Son Dakika Haberler

Ahlaksız Akp Millet Vekilinin Cezası Belli

Ahlaksız Akp Millet Vekilinin Cezası Belli
Okunma : 29 views Yorum Yap

image
Akp nin Kadın vekillere hakaret eden millet vekiline en düşük cezayı verecek. Mecliste ve Türkiyede Kadın hareketlerinin bir kere daha Kadına uygulanan şiddeti ve hakareti tekrar gözeden geçirmeleri gerekmektedir.. AKP nin Kadınlara hakaret eden Ahlaksız sözlerde bulunan Vekilerine küfürü haklı gösteren ve hiç cezası yokmuş tavrından dolayı tepki olacağı düşünülüyor..
Kadın gazetecilere “Ben sizin bacak aranızı çeksem” diyen vekile istenen ceza belli oldu.
AK Parti’nin, kadın gazetecilere hakaret ettiği gerekçesiyle disipline sevk ettiği Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’a, parti disiplin yönetmeliğindeki en hafif cezayı talep ettiği ortaya çıktı.
EN DÜŞÜK CEZA
Meclis’teki iktidar kulisi bahçesinde uyurken çekilen fotoğrafının bir gazetede yer almasına öfkelenip kadın gazetecilere, “Ben sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam, ‘bunların gerçeği bu’ diye.. Ahlaksız olurum değil mi?” tepkisini veren Aslan’ın Ak Parti Grup Disiplin Kurulu’na gönderilen dosyasında “uyarma” cezası verilmesi talebi yer aldı. Aslan’dan savunmasını isteyen Disiplin Kurulu’nun, Meclis’in tatile girmesi nedeniyle dosyayı Ekim’deki yeni yasama döneminde işleme alıp sonuçlandıracağı bildirildi.
EN FAZLA UYARI
AK Parti Grup Disiplin Yönetmeliği’nde milletvekilleri için “uyarma” ve “kınama” cezaları öngörülüyor. Yönetmelik, sevk yazısında istenen cezadan daha ağır ceza verilemeyeceğini de içeriyor. Bu durumda Aslan’a en fazla “uyarma” cezası verebilecek kurul, eylemde ceza gerektiren bir durum görmemesi halinde “cezaya yer olmadığı” kararına da hükmedebilecek. Yönetmelikte geçici ya da kesin “gruptan çıkarma” yaptırımları da yer alıyor. Ancak bu cezaları Grup Disiplin Kurulu değil Müşterek Disiplin Kurulu verebiliyor.
Küfüre ceza verilmemişti
ASLAN, daha önce de CHP’li Kamer Genç’e Meclis Genel Kurulu’nda küfür etmesiyle gündeme gelmişti. Genç’e yönelik küfürleri nedeniyle Meclis Genel Kurulu’nda “kınama” cezası alan Aslan, bu olay nedeniyle “geçici ihraç” istemiyle AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu’na da sevk edilmişti. Ancak Disiplin Kurulu, Aslan’ın bu eyleminden ötürü Meclis Genel Kurulu’nda kınama cezası almasını gerekçe göstererek aynı suçtan ikinci kez ceza verilmesinin uygun olmadığı kararına varmıştı. Aslan, bu küfür olayının ardından Telekulak Komisyonu Başkanlığı ve üyeliğinden de istifa etmişti.