Son Dakika Haberler

AB TÜRKİYE RAPORU KABUL EDİLDİ

AB TÜRKİYE RAPORU KABUL EDİLDİ
Okunma : 93 views Yorum Yap

Abturkiye
Avrupa Parlamentosu’nun yıllık olağan Türkiye raporu bugün Fransa’nın Strasbourg kentindeki oylamada kabul edildi. Türkiye raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Raporda Türkiye’ye çok sert eleştiriler yöneltiliyor. AB Bakanı Volkan Bozkır bugün oylamadan önce yaptığı açıklamada, “Bu şekilde yürürlüğe girerse bu raporu iade edeceğiz” demişti.
NTV’nin haberine göre, Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından kaleme alınan raporda, “ifade ve medya özgürlüğü, Güneydoğu Anadolu”daki gelişmeler, Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşması başlıkları öne çıkıyordu.
Raporda, Türkiye ile AB arasında sığınmacılar konusunda varılan anlaşmanın Ankara’nın Avrupa Birliği üyelik sürecinden ayrı tutulması, Kürt sorununa çözüm için yeniden müzakerelere başlanması ve Kıbrıs sorununda Ankara’nın daha fazla adım atması isteniyor.
PKK’YA SİLAH BIRAKMA ÇAĞIRISI
PKK’nın terör örgütü olarak tanımlandığı raporda, Güneydoğu’daki terör operasyonları “kaygı verici” olarak nitelendirildi. Türkiye raporunda PKK’ya silah bırakma çağrısı da yapıldı.
BAKAN BOZKIR: İADE EDERİZ
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır bugün oylamadan önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2015 AB ilerleme raporu için “Bu şekilde yürürlüğe girerse bu raporu iade edeceğiz” demişti.