Son Dakika Haberler

AKP HÜKÜMETİ SİGORTALILIK ÖNCESİ DOĞUM BORÇLANMASI İMKANI BEKLEYEN ANNELERİ YOK SAYIYOR!

AKP HÜKÜMETİ SİGORTALILIK ÖNCESİ DOĞUM BORÇLANMASI İMKANI BEKLEYEN ANNELERİ YOK SAYIYOR!
Okunma : 90 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde sigortalılık öncesi doğum borçlanması bekleyen annelerin taleplerini hatırlatarak “Ülkemizde sigortalılık öncesi analık borçlanması kapsamına giren kadın sayısı kaçtır? Annelerin büyük bir umutla beklediği bu düzenlemenin hayata geçmesi için yapılabilecek düzenlemenin mali boyutu nedir? Ülkemizin de imza attığı uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’nın temel ilkelerine aykırılık teşkil eden bu düzenlemenin değiştirilmesi için Bakanlığınız tarafından çalışma yapılmakta mıdır?” sorularını yöneltmişti. Gelen yanıtta sorularının yok sayılarak cevapsız bırakıldığını belirten Didem ENGİN, “İşte AKP’nin kadınlarımıza, annelerimize bakış açısı bu: Kadınları, Anneleri ve onların sorunlarını yok saymak!” dedi.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun, “Sigortalıların borçlanabileceği süreler” başlıklı, 41. maddesinin birinci fıkrasının a bendinin analık borçlanması hakkını yalnızca sigortalılık sonrası doğumlar için tanıdığını, sigortalılık öncesi doğumları kapsamadığını belirten Didem ENGİN “Bu düzenleme hakkaniyet ve eşitlik ilkelerine açık bir aykırılık taşımaktadır. Anne olduktan sonra çalışma hayatına başlayan birçok kadın vatandaşımız emekli olabilmek için bu düzenlemenin kendilerini kapsayacak şekilde değiştirilmesini beklemektedir” diyerek “Ülkemizde sigortalılık öncesi analık borçlanması kapsamına giren kadın sayısı kaçtır? Annelerin büyük bir umutla beklediği bu düzenlemenin hayata geçmesi için yapılabilecek düzenlemenin mali boyutu nedir? Ülkemizin de imza attığı uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’nın temel ilkelerine aykırılık teşkil eden bu düzenlemenin değiştirilmesi için Bakanlığınız tarafından çalışma yapılmakta mıdır?” sorularını yöneltmişti. Ancak Bakanlık tarafından verilen yanıtta bu sorular cevapsız bırakılarak sigortalılık öncesi doğumlarını borçlanmak isteyen anneler yok sayıldı.

Bu durumu kabul edilemez bulan Didem ENGİN, “Sorularımın yok sayılması ve cevapsız bırakılması AKP Hükümetleri’nin kadınlarımıza ve annelerimize bakış açısının çok somut bir örneğidir. AKP annelerimizi ve sorunlarını yok saymaya devam ediyor” dedi. “Doğum borçlanması hakkının yalnızca sigortalılık sonrası doğumları kapsaması açık bir eşitsizliktir” diyen Didem ENGİN, “Bu eşitsizliği gidermek için partimiz tüm milletvekillerinin imzasını taşıyan bir kanun teklifi de sundu. Ancak aradan 1 yılı aşkın süre geçmesine rağmen bu kanun teklifimiz halen gündeme alınmadı. Temennim bir an evvel kanun teklifimizin hayata geçirilmesi ve mağdur annelere bu müjdeli haberi verebilmemizdir” dedi.
Anayasamızın 60. maddesinin “Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” diyerek vatandaşlarımızın sosyal güvenlik hakkını anayasal güvence altına aldığını ve Devlet organlarını bu hakkın kullanılmasına uygun hukuki zemini sağlamakla görevlendirdiğini söyleyen Didem ENGİN, “Ancak AKP Hükümetleri sosyal güvenlik şemsiyesini genişletmek şöyle dursun, ‘bu şemsiyeyi nasıl daraltırız’ düşüncesi ile hareket ettiği için çok sayıda vatandaşımız, özellikle de annelerimiz büyük mağduriyet yaşıyor. AKP Anayasamızda yer alan sosyal devleti kendi elleriyle yok ediyor” dedi.

 

ÖNERGE CEVABI