Son Dakika Haberler

“ACEMİ MEMUR’UN KÜÇÜK SKANDALI

“ACEMİ  MEMUR’UN KÜÇÜK SKANDALI
Okunma : 124 views Yorum Yap

Belge

Sarıyer Belediyesi’nde “acemi memur” skandalı patladı. Belediyede görevli M.Y isimli bir memurun sahte evrak hazırlayarak ve taklit imza kullanarak belediyeden para tahsil etmeye çalıştığı ortaya çıktı. M.Y jet hızıyla görevden alınırken, Sarıyer Belediyesi söz konusu memur hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. M.Y, pişman olduğunu belirterek “devlet memurluğu”ndan da istifa etti.

Sarıyer Gazetesi’nden Bekir Batu’nun haberine göre; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, kurumu sahte evrak ve imzalarla dolandırmaya çalıştığı ortaya çıkan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nde görevli devlet memuru M.Y’yi jet hızıyla açığa aldı. Belediye başkanı ve başkan yardımcılarının imzasını taklit ederek belediyeden sahte dosyayla para tahsil etmeye çalışan M.Y, pişman olduğunu belirterek “devlet memurluğundan da” istifa etti. Ancak belediye, olayı savcılığa taşıyarak memurundan şikayetçi oldu.

MADDİ SIKINTILARI YÜZÜNDEN SUÇ İŞLEDİ

Her şey maddi sıkıntılar yaşayan Çevre ve Koruma Müdürlüğü’nde görevli bir memurun bağlı bulunduğu birimlerden sorumlu başkan yardımcıları ve müdürler adına sahte dosya hazırlamasıyla başladı. Sarıyer Belediyesi’ne hizmet vermiş gibi dosya hazırlayan ve Başkan Yardımcıları Sevgi Atalay ile Mustafa Tok’un da imzalarını taklit eden memur M.Y, Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de imzasını taklit etti. Uyanık memur, iddiaya göre geride delil bırakmamak için her evraktan sadece birer tane düzenledi.

imageAncak düzenlenen sahte dosya Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Oğuz Afacantarafından tesadüf eseri tespit edildi. Kendilerinin böyle bir hizmet almadıklarını bilen Afacan hemen durumu üst makamlara iletti.
Olayın patlak vermesinden sonra rezalete el koyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, jet hızıyla söz konusu memuru açığa aldı. Söz konusu memurun Şebinkarahisarlı olduğu ve belediye başkanı Şükrü Genç’in köylüsü olduğu öğrenildi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bu rezaletin ortaya çıkmasından sonra kurum içinde çok yönlü inceleme başlattırdı ve belediyenin zarara uğratılıp uğratılmadığının araştırılmasını istedi. Rezalete imza atan memur M.Y, Sarıyer Belediyesi’ne bir dilekçe sunarak olaydan büyük pişmanlık duyduğunu ve zararı tazmin edeceğine ve bu nedenle memurluktan istifa ettiğini belirletti. İstifa dilekçesi sunarak devlet memurluğundan ayrılan M.Y’nin son günlerde maddi sıkıntılar yaşadığı için bu olayı gerçekleştirdiği öğrenildi.

SARIYER BELEDİYESİ, SAVCILIĞA BAŞVURDU

Devlet memurluğu görevinden istifa eden ve pişman olduğunu belirten M.Y hakkında, Sarıyer Belediyesi’ne bağlı avukatlar İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Belediye avukatları söz konusu memurun hazırladığı sahte dosyayı ve sahte imzaları savcılığa delil olarak sundu. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in talimatıyla yapılan suç duyurusunda söz konusu kişinin en ağır şekilde cezalandırılması talep edildi ve Sarıyer Belediyesi’nin yaşanan dolandırıcılık olayından sonra her hangi bir maddi kaybının olmadığı ifade edildi.

Baskan

Belediye içinde yaşanan dolandırıcılık girişimine el koyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; “Çevre Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarım olayı geçtiğimiz hafta fark ederek bize getirdi. Hukukçularımız başta olmak üzere ilgili tüm birimleri toplayarak bilgi aldım. Evet arkadaşımız çok zor durumda olduğu için böyle bir yola başvurduğunu bize yazılı olarak itiraf etti. Bizde tüm yasal işlemleri hemen başlattık. Sarıyer Belediyesi olarak bu olaydan dolayı bir kamu zararımız olmamıştır. Ancak bu işin peşini asla bırakmayacağız” dedi.

Bu tür olaylara asla izin vermeyeceklerini söyleyen Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bunu kim yaparsa yapsın, ister benim köylüm ister akrabam olsun hiç fark etmez. Yasalar ne gerekiyorsa onu yapacağız. Kimseye ayrıcalık yapılmayacak” diye konuştu.