Son Dakika Haberler

AKP TAŞERON İŞÇİLERE VERDİĞİ KADRO SÖZÜNÜ BAŞKA BAHARA BIRAKTI!

AKP TAŞERON İŞÇİLERE VERDİĞİ KADRO SÖZÜNÜ BAŞKA BAHARA BIRAKTI!
Okunma : 92 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi ile kadro sözü verilen taşeron işçilerini Hükümet’e hatırlatmış, AKP’nin seçim vaadini ne zaman yerine getireceğini sormuştu. Verilen yanıta göre taşeron işçilere verilen sözler başka bahara kaldı.

Didem ENGİN verdiği soru önergesi ile Hükümet’e 720.000 taşeron işçisinin yıllardır kadro güvencesi ve eşit işe eşit ücret ilkesinin hayata geçirilmesini beklediğini belirtmiş, 2016 yılı Mart ayı içerisinde dönemin Başbakanı Ahmet DAVUTOĞLU’nun asil ve yardımcı işlerde çalışan personelin kamuya alınacağını belirttiğini, seçimin üzerinden 1.5 yıl geçmesine rağmen, AKP’nin taşeron emekçilere verdiği sözü halen tutmadığını hatırlatarak “Ek olarak bir önceki Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan taşeron işçiye kadro güvencesine ilişkin maddenin son OVP’de yer almaması kamuoyunda tepkiye yol açmıştır. Asli ve yardımcı işlerde çalışan ancak kadro güvencesine sahip olmayan taşeron işçi sayısı kaçtır? Bu kişilerin kadroya geçirilmesi için yapılabilecek düzenlemenin mali boyutu nedir? OVP’den ilgili maddenin çıkartılmasının gerekçesi nedir?” sorularını yöneltmişti.

Verilen yanıtta asli ve yardımcı işlerde çalışan toplam taşeron işçi sayısı ve kadroya geçirilmelerinin mali boyutuna cevap verilmezken, “4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik yasal düzenleme çalışmaları Maliye Bakanlığı koordinasyonunda devam etmektedir” deniyor.

Bakanlık tarafından verilen yanıtı değerlendiren Didem ENGİN, “Hükümet yine taşeron işçileri ve ailelerini oyalamanın peşinde, net bir tarih vermekten kaçınıyor. Düzenlemenin kaç kişiyi kapsadığı ve mali boyutu ile ilgili sorularıma yanıt vermiyor. Hükümet’in bir dediği bir dediğini tutmuyor. Umut satarak siyaset yapılmaz. Söz ağızdan çıktı mı gereği yapılmalı. 15 yıldır tek başlarına iktidar olmalarına rağmen AKP dün dediğini bugün unutuyor, sözlerini tutmuyor” dedi.