Son Dakika Haberler

Akıllı Proje, Disiplinli Çalışma, Güçlü İlçe Teşkilatı

Akıllı Proje, Disiplinli Çalışma, Güçlü İlçe Teşkilatı
Okunma : 110 views Yorum Yap

mdenizCumhuriyet Halk Partisi İlçelerinde sürdürülebilir etkinlikler yaparak en faal ilçe olan CHP Sarıyer ilçe Başkanlığı ve yönetimi uygulamış oldukları 9 komisyon çalışmalarından biri olan Engelli Komisyonu yıl boyunca yapmış oldukları çalışmalarına bir yenisini daha katarak, ürettiklerini satarak kendi gelirleri oluşturdukları bütçe ile Sarıyer’de bulunan engellilere 2014 Yıl sonu etkinliği nedeni ile kahvaltı verdiler.

2015 yılına “yeni umutlar ve yeni projeler” ile girecek olan Komisyon, Sarıyer Mer Restaurant’da kahvaltı ve eğlencenin içinde yinede sağlık çalışmaları yaparak kurmuş oldukları sağlık kabininde kan, şeker ve genel test analizleri yapıldı.

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, , Engelliler Komisyonu Başkanı Numan Ülker ve komisyon üyeleri Ali Rıza Erdoğan, Aysun Deniz, Güler Gencer, Sevim Kınacı ve Çiğdem Kınacı ve yönetim kurlu üyeleri, CHP Meclis Üyesi Engelliler Komisyonu Başkanı Hayrettin Dereli ve Mustafa Balcı Sarıyerli engellilerle bir araya geldi.

CHP komisyon üyesi ve Gülen Yüzler Rehabilitasyon Merkezi müdürü Ali Rıza Erdoğan, “Bizler verdiğimiz eğitimle engelli çocuklarımızın hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz ama bir tarafta da acıların en büyüğünü yaşayan sizler varsınız. Sizlerle el ele olduğumuz ve toplumsal örgütlerin de desteğini aldığımız zaman çözemeyeceğimiz bir sorun olmaz diye düşünüyorum” diye konuştu.

CHP Engelliler Komisyon Başkanı Numan Ülker, kendisinin de bir engelli velisi olduğunu belirterek komisyonun kuruluş amacını “Tüm engelli bireylerin eve kapatılma anlayışından uzak, onurlu bir yaşam sürebilmeleri için başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, üreten ve toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmalarını amaçlıyoruz” sözleriyle ifade etti.

Komisyonu kuranlara ve Şifa Suyu Yaşam Evi Emek Atölyesi’ni tahsis eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkürlerini ileten Erdoğan, Emek Atölyesi’ndeki üretimden sağlanan gelirle konferanslar düzenleyerek engelli ve ailelerinin bilinçlenmesini sağladıklarını belirtti.

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz ve yönetim kurulu Sarıyer’de partili olsun, olmasın bütün vatandaşların hizmetine koşarak, komisyonlar üzerinden, Eğitim, STK, Engelliler başta olmak üzere yapmış oldukları çalışmalarla farklı bir iletişim sistemi kurarak, mahallelerde halkın içinde, genel gereksinimleri ve ihtiyaçları nezdinde genel sağlık eylemleri düzenleyerek bakıma muhtaç aileleri, ihtiyaç sahiplerine, kadın ve kültür etkinlikleri ile Şiddet ve sığınma için 2015 yılında farklı projeler ile yeni bir başlangıç yaparak var olan çalışmalarına gönüllülerin katılımı ile tüm alanlarda hizmet ediyorlar.

Sarıyer’in tün data verileri üzerinden hareketle yapılan çalışmalar CHP’nin siyasi parti düşüncesi ile değil, düşünce ne olursa olsun önce insan prensibi ile uygulamış oldukları çalışmalar neticesinde İstanbul ilçelerinde en fazla üye sayısına ve en fazla aktif üye yapısına sahip olduğu biliniyor.

 

Başkan Mehmet Deniz, Engellilerin hayat kalitelerinin iyileştirilmesi, onların eğitim ve iş hayatına kazandırılması gerektiğini vurgulayan konuşmasında farkında olunsa da olunmasa da hayatta herkesin potansiyel birer engelli olduğunu söyledi.

 

CHP Engelliler Komisyonu yapmış olduğu çalışmaları

  • Eşit yaşam haklarına sahip olduklarını bilincini geliştirmek
  • Toplum yaşamına katılımların sağlanması
  • Anlık sorunların çözümü için Sarıyer Belediyesi ile ortak işbirliği
  • Ailelere manevi destek ve doğru kanallara ulaşılmasını sağlamak
  • Engelli hakları için İstanbul Barosu Avukatları ile eğitim çalışmaları
  • Ailelerin psikolojik sorunlarının çözümü, doğru yaklaşım eğitimi
  • Bireylere tekerlekli sandalye,havalı yatak,tıbbi malzeme desteği,medikal ihtiyaçların karşılanması
  • Yeni gönüllüler bulunması ve Gönüllülerin El işi üretimi ile elde edilen gelirlerin engelli ihtiyaçlarının karşılanması
  • Sosyal yardım merkezlerinden maddi yardım alabilmeleri “yönlendirme”
  • Beslenme bilincinin alıştırılması ve koruyucu sağlık, diyetisyenler ile eğitim

 

CHP Sarıyer Engelliler Komisyonu olarak bu alanda engel yaşayan bireylerin yaşadıkları sorunların tespiti çalışması yapılarak, aynı zamanda tespit edilen sorunların çözümün parçası olarak yol alıyorlar.

Komisyon Üyeleri, engelli bireylerin gerçek yaşamlarını gözlemlemek ve yaşam şartlarını yerinde görerek bu bireylerin yaşadıkları sorunları tespit edebilmek için haftada 25 ev ziyareti yapıyorlar.

DSC_0133-602x400DSC_0151-602x40010877556_10152855466779088_807993638_n10859775_10152855484854088_1563931539_naysun_yeni