Son Dakika Haberler

AKP-CHP KOALİSYONUNA UZAĞIM

AKP-CHP KOALİSYONUNA UZAĞIM
Okunma : 109 views Yorum Yap

TUNCAY_OZKAN_122

“Tuncay Özkan, AKP-CHP koalisyonuna çok uzak olduğunu belirterek, AKP seçimden yenilgi almıştır, İktidarı kaybetmiştir, Benim için CHP-MHP-HDP hükümet kurması gereken partilerdir.”

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tuncay Özkan, Habertürk’te yayınlanan Türkiye’nin Nabzı programında koalisyon tartışmalarını yorumladı. AKP ile CHP’nin koalisyon kurması fikrine uzak olduğunu açıklayan Özkan “Yüzde 60’lık blok bir araya gelerek Türkiye’nin geleceğine dair yeni bir başlangıcı yaratmalıdır” dedi.

AKP İLE KOALİSYON KONUSUNDA UZAĞIM

Habertürk’te yayınlanan Türkiye’nin Nabzı programının sunucusu Didem Arslan Yılmaz’ın,“kurulacak AKP-CHP koalisyonu hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna Özkan, partisinin koalisyon görüşmelerini yürüten heyette yer almadığı için sadece kişisel görüşlerini aktardığının altını çizerek şöyle yanıt verdi: “Benim açımdan seçim sonucu AKP’nin yenilgisiyle sonuçlanmıştır. İktidardan gidiyorsun yaptıklarını beğenmiyorlar. Bana göre bu seçimin sonucunda hükumeti kurması gereken partiler CHP, MHP ve HDP’dir.”

YÜZDE 60 BLOK BİR ARAYA GELMELİ

Özkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzde 60’lık blok bir araya gelerek Türkiye’nin geleceğine dair yeni bir başlangıcı yaratmalıdır. Seçmen böyle kümülatif düşünebilen o düşünceye göre sekillenebilecen bir partiyi yükseltip diğer partiyi düşürebilen bir organizmaysa bize şöyle söylüyor ‘arkadaş ben bu AKP’yi iktidardan düşürüyorum. Siz de üçünüz hazırlanın gelin. Size iktidar vereceğim’ diyor”

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ CHP-MHP-HDP KOALİSYONUDUR

Üç partinin birlikteliğinin terörün sonlandırılması konusunda çok önemli bir birliktelik olacağını söyleyen CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Türkiye’de Kürt sorununu aşmadan adım atmak mümkün değildir. Bunu çözmenin en önemli yollarından biri üç partinin bir araya gelip Türkiye’nin geleceğine bir barış projesi bırakmalarıdır. Bu üç parti bir araya gelebilirse o zaman AKP de Türkiyelileşme sürecini yaşar. İktidar zehirlenmesinden kurtulur ve muhalefette olgunlaşarak bir daha tekrar seçime girdiğinde daha olgunlaşmış hesap vermiş içini temizlemiş bir parti olarak karşımıza çıkar. Yüzde 60 cephesinden baktığımda durumu böyle görüyorum. Bu Türkiye için çok önemli bir başlangıç olur. Eğer biz bu üç parti bir araya gelip bir program çerçevesinde Türkiye’nin barışına, adaletine ve özgürlüğüne bir katkı sunabilirsek bu Türkiye’nin kurtuluşudur bence.” şeklinde konuştu.

Özkan CHP-MHP-HDP koalisyonunda atılacak adımlar konusunda ise “Türkiye’nin en önemli açılımı bu üç partinin bir araya gelerek oluşturacağı hükümet açılımıdır. Bu Türkiye’de güç zehirlenmesini de sonlandırır adaletsizliği de sonlandırır bu Türkiye’ye barışı da getirir” değerlendirmesinde bulundu.

Üç partinin koalisyon kurumaması durumunda Türkiye’nin hükümetsiz kalmayacağının altını çizen Özkan “İnsanlara umutsuzluk, bu olmuyor diye bir şey yok Türkiye’de. Türkiye’de çözümsüzlük diye bir konu yok.” dedi.