Son Dakika Haberler

ADALET İSTİYORUZ MAÇKA DEMOKRASİ PARKI

ADALET İSTİYORUZ MAÇKA DEMOKRASİ PARKI
Okunma : 94 views Yorum Yap

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı, Türkiye’de hızla artan hukuksuzluklara ve adaletsizliklere dikkat çekmek, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Maçka Parkı’nda adalet nöbeti başlattı.

CHP’liler eş zamanlı olarak CHP’li milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevi önünde de adalet nöbetlerini sürdürecek. İstanbul’da adalet nöbetlerinin merkezi Maçka Parkı olarak belirlenirken cezaevi önündeki nöbeti de her gün sırasıyla bir CHP ilçe örgütü devam ettirecek.

HER GÜN SÖYLEŞİLER, KONSERLER, TİYATRO VE FİLM GÖSTERİMLERİ…

Adalet nöbetleri sürecince her gün Maçka Parkı’nda söyleşiler, konserler ve tiyatro ile film gösterimleri gerçekleştirilecek. Ayrıca her gün Maçka Parkı’ndaki adalet nöbetinde yeryüzü sofraları kurularak iftar yapılacak. Maçka Parkı’nda 16 Haziran Cuma günü saat 16.00’da Tiyatrocu ve Yönetmen Orhan Alkaya; saat 19.00’da ise Akademisyen-Köşe Yazarı Özgür Mumcu söyleşi gerçekleştirecek. Saat 17.00’de ise Ataşehir Gençlik Orkestrası sahne alacak. İftardan sonra da yine aynı alanda yönetmen ve oyuncularıyla birlikte Bu Son Olsun filminin gösterimi yapılacak. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın adalet nöbetlerine ilişkin şu ana kadar çok sayıda sendika, meslek örgütü, sivil toplum kuruluşu ile gazeteci, yazar ve sanatçılar da destek açıklaması yaptı.

Nöbetin ilk saatlerinde Maçka Parkı’na gelen CHP’liler, ‘adalet’ ile ilgili açıklamalarda bulundular…

İNCE: TÜRKEŞ İLE BERBEROĞLU AYNI ŞEYİ SÖYLEDİ

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın Maçka Demokrasi Parkı’nda düzenlediği “adalet nöbeti” için kalabalık toplandı. Parka gelen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Tuğrul Türkeş’le Enis Berberoğlu aynı şeyi söyledi” dedi.

CHP’li Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ve CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce parka ilk gelen isimler arasında yer aldı.

28 GÜN SÜRECEK

CHP İstanbul İl Başkanlığı bugün saat 11:00’de Maçka Demokrasi Parkı’nda “Adalet Nöbeti” başlattı. CHP Genelbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Güvenpark’ta başlattığı adalet yürüyüşüyle aynı anda başlayan nöbet, yürüyüşün devam edeceği 28 gün boyunca devam edecek. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, İstanbul Milletvekilleri Enis Berberoğlu’nun Maltepe Cezaevinde tutulması halinde Kılıçdaroğlu ile Maltepe’de buluşacaklarını. Silivri’ye nakledilmesi halinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Maçka parkına kadar geleceğini, sonra birlikte Silivri’ye yürüyeceklerini açıkladı. Canpolat,” Enis Berberoğlu Maltepe Cezaevindre kalırsa, Maltepe Cezaevi’nde, Silivri’ye gönderilme olasılığı gözüküyor, eğer Silivri’ye gönderilirse Maçka Parkı’nda Genelbaşkanımızla buluşacağız. Buradan bütün kadrolarımızla, bütün ötekilerle, demokrasiye, adalete, Mustafa Kemal ilkelerine, barışın kardeşliğin devam etmesi için birlikte Silivri’ye yürümüş olacağız” diye konuştu.

“MÜCADELEMİZ DAMADI GÜÇLÜ OLMAYANLARIN MÜCADELESİDİR”

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat mücadelelerinin sadece Enis Berberoğlu için olmadığını belirterek,” Mücadelemiz, onun şahsında bütün mağdur olanlar, bütün sahipsizler, bütün ötekiler, damadı güçlü olmayanların da mücadelesidir”dedi.

ALTAY: LANET OLSUN BÖYLE ADALETE

Adalet nöbeti öncesi konuşan isimlerden biri de CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’dı. Altay ” Dün akşam Maltepe Cezaevine İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun özgürlüğünü koymadık. Dün akşam Maltepe Cezaevine vicdanı koyduk, ahlakı koyduk, namusu koyduk, şerefi koyduk, hak ve özgürlükleri koyduk, bağımsızlığımızı, demokrasiyi, adaleti koyduk. Lanet olsun böyle adalete” dedi.

MUHARREM İNCE: BİR GÜN SİZ DE BU HESABI VERECEKSİNİZ

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de Maçka Parkı’na gelen isimler arasındaydı. Yerinde takip ettiği Ergenekon davasını hatırlatan İnce, yargı mensuplarına çağrıda bulunduğunu söyleyip,” Silivri’de insanları inim inim inleten hakimleri savcıları görmelerini onlardan ibret almalarını istiyorum. Onlar bizimle orda dalga geçerken, boş sandalyelere bile milletvekillerini oturtmazken, onlara şunu demiştik; ‘Bakın bu yaptığınız yanınıza kalmaz’. ‘Gün gelir siz de hesap verirsiniz’. ‘O kürsüden iner, aşağıda sanık sandalyesinde oturursunuz’ demiştik. Bizi dinlemediler. Şimdi kendileri fare deliğindeler. Kodesteler, ya da kaçaklar. Bugün iktidar sahiplerine sesleniyorum. Ve onların sopası konumuna gelmiş yargı mensuplarına sesleniyorum. FETÖ’cülere bakın, ibret alın. Birgün siz de bu hesabı vereceksiniz. Size bu hesabı soracağız” şeklinde konuştu.

TEKİN’DEN ‘DAMAT’ HATIRLATMASI

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in sözlerini okuyarak, ” ‘Vallahi de billahi de bu silahlar Türkmen kardeşlerimize gitmemiştir’ cümlesi bugün kabinedeki bakana aittir. Hadi yargılayın bakayım şimdi” dedi. Tekin CHP olarak bir tek talepleri olduğunu söyleyerek,” Bir tek talebimiz var. Darbenin damatlar kolu var. Hukuk sisteminin damatlar koluna reva gördüğü bu uygulamayı milletvekillerine , belediye başkanlarına, gazetecilere uygulana kadar, CHP adalet aramaya devam edecek” diye konuştu.