Son Dakika Haberler

Adayımızı açıkladığımızda toplumun nasıl rahatladığını göreceksiniz

Adayımızı açıkladığımızda toplumun nasıl rahatladığını göreceksiniz
Okunma : 113 views Yorum Yap

kk_23CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanki başka aday yokmuş gibi kamuoyunun, hukuk ve demokrasiye ağır darbe indiren iki AKP’li arasında sıkıştırılmasına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, CHP’nin adayının olduğunu belirterek, “Adayımızı açıkladığımızda toplumun nasıl rahatladığını göreceksiniz” dedi.

Hürriyet’ten Okan Konuralp’in haberine göre; partisinin “Köşk planı” hakkında “Toplumu Cumhurbaşkanlığı konusunda ‘Erdoğan mı, Gül mü?’ koşullanmasının içine sokmaya çalışıyorlar. Bu koşullanmayı cumhurbaşkanı adayımızla bozacağız, kimse merak etmesin” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
 
HERKESİ KUCAKLAMALI

“Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin kamuoyunu‘Ya bu olacak ya bu…’ gibi bir yönlendirme içine sokmak, halka saygısızlıktır. Ülkenin geleceği 2 kişinin dudakları arasındaymış gibi bir algı söz konusu. Bu algı tehlikeli bir algı. Bu durum demokrasiyi sığlaştırır. 3’üncü, hatta 4’üncü, 5’inci bir isim yok mu? Olduğunu; adayımızı açıkladığımızda toplumun nasıl rahatladığını göreceksiniz. Türkiye’de cumhurbaşkanı seçilecek kişinin dili ve üslubu herkesi kucaklayıcı olmalı.


PARTİ DIŞI TEMAS OLACAK

“Parti için görüşmelerimize ek olarak mutlaka toplumun kimi kanaat önderleriyle, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle, bilim insanlarıyla, sendikalarla yani toplumun pek çok kesimiyle görüşeceğiz adayımızı belirlemeden önce. Pek çok kesimin düşüncelerini öğrenmek istiyoruz. Çünkü biz inanıyoruz ki Türkiye’nin cumhurbaşkanı toplumu sevgiyle kuşatmalı, birleştirici olmalı. Bu kriterlere uygun bir adayla yola çıkacağız.”

Dersim’le yüzleşmekten korkmuyoruz

Kemal Kılıçdaroğlu, “1937 Yılında Yapılan Tunceli Tenkil Harekatına Dair Bakanlar Kurulu Kararı”nın yıldönümünde,“Dersim’de yaşanan insanlık dramının en küçük ayrıntısına kadar ortaya çıkartılması görevimizdir”dedi. 

4 Mayıs’ın yıldönümünde hayatını kaybedenleri anan CHP Lideri, şunları söyledi: 

“Biz Dersim’in belgelerle yorumlanmasını istiyoruz, gerekli olan budur. Ve elbette yüzleşmekten korkmuyoruz. Yanlışımız varsa, bu yanlışları göreceğiz. Gerçekleri öğrenmek, tüm detaylarıyla ortaya çıkması için çaba harcamak, geçmişten intikam alma olarak yorumlanmamalı.”