Son Dakika Haberler

AKP Millet Vekili İdris Bal İhraç İstemi ile Disipline Verildi

AKP Millet Vekili İdris Bal İhraç İstemi ile Disipline Verildi
Okunma : 129 views Yorum Yap

idrisbal_stAKP Milet Vekili İdris Bal disiplin kuruluna verilerek AKP de eleştirilere yol açtı,
Hükümetin elinde bulunan sayılı dürüst vekillerinden olan İdris Bal her zmaan yerinde açıklamaları ve dik duruşu imek farklı bir insan olduğunu gösterdi.
AKP’de sular durulmuyor, eleştiren vekillere yol gösteriliyor. Meclis çatısı altında küfür eden vekillere en hafifinden ceza veren Disiplin Kurulu’nun önüne bu kez İdris Bal’ın dosyası gidecek.
AKP TBMM Grup Yönetim Kurulu’nun bugünkü toplantısında, partinin politikalarına aykırı görüşler dile getirdiği iddiasıyla İdris Bal’ın kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak müşterek disiplin kuruluna sevk etti.
GEZİ’DEN BU YANA SÜREN GERGİNLİK
Prof. Dr. İdris Bal’ın yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi’nin (AGAM) araştırmasında Gezi olayları için ‘Başbakan yanlış yönlendirildi ve stratejik hata yapıldı’ denilmişti. Raporun ardından hedef haline gelen Bal, medya organlarından da uzaklaştırıldı.
Bunun üzerine Bal, “10 yıldır haftada iki-üç defa televizyonlara çıkarken, iki-üç ay içinde bıçak gibi kesildi. Bu hususta talimat olduğunu duydum. Kırıldım, üzüldüm” dedi. Bal Gezi sürecinden bu yana baskı gördüğünü şu sözlerle anlattı: “Gezi’den bu yana, böyle bir uygulama olduğunu biliyorum. Ama bunu çıkıp da açıklamadım. İçinde bulunduğum partiyle alakalı böyle bir şey yapmanın doğru olmadığını düşündüm. Ben, 13 yıldır medyayla bağı olan, arkadaşları olan bir insanım. Ortalama haftada iki-üç defa farklı medya kuruluşlarında mülakat veren, görüşümü paylaşan biriyim. Ama çözüm süreci ve Gezi ile alakalı kanaatlerimizi paylaştıktan sonra, ki ben o kanaatlerin demokrat bir insanın söylemesi gereken kanaatler olduğunu düşünüyorum, bizde partiler kurumsallaşmadığı, hazım kapasiteleri ve tahammül gücü olmadığı için bu yanlış algılandı. Neden İngiltere’de parlamenter sistem çalışıyor da, Türkiye’de çalışmıyor? Çünkü partiler kurumsallaşmalı, tahammül ve hazım kapasitesi artmalı, partiler kişi değil kurum, idealler, prensip üzerine kurulmalı.
ÇÖZÜM SÜRECİNE DE ENDİŞEYLE YAKLAŞTI: BİRLEŞİK KÜRDİSTAN KURULABİLİR
Bal, çözüm süreci konusunda hazırladığı raporda da, “sürecin olumsuz sonuçlanma ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini” vurgulamıştı.
Bal, raporunda terörle mücadelede sadece iyi niyet ve cesaretin yetmeyeceğine dikkat çekmişti. Her ihtimalin göz önüne alınması, iyi niyetin suistimal edilmesine, bölücülüğün geri dönülmez bir noktaya erişmesine müsaade edilmemesi gerektiğini vurgulamıştı. Raporda, “kötü senaryo” olarak da, “birleşik Kürdistan’ın kurulabileceğine” dikkat çekilmişti.
ÖĞRENCİ EVLERİ TARTIŞMASI
Bal, öğrenci evleri tartışmasında da aykırı isimler arasında yer aldı: Bal Twitter hesabından; “Devletler sosyal devlet ilkesi gereği vatandaşlarını, gençlerini korumalıdır. Bu nedenle devletin alkol, uyuşturucu, sigara, aile içi şiddetle mücadelesi anlaşılabilir. Ancak yasada suç olmayan bir fiil suç değildir ve engellemek mümkün değildir. Yasada suç olan bir durum ise kişilerin siyasi görüşü ne olursa olsun cezalandırılır” görüşlerini açıkladı.
BAŞBAKAN’A TWİTTER’DAN YANIT
Bal son olarak, Erdoğan’ın grup toplantısında sarf ettiği “Korkuyla büyük devlet olunmaz” sözlerine “Korku ile büyük devlet olunamayacağı gibi, hesapsız, plansız, günübirlik küçük hesaplarla büyük devlet olunamaz, ancak büyük hatalar yapılır” yanıtı vermişti.