Son Dakika Haberler

AĞAOĞLU’NDAN MUHTEŞEM ATATÜRK HEYKELİ

AĞAOĞLU’NDAN MUHTEŞEM ATATÜRK HEYKELİ
Okunma : 119 views Yorum Yap

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında gerçekleştirilen açılışta bando gösterisi ve Atatürk’ün özel resimleri sergilendi. Ali Ağaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa; Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Yadulla Pashayev, Asiye Ağaoğlu Anadolu Lisesi, Miktat Ağaoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nişantaşı Üniversitesi öğretmen ve öğrencileri, Türkiye ve Azerbaycan’ın tanınmış iş adamları, Ağaoğlu projeleri daire sahipleri katıldı. Açılış ve bando gösteri sonrasında Şarkıcı Murat Boz sahne aldı.


Heykelin özellikle 19 Mayıs gibi anlamlı bir haftada açmak istediklerini dile getiren Ali Ağaoğlu , “Dünyanın en büyük liderlerinden biri olan Atatürk 19 Mayıs’ta bütün unvanlarını bırakarak sivil bir hareketle Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. 19 Mayıs o yüzden bizim için Kurutuluş Savaşı’nın başladığı tarihtir. 1921’de de kurucu meclis tarafından Atatürk’e mareşallik rütbesi verildi. Burada gördüğünüz heykel de Atatürk’ün mareşallik rütbesi ile olan kıyafetinden esinlenerek yapıldı. Yani hem cumhuriyet hem de kurtuluş savaşı simgeleniyor. Bugün geleceğimiz Atatürk’ün de emanet ettiği gençlerimizde. O yüzden gençlerle birlikte Atatürk’ün heykelini açmak ayrıca bir gurur kaynağı oldu bizim için” dedi.
“Atatürk’e hakaret edenler; densiz ve terbiyesiz”

 

Son dönemde gündemden düşmeyen ‘Atatürk’e hakaret’ tartışmalarına da değinen Ali Ağaoğlu, “Eğer bugün bu bayrağın altında yaşıyorsak ve minarelerden ezan sesi duyuyorsak biz bunu Atatürk’e borçluyuz. Arada densiz ve terbiyesizler çıkıp dil uzatabiliyorlar. Fakat bu gençlik onların hakkından gelir ama asıl cevabı gençlik Atatürk’ün arkasında durarak verecektir” şeklinde yorumlarda bulundu.

Heykel hakkında;
8 metre uzunluğundaki heykel Azeri heykeltıraş Senan Eynullayev Ehedoğlu’nun eseri. 5 ayda tamamlanan heykelin üzerinde 300 adet Kurtuluş Savaşı’nı simgeleyen figür bulunuyor. Heykelde bronz malzeme kullanılmış olup rölyef için birer ton, 3 atlı heykel için ise ikişer buçuk ton olmak üzere 10 tona yakın bronz kullanılmıştır.