticiler olarak Türkiye’de özgürlüklerin ve demokrasinin yaşam biçimi olması yönünde öncü olmaya çalışıyoruz. Bu yüzden bizlerin Avrupa Birliği’ne uyum süreci içinde özelikle yer almamız ve katkı sunmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bizler için yaşam sadece ticaret ve ekonomiden oluşmuyor. Bizim için toplumun huzuru, toplumun sosyal olarak gelişmesi, toplumların barış içinde yaşaması çok önemli. Bizim için toplumun demokrasiyi içselleştirmesi çok önemli. Ulusal boyutta yaptığımız çalışmaların uluslararası vizyonda ilerlemesini sağlıyoruz”
Başkan Genç, Danimarka Prensesi ile CHIO’ ya (Uluslararası At Binicilik Turnuvası) katıldı
Aachen seyahati süresince Belediye Başkanı Marcel Phillip’in onur konuğu olarak birçok etkinliğe katılan Başkan Genç, ziyaretinin son gününde Uluslararası At Binicilik Turnuvası’na (CHIO) onur konuğu olarak Danimarka Prensesi Mary Elizabeth’le birlikte davet edildi. Turnuvanın ardından verilen resepsiyonda Prenses Mary ile birlikte ağırlanan Başkan Genç’e gezisi boyunca Başkan Yardımcısı Seçkin Özdemir ve Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri de eşlik etti.
Protokol içeriği nedir?
Aachen ve Sarıyer kentleri arasında ortaklık ilişkileri tesis edilmesine yönelik resmi belge
Çok etkili değişimlere sahne olan günümüz Avrupasında şehirler, demokrasinin önemli desteklerinden birini oluşturmaktadır. Değişik kültürel mirasa sahip insanlar arasında oluşturulacak diyalog ve karşılıklı bilgi ile tecrübe değiş tokuşu, hiç şüphesiz dünya barışına önemli bir katkıda bulunacaktır. Bu diyalogun muhtelif düzeylerde ve çok farklı alanları kapsayacak şekilde tesis edilmesi zorunludur.
Achen ve Sarıyer şehir sakinleri arasındaki ilişkileri ve karşılıklı anlayışı en derin şekilde yoğunlaştırmak amacı ile Sarıyer Belediye Meclisi ile Aachen Belediye Meclisi tarafından görevlendirilen yetkili şahıslar, Aachen ve Sarıyer kentleri arasında işbu protokol metnini imzalamaktadırlar.
Her iki şehir de bir taraftan karşılıklı bilgi ve deneyim değiş tokuşunda bulunacak, diğer taraftan da geleneksel Türk-Alman ilişkilerini geliştirmeye katkı sağlayacaklardır. Keza şehirler, kendi olanakları çerçevesinde, halkları arasında kalıcı bir dostluk ve işbirliğine katkıda bulunacak ortaklık ilişkilerini teşvik etmeye de çaba göstereceklerdir. Karşılıklı çabalar özellikle şu alanlarda yoğunlaşacaktır:
Her iki şehrin tarihi ile toplumsal ve politik yapısı hakkında bilgi değiş tokuşu
Her iki şehirdeki yaşam ve şehir sakinlerinin yaşam şartları ile kamuya ve özel sektöre ait kuruluş ve organizasyonların faaliyet alanları hakkında bilgi değiş tokuşu.
Karşılıklı sanat gruplarının değiş tokuşu, müzik ve tiyatro gösterileri.
Sanat eserlerinin, fotoğraf ve çizimlerin sergilenmesi ve bu alanlarda uzman değiş tokuşu
Her yaştaki kent sakinlerinin, özellikle genç kuşakların, meslek birliklerinin, spor takımlarının ve seyahat gruplarının karşılıklı ziyaretleri
Şehir delegasyonları, idareleri ve kuruluşları arasında değiş tokuş
Üniversiteler, uygulamalı yüksek okullar ve diğer akademik kuruluşlar arasında değiş tokuş
Okul ve benzeri kuruluşlar arasında değiş tokuş.
Bu işbirliğinin amacı, Belediye İdareleri’ne; vatandaşlarına verdikleri hizmetlerde destek sağlamak, şehirlerin sorunlarını dayanışma içinde çözmek ve demokrasiye, dünya barışına ve dünya çapında istikrara ve özellikle Avrupa bağlamında olmak üzere, muhtelif uluslar arasında işbirliğine katkıda bulunmaktır.
Her iki Belediye idaresi, aralarındaki ilişkilerin derinleştirilmesi adına, kardeş kent ilişkisini desteklemeye yönelik derneklerin yanı sıra diğer sivil toplum örgütlerini de kendi olanakları çerçevesinde teşvik etmek suretiyle kardeş kent ilişkilerinin sivil toplum yapısını vurgulamayı amaçlamaktadırlar.
Değiş tokuş ve işbirliğinin somut yapısı, o andaki ihtiyaca göre taraflarca kararlaştırılacaktır.
İşbu sözleşme, 22.06.2013 tarihinde Aachen’de, her biri eşit derecede geçerli ikişer nüsha halinde Türkçe ve Almanca dillerinde imza altına alınmış ve yürürlüğe girmiştir.
Sözleşmenin vurgulanması adına bu yıl dahilinde Sarıyer’de ikinci bir imza töreni düzenlenecektir.