Son Dakika Haberler

AKP-CHP Koalisyonuna Yapıcı Muhalefet Yaparız

AKP-CHP Koalisyonuna Yapıcı Muhalefet Yaparız
Okunma : 104 views Yorum Yap

Hdponder

Davutoğlu’nun ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan HDP Millet Vekili Sırrı Süreyya Önder, Adalet,Barış,Demokrasi ilkeleriyle gerçekleşecek bir AKP-CHP koalisyonuna karşı yapıcı muhalefet yaparız, dedi.

YAPICI MUHALEFET YAPARIZ

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Davutoğlu’nun ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu. Önder, “Bir AK Parti ve CHP koalisyonunu bu üç başlık altında gerçekleşmesi doğrultusunda bu yapıya yapıcı bir muhalefet tutumu alacağımızı belirttik” dedi.

Sırrı Süreyya Önder’in açıklamalarından satır başları:

“Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Partimizin yaklaşım ve önerilerini paylaştık. Sayın Başbakan da kendi düşüncelerini açıkladı. Başta 7 Haziran sonuçlarının değerlendirmesi olmak üzere, izleyecekleri yol ve yöntemleri bizimle paylaştılar. Koalisyon ayrı bir başlık olarak ele alındı. Partimizin adalet, barış ve demokrasi başlığı altındaki 3 temel ilkesel duruşumuzu aktarma imkanı bulduk.”

Bir Ak Parti ve CHP koalisyonunu bu üç başlık altında gerçekleşmesi doğrultusunda bu yapıya yapıcı bir muhalefet tutumu alacağımızı belirttik. Başbakan da koalisyon ve diğer temel meselelerimiz hakkındaki fikirlerini paylaştık. Temaslarımız gerektikçe sürmesi, kesintiye uğramaması konusunda mutabık kaldık.

ÇÖZÜM SÜRECİ OLMAK ZORUNDA

Bu ülkedeki hükümetin oy kaybı, tek başına yeniden iktidarı elde edememesi ve yeni kurulacak olan değişik hükümet alternatiflerinin temel meselesi çözüm süreci olmak zorunda.

Ülkemizdeki bozucu alanların; istihdamdan tutun kadın meselesine kadar ekonomik bunalmışlığımızdan bölgesel sıkışmaya kadar tümü barış süreci konusunda alacağımız tutumla bire bir ilgilidir.

ÇÖZÜM MESELESİ TEMEL MESELEMİZDİR

Barış meselesi demokratik çözüm meselesi bu ülkenin bir alt başlığı değil temel meselemizdir. Hiçbir hükümet görüşmesi çözüm sürecinden ayrı ele alınamaz çözüm süreci de hükümet meselelerinden ayrı ele alınamaz.

ÖCALAN BARIŞ VE DEMOKRATİK HAREKETLERİN TEMİNATIDIR

Öcalan bu ülkede barış ve demokratik hareketlerin tema geliştiricisi ve teminatı olmuştur. Bizim ona sıradan bir ziyaret yapmamız söz konusu değildir. Devlette devamlılık esastır denir ya…

DOLMABAHÇE DEKLARASYONU

Barış sürece o kırılmasına sebep olan, yok sayılan doğru bulunmayan Dolmabahçe deklarasyonu şartlarına dönerek daha ileri bir noktadan ele alınmak durumunda. Bu ülkemizi ilgilendiren konu olmaktan çıkmış bölgemizin, komşularımızın ve insanlığı ilgilendirecek bir durum almıştır. Bizim talebimiz görüşmekle ilgili bir talep değildir. Süreç bağlantılıdır